Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir Tarım Grubu: Gıdada suni yükselen fiyatlara dikkat

20.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Tarım Grubu son günlerde gıda ürünlerinde fiyatların yükselme eğilimine girdiği konusunda kamuoyunu uyardı. Çözüm için acil narh/eşik fiyat uygulamasına geçilmeli ve tarım destekleri artırılmalı

Grup Sözcüsü Dr. Pınar Nacak, yüksek gıda enflasyonunun ayak seslerinin duyulduğu uyarısında bulundu.
Son günlerde, market ve pazar fiyatlarının artış eğilimine girdiğini vurgulayan Nacak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Birçok işletmenin üretimden vazgeçmenin maliyetini hesapladığı, iş yerlerini kapattığı bir dönemdeyiz. Ancak tarım ve gıdada talep duramaz. Çiftçiler kepenkleri kapatmaz. Çiftçilerimizin, hem halkımızı besleme sorumluluğu hem de toprağını, ağacını, hayvanını koruma sorumluluğu var.

Fakat yükselen döviz fiyatları ve artan işsizlikle birlikte gıda enflasyonunun sinyallerini alıyoruz. Çünkü tüketici fiyatları yükselirken, çiftçinin eline geçen fiyatlarda (ÇEFE) bırakın artışı, zaman zaman düşüş seyri ortaya çıkıyor. Tüketicinin alım gücü düşerken, çiftçi fakirleşiyor.

Ayrıca nakliye ve ambalaj maliyetlerinin artması, ÇEFE ve raf fiyatları arasındaki makası daha da açıyor. Çiftçinin maliyetleri yükselirken, piyasa erişim koşullarında risk ve belirsizlik devam ederken, üretici tarlasına, bahçesine, ağacına, hayvanına nasıl yatırım yapacak? Market ve pazarda fiyatlar artarken, çiftçi gelirlerinin artmaması sıkıntılı bir süreç yaratmaya başladı”


NARH/ EŞİK FİYAT UYGULAMASI ŞART
Çözüm olarak ivedilikle narh/eşik fiyat uygulamasına geçilebileceğini dile getiren Nacak,
“Ürün maliyetleri, çiftçi refahını sağlayacak üretici karı, nakliye, perakende karı, stok maliyetleri dikkate alınarak tüketici fiyatları tespit edilmeli. Tüketicilerin gıda kıtlığı endişesi ve gıdaya erişimde tedirginlik yaşadıkları bu süreçte fırsatçılık zihniyeti ile suni fiyat artışlarına izin verilmemeli” diye konuştu.

Ayrıca kooperatifleşmenin öneminin bir kez daha ortaya çıktığını vurgulayan Dr. Nacak
“Kooperatifler daha fazla desteklenmeli. Kooperatiflere özgü destekler özel vergi indirimleri uygulanmalı. Tüketici kooperatifleri de yaygınlaştırılmalı.
Organize üretici pazarlarına, üretici marketlerine olan ihtiyaç belirginleşiyor. Tüketiciler de erişebildikleri sürece kooperatif ürünlerini tüketmeye özen göstermeli” çağrısında bulundu.

KEPENK KAPATMAMAK İÇİN
Devletin elinin daima üreticinin üstünde olması gerektiğini vurgulayan Nacak sözlerini şöyle tamamladı:
“ABD, Coronavirus Yardım ve Ekonomi Güvenliği (CARES) Yasası ile ekonomiyi canlandırmak için sağladığı 2,2 trilyon dolarlık acil yardım fonunun, 49 milyar dolarını tarım ve gıda beslenme programlarına tahsis etti.

2006 tarihli Türk Tarım Kanunu’nda ‘Tarımsal Desteklemelerin Finansmanı’ başlıklı 21. maddesinde ‘Bütçeden ayrılacak kaynak, gayrisafi millî hasılanın yüzde birinden az olamaz.’ ibaresine rağmen üreticiye destek bu oranın altında.

Bizler, ek yardım paketlerinden değil, mevcut yasal düzenlemelerden söz ediyoruz.
Çünkü ancak meralarımızı, tarım arazilerimizi korur, biyo çeşitliliğe ve yerel tohumlarımıza sahip çıkar, çiftçilerimizi emeklerinin karşılıklarını alabilecekleri şekilde desteklersek, çiftçilerimiz işyerlerini kapatmaz, ziraat cephesinde savaşmaya devam eder.

Özellikle küçük çiftçinin maddi, teknik ve idari yönden desteklenmesi şart.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Mayıs ayındaki ihracat rakamlarını Twitter'daki kişisel hesabından paylaştı.

Ege İhracatçı Birlikleri, ''Koronavirüs Salgınının Hedef Pazarlarımızdaki Seyri'' isimli video konferansların dördüncüsünde, Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri İ...

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Koronavirüs (Kovid-19)'ün meslek hastalığı sayılmaması gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin ilk sanal fuarı olma özelliği taşıyan Shoedex 2020 Ayakkabı ve Saraciye Fuarı başladı. Açılışta TİM Başkanı İsmail Gülle, Ege İhracatçı Birlikleri Koordina...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşı ödemeleri hakkında açıklamalar yaptı.

Kamu bankaları konuttan taşıta, mobilyadan tatile yeni kredi paketleri hazırladı. Yeni açılan krediler ile düşük faizli geri ödeme kolaylığı ve konut kredisinde yüzde ...

BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya Ösen, Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi sonrası yaşanacak süreci sosyal patlama olarak değerlendirerek, işsizlik sorununa devle...

Yazarlar
Website Security Test