Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bekir Pakdemirli 'üretmeye devam' çağrısını yineledi

22.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile eski Başbakan ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, İzmir'deki meslek odalarıyla video konferans düzenledi. Pakdemirli daha önce yapmış olduğu 'üretime devam' çağrısını bir kez daha yineledi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ankara'dan İzmir'deki meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarıyla bir video konferans düzenleyerek tarımı konuştu. "Söz Sizde" sloganıyla İzmir'deki meslek odalarının görüşlerinin alındığı konferansa eski Başbakan ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım da katıldı.

17 yıllık AK Parti iktidarında İzmir'e yapılan hizmetler hakkında konuşan Bakan Bekir Pakdemirli tarımsal kalkınma adına yapılacak projelerin müjdelerini verdi.

Bekir Pakdemirli İzmir'in Allah vergisi doğal güzelliklerinin olduğu ve ürettiğini de satma imkanlarının geniş olduğunu söyledi. Ancak İzmir'in elinden gelenden fazlasını yapması gerektiğini söyleyen Pakdemirli, "İzmir'in küresel gelişmeleri iyi okuması ve pozisyon olması gerekiyor." dedi.

Daha önce yaptığı "üretilen hiçbir ürün tarlada, serada, depoda kalmayacak gerekirse devlet satın alacak, siz yeter ki üretin" çağrısını yineleyen Pakdemirli şunları söyledi;

"46 adet tarım kredi kooperatif marketini hizmete açacağız. 26 milyon fidanı toprakla buluşturacağız. 4 milyon adet fidan üreteceğiz. Kemalpaşa’da bulunan 20 kilometre yürüyüş parkuru olan ve 3 bin yıllık Hitit Anıtı’nı ön plana çıkaran ekoturizm alanı oluşturacağız. 1 şehir ormanı, 8 mesire yeri ve 3 bal ormanı tesis edeceğiz. Orköy kapsamında 240 ailemize 8 milyon TL ferdi ve hibe desteği sağlayacağız.

Bergama’nın içinden geçen Selinos Deresi’ni ıslah ederek turizme kazandıracağız. Kırsal Kalkınma Destekleri 13’üncü etap kapsamında; İzmir’den 38 projeye toplam 23 milyon hibe ödemesi gerçekleştireceğiz. 200 milyon TL maliyetli Kapıkaya Barajı’nı yatırım programımıza aldık. 32 bin 530 hektar araziyi sulayacak olan Kınık Kapıkaya Barajı ile çiftçilerimize 30 milyon TL zirai gelir artışı sağlayacağız.

Selçuk Efes Havalimanı’na otomatik meteoroloji gözlem istasyonu kuracağız. 32 birimde 2/B orman kadastro çalışması yapacağız.

3 ilçemizde 26 bin dekar alanda mera ıslah çalışması yapacağız. Sakız, Kıvırcık, Pırlak koyunu ve Türk Saanen keçisini soy kütüğü kapsamına alıyoruz. Kaydı tutan işletmelere hayvan başına 100 TL, bu işletmelerden koç ve teke alan yetiştiricilere 500 TL destekleme yapacağız.

Düve alım desteği kapsamında 37 yetiştiricimize 1.2 milyon TL destekleme ödemesi yapacağız

Toplam maliyeti 47 milyon TL olan 4 adet taşkın koruma tesisinin inşaat ihalelerini bu yıl içinde yapacağız (Karaburun Küçükbahçe Mahallesi Taşkın Koruma Tesisi, Karaburun Küçükbahçe Mahallesi Dereleri Islahı, Foça Deniz Üs Komutanlığı içerisinden geçen dere yataklarının ıslahı, Kemalpaşa Nif Çayı Islahı 1’inci kısım, Kiraz ilçemizde 4 mahallemizi taşkınlardan koruyacağız)

10 milyon dolar yatırım yapılan Tire’de 2019 yılında temelini attığımız Tarım Kredi Yem Fabrikası’nı Temmuz ayı itibariyle hizmete alıyoruz."

Pakdemirli sözlerini 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajıyla sonlandırdı.

YILDIRIM: TARIM TARIM TARIM

Eski Başbakan ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım da video konferansta söz aldı. Tüm katılımcılara teşekkür ederek konuşmasına başlayan Binali Yıldırım, "Sayın Bakan'ın anlattığı AK Parti iktidarı süresince İzmir'de hayata geçirilen projelere değinmeme gerek yok" diyerek başladı.

Binali Yıldırım tarım ve hayvancılık sektörünün Koronavirüs nedeniyle ne kadar stratejik sektörler olduğunu bir kez daha gösterdiğinin altını çizdi. Yıldırım, gıda, tarım ve hayvancılık sektörünün yaşanan pandemiyle birlikte en önemli kollar olduğunun bir kez daha görüldüğünü söyledi.

Türkiye'nin tarımda dünyanın en güçlü 10 ülke arasına girdiğini söyleyen Binali Yıldırım, diğer sektörlerde de bunun yapılması gerektiğini ifade etti. Yıldırım Türkiye'nin bu krizi fırsata çevireceğine inandığını söyledi.

"Deliler gibi üretmemiz lazım" diyen Yıldırım, "Tüm dünyada bütün sektörler çöktü. Önlemlerimizi alıyoruz, inşallah daha emniyetli günlere doğru gidiyoruz. 2021 yılı için siz sivil toplum kuruluşları; ticaret erbabımızın, küçük esnaf, sanayici, tarım ve hayvancılıkla uğraşan girişimcilerimizin hasar tespitini yapmanız ve 2021 yılı için önerilerinizi ortaya koymanız gerekmektedir." dedi.

Binali Yıldırım İzmir'in potansiyeline dikkat çekerek, "2021 yılı için hazırlıklarımızı şimdiden yapmamız gerekiyor. İzmir Türkiye için her alanda lokomotif bir ildir. Bugün Kovid-19 bir milattır. Bugün yaşadıklarımızı hiçkimse tahmin edemezdi. O yüzden tarım tarım tarım, hayvancılık hayvancılık hayvancılık... Bunun için büyük ar-ge çalışmalarına, yüksek teknolojiye ihtiyacımız yok. Sadedce tarım ve hayvancılıkta işletmeciliği daha da geliştirmemiz gerekiyor ve katma değerli üretim yaparak ülkemizin döviz açığını kapatacağımız gibi, gıda güvenliğini de sağlamamız mümkün hale gelecek. Sadece Türkiye değil tüm dünyanın ihtiyacını karşılayacak bir fırsat bugün önümüzde duruyor" dedi. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Mayıs ayındaki ihracat rakamlarını Twitter'daki kişisel hesabından paylaştı.

Ege İhracatçı Birlikleri, ''Koronavirüs Salgınının Hedef Pazarlarımızdaki Seyri'' isimli video konferansların dördüncüsünde, Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri İ...

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Koronavirüs (Kovid-19)'ün meslek hastalığı sayılmaması gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin ilk sanal fuarı olma özelliği taşıyan Shoedex 2020 Ayakkabı ve Saraciye Fuarı başladı. Açılışta TİM Başkanı İsmail Gülle, Ege İhracatçı Birlikleri Koordina...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşı ödemeleri hakkında açıklamalar yaptı.

Kamu bankaları konuttan taşıta, mobilyadan tatile yeni kredi paketleri hazırladı. Yeni açılan krediler ile düşük faizli geri ödeme kolaylığı ve konut kredisinde yüzde ...

BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya Ösen, Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi sonrası yaşanacak süreci sosyal patlama olarak değerlendirerek, işsizlik sorununa devle...

Yazarlar
Website Security Test