Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

OSTİM: Krediler tabana yayılmıyor

11.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ostim Sanayici ve İşinsanları Derneği Başkanı Süleyman Ekinci, küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansman sorunlarının arttığını, KOBİ’lerin bankalara ulaşamadığını belirterek, ''Bankalar, belli bir orandaki mevduatı kredi olarak dağıtmak zorunda. Bu nedenle finansmana acil ihtiyaç duyan firmalara değil, mali yapısı iyi işletmelere kredi dağıtıyor; dolayısıyla kredi tabana yayılmıyor'' dedi.

Ostim Sanayici ve İşinsanları Derneği Başkanı Süleyman Ekinci, Türkiye’nin sayılı sanayi bölgeleri arasında yer alan Ostim’de imalat sanayinde üretimin yarı yarıya düştüğünü, bunun da KOBİ’lerin finansman ihtiyacını artırdığını belirterek “Covid-19 salgınıyla birlikte işletmelerin çoğu yarı zamanlı çalışma düzenine geçti” dedi.

COVID-19'un ekonomik etkilerini nisan ayından itibaren yoğun şekilde hissetmeye başladığını hatırlatan Ekinci, tüm uluslararası kuruluşların küresel ekonomi için büyük bir daralma öngördüğünü, Türkiye’nin de küçüleceğini ve tüm dünya için 2020 yılının kayıp yıl olacağını söyledi. KOBİ’lerin bu zorlu koşullar nedeniyle finansmana erişim sorunlarının arttığına dikkat çeken Ekinci, bankaların tutumundan yakındı. Çok sayıda işletme sahibinin bankalara ulaşamamaktan dert yandığını vurgulayan OSİAD Başkanı Süleyman Ekinci, bankaların mevduatlarının belli bir kısmını kredi olarak dağıtmak gibi bir zorunlulukları bulunduğunu hatırlattı. Bankaların bu kredi kotasını doldururken cezai yaptırımlara uğramamak için finansman kullanımında mali yapısı düzgün firmaları tercih ettiğini, krediye asıl ihtiyacı olan firmaların taleplerini karşılamadığını ifade eden Ekinci, “Bankalar cezadan kaçınmak için hiçbir risk barındırmayan, nakit akışı düzgün, mali yapısı güçlü firmalardan yana tercih kullanıyor. Öyle ki, ısrarla ellerindeki parayı tahsil kabiliyeti yüksek firmalara veriyorlar. Böylece para belli işletmelerde yoğunlaşıyor. Bir taraftan bakıldığında bankalar kredi dağıtmış oluyor ancak gerçekte kredi tabana yayılmıyor, reel ekonomiye dönmüyor; dolayısıyla piyasa hareketlenmiyor” dedi.

KOBİ’lerin her ülkede ekonomik ve sosyal hayatın denge unsuru ve istikrarın da güvencesi olduğunu belirten Ekinci, bankaların risk alma yönündeki tavırlarını anladıklarını ancak kredilerin gerçekten de zor durumda olan işletmelere verilmesi gerektiğini belirtti. Ekinci, “KOBİ’ler batarsa bankalar da batar. Biz bankalara bankalar da bize muhtaç” diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Mayıs ayındaki ihracat rakamlarını Twitter'daki kişisel hesabından paylaştı.

Ege İhracatçı Birlikleri, ''Koronavirüs Salgınının Hedef Pazarlarımızdaki Seyri'' isimli video konferansların dördüncüsünde, Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri İ...

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Koronavirüs (Kovid-19)'ün meslek hastalığı sayılmaması gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin ilk sanal fuarı olma özelliği taşıyan Shoedex 2020 Ayakkabı ve Saraciye Fuarı başladı. Açılışta TİM Başkanı İsmail Gülle, Ege İhracatçı Birlikleri Koordina...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşı ödemeleri hakkında açıklamalar yaptı.

Kamu bankaları konuttan taşıta, mobilyadan tatile yeni kredi paketleri hazırladı. Yeni açılan krediler ile düşük faizli geri ödeme kolaylığı ve konut kredisinde yüzde ...

BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya Ösen, Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi sonrası yaşanacak süreci sosyal patlama olarak değerlendirerek, işsizlik sorununa devle...

Yazarlar
Website Security Test