Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Özgener: Salgın sürecinde İZTO olarak proaktif bir rol üstlendik

12.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İZTO Başkanı Mahmut Özgener, Koronavirüs (Kovid-19) pandemi sürecinde ekonomik gündemin değerlendirildiği ve Ekonomi Muhabirleri Derneği tarafından organize edilen bir video konferansa katıldı.

EMD (Ekonomi Muhabirleri Derneği)’nin video konferansında konuşan İZTO (İzmir Ticaret Odası) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, sözlerine hükumetin pandemi sürecini başarılı bir şekilde yürüttüğünü söyleyerek başladı. Bu başarılı yönetim sürecinde sağlık altyapısındaki gelişmişliğin de olduğunu söyleyen Özgener pandemide günlük rakamlardaki düşüşe rağmen rahatlamamak gerektiğinin altını çizdi.

İZTO olarak proaktif bir rol üstlendiklerini söyleyen Mahmut Özgener, sektördeki üyelerinden kendilerine gelen sorunları sadece hükumete ve TOBB gibi üst kuruluşlara iletmedikleri, sorun çözümü önerilerinin de paylaştıklarını dile getirdi.

Bu süreçte İzmir Valiliği’ne de ayrı bir parantez açan Özgener, İzmir Valisi Erol Ayyıldız’a da üstün çabası nedeniyle teşekkürlerini iletti.

Sahip oldukları 79 komiteyle neredeyse her gün sabahtan akşama kadar online video konferanslar yapıldığını söyleyen Özgener, kendilerine iletilen sorunların ve şikayetlerin hemen hepsinin ekonomi temelli olduğunu belirtti.

Hükumetin sorunlara çok hızlı bir şekilde cevap verdiğini söyleyen Özgener, kendilerine 23 binden fazla çağrı iletildiği ve bunların yüzde 98,5’ine cevap verildiğini açıkladı.

“Projeler aksamadan devam ediyor”

İZTO Başkanı Mahmut Özgener, önceki yıllarda yapımlarının başlatıldığı projelerin Koronavirüs’e rağmen aksamadan devam ettiğini, diğer meslek odaları ve özellikle Ziraat Odası ile yakın bir etkileşimde olduklarını söyleyerek, İzmir’in bir tarım şehri olduğu ve bu potansiyelin tam kapasite ile kullanılması için ellerinden gelenin fazlasını yaptıklarını dile getirdi.

Özgener ayrıca STK’lar, Ziraat Odası ve İZTO işbirliği ile Vali yardımcısının başkanlık ettiği bir alt kurulun kurulduğu , sorunların hızlı bir çözüme kavuşturulması için çalışıldığını ifade etti. Özgener bu anlayışın üretimin sekteye uğramadan devam etmesi ve nakit akışının kesilmemesi için bir zorunluluk olduğunu söyledi.

“Odalar ne yapıyor?”

Mahmut Özgener, medyaya yansıyan bir durumu da dile getirerek, “Sürekli odalar ne iş yapar? O kadar paraları var, neden kredi vermezler üyelerine? Gibi sorular karşımıza çıkıyor. Öncelikle odaların o dile getirilen rakamlar kadar paraları yok. Ayrıca para olsa bile bizim kredi verme yetkimiz yok. Bu konuda TOBB’un başlattığı ‘nefes kredisi’ne üyelerimizin ve diğer odaların ulaşabilmesi için önayak olduk” dedi.

“Üretim, ticaret ve tedarik zincirini yazılımla onaracağız”

Mustafa Tanyeri ise İzmir’deki sektör zenginliğini kapsamında sektörel bir araştırma için yazılım geliştirildiği, bunun tüm Türkiye’de uygulanarak, üretim, ticaret ve tedarik zincirindeki bozulmalara ilişkin bir onarım yapılacağını söyledi. 12 Haftalık bir sürenin öngörüldüğü ancak bu sürenin kısaltılması adına üzerinde çalışıldığını ifade etti. Yazılım tüm sektörlerdeki veriyi toplayıp, analiz edecek ve çözüm üretecek.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan İZTO Başkanı Mahmut Özgener, en çok talebin gelinlik sektöründen geldiğini söyledi. Özgener, Koronavirüs nedeniyle düğünlerin ertelendiği ve bu durumun gelinlik sektörü ile bir düğünün yapılması için ihtiyaç olan diğer tüm sektörleri etkilediğini dile getirdi.

Özgener ayrıca Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile bir görüşmenin olacağı ve esnafların ertelenen kredileriyle ilgili bir ödeme kolaylılığının daha düşünüldüğünü, belki yine bir ertelemenin olacağını da söyledi.

Özellikle AVM’lerde ve diğer birçok işletmelerdeki kira sistemlerinde bir değişikliğin de masada olduğunu söyleyen Özgener, ciro üzerinden kira uygulamasının başlayacağı sinyalini verdi.

Mahmut Özgener dövizdeki dalgalanmanın da pandemi nedeniyle tüm dünyada yaşandığını ve kısa sürede normale döneceğine yürekten inandığını dile getirdi.

Torbalı Belediyesi’nin OSB için red cevabı vermesini eleştiren Özgener, belediyenin rekreasyon alanı projesiyle ilgili büyük soru işaretlerinin olduğunu söyledi. Özgener, “O kadar büyük bir rekreasyon alanına gerek var mı? O büyük alanı yapabilecek misiniz? Bunlar büyük soru işaretleri. Oysa İzmir Büyükşehir Belediyesi bize hemen onay vermişti.” İfadelerini kullandı.

Konak’taki marina projesiyle ilgili de konuşan Özgener, “Bu projeye her türlü desteği vermeye hazırız, Konak Pier, dalga kıran alanı ve marina bir bütün olarak düşünülmeli” dedi.

Fuar desteklerine de devam edeceklerini söyleyen Özgener, sürecin ardından fuarların daha çok önem kazanacağını ve fuarlara destek vermeye devam edeceklerini ifade etti. Özgener, Ege İhracatçı Birlikleri’nin de dijital fuarcılık için çalışmalarını tebrik etti.

Özgener sözlerini şöyle sonlandırdı;

“Koronavirüs süreci sonrası her ülkenin ayrı ayrı etkilendiğini göreceğiz. Örneğin Almanya, süreçten çok güçlü bir şekilde çıkacak. Süreci erken yaşayan ve en hasarla atlatan ülkeler süreç sonrasında çok başarılı bir yola girecek. Türkiye için de önümüzde çok önemli bir fırsat uzanıyor. Hem Türkiye’nin hem İzmir’in bu süreç sonrasında büyük bir sıçrama yapmasını temenni ediyorum”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye’nin ilk sanal fuarı Shoedex2020 Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin girişimiyle 1 Haziran’da başladı. Bitiş...

Çilek bu kez de enflasyon ile gündemde. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Mayıs’ta fiyatı bir önceki aya göre en çok artan ürün, yüzde 40,87’lik oranla...

AVM'ler açıldı ancak perakendeciler ile AVM işletenleri arasında ''kira'' anlaşmazlığı yaşandı. Birçok işletme de bu anlaşmazlıktan dolayı 1 Haziran'da dükkanlarını aç...

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) 2020 yılı Mayıs ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Gıdanın ateşi yeni mahsullerle sönerken mayısta henüz mağazalar açılmamışken giyim...

Ege İhracatçı Birlikleri’nin Mayıs ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 39 gerileyerek 793 milyon dolar olarak kayıtlara geçti. Türkiye’nin ihracatı ise M...

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Mayıs ayındaki ihracat rakamlarını Twitter'daki kişisel hesabından paylaştı.

Ege İhracatçı Birlikleri, ''Koronavirüs Salgınının Hedef Pazarlarımızdaki Seyri'' isimli video konferansların dördüncüsünde, Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri İ...

Yazarlar
Website Security Test