Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Çiftçinin talepleri için Cumhurbaşkanlığı'na mektup

20.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Tarım sektörünün öneminin daha net anlaşıldığı koronavirüs pandemisi sürecinde Tarım Hukuku Derneği çiftçinin sorunlarını ve taleplerini içeren mektubu Cumhurbaşkanlığı ve ilgili bakanlıklara yolladı.

Tarım Hukuku Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Av. Arsin Demir, corona pandemisinin tarımsal üretim ve gıda arz güvenliğinin önemini bir kez daha gün yüzüne çıkardığını belirterek, tarım sektörünün sesini duyurmak için harekete geçtiklerini söyledi.

Tarım ve gıdanın, milli savunma kadar önemli olduğu ve göz ardı edilemeyecek bir noktada bulunduğunun tüm kesimlerce kabul edildiğini vurgulayan Demir, Cumhurbaşkanlığı'na ve ilgili bakanlıklara bir talep mektubu gönderdiklerini açıkladı.

“Ülkemizin dört bir köşesinden, üreticilerimizden, çiftçilerimizden ulaşan haklı talepleri yetkili mercilere iletmek, ülkemizin tarımsal alanda bağımsızlığını arzu eden bir sivil toplum kuruluşu olarak en temel vazifemizdir” diyen Tarım Hukuku Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Av. Arsin Demir sözlerini şöyle sürdürdü: “Tarım maliyetlerinde oluşturulacak düşüşün hem dışa bağımlılığı azaltacağı hem de enflasyonu düşüreceği bilinmektedir. Mevcut durumda ülkemiz çiftçisinin üretiminin devamlılığı için bazı önemli maliyetlerinin azaltılması veya ertelenmesi gerektiği açıkça ortadadır. Birçok çiftçimiz bu yüksek maliyetlere katlanamayacak durumda olup tarlaları boş bırakmak ve hasat yapamadan ürünlerini tarlada terk etmek zorunda kalmaktadır. Bu nedenle, tarımsal üretimin artırılması ve gıda arz güvenliğinin devamlılığı için Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’na, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na, Tarım ve Orman Bakanlığı’na, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanlığı’na bir öneri ve talep mektubu gönderdik”

TARIMSAL ÜRETİM KESİNTİSİZ SÜRMELİ

Başta enerji giderleri olmak üzere; çiftçinin üzerindeki yükün azaltılabilmesi ve tarım üretiminin de sürdürülebilirliği için alınması gereken önlemler ve üreticinin talepleri hakkında bilgi veren Demir şunları söyledi:

“Tarımsal sulamada kullanılan elektrik faturalarında elektrik ve dağıtım bedeli dışında yer alan Enerji Fonu ve TRT Payı ödemelerinin alınmaması ve KDV oranının düşürülmesi gerekmektedir. Borçlarından dolayı elektriği kesilen ve bu nedenle sulama yapamayan çiftçilerimizin elektrik hizmeti almasına izin verilmesi ve borçlarının yapılandırılması önemlidir. Özellikle tarımsal sulama amacıyla ihtiyaç duyulan elektriğin temin edilemediği veya ulaşma maliyetlerinin yenilenebilir enerji sistemi kurmaktan pahalı olacağı yerlerde başvuru yapan her çiftçimize destek verilmesi ve güneş enerjisi ile üretilen elektriğin tarımsal sulama için kullanılan kısmı dışında üretilen bölümünün devletimiz tarafından satın alınmasını talep ediyoruz. Çiftçilerimizin tarımsal faaliyet gösterdiği arazilerinin teminat altına alınarak uygun vadelerle ve uygun faiz koşulları ile kredi temin edilmesini, temin edilecek kredilerle çiftçilerimizin özel bankalara ve varlık şirketlerine olan borçlarının faiz indirimleri talep edilerek kapattırılmasını bu hali ile ülkemizin geleceği olan çiftçilerimizin faaliyetlerinin ve tarım arazilerimizin güvence altına alınmasını istiyoruz”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Mayıs ayındaki ihracat rakamlarını Twitter'daki kişisel hesabından paylaştı.

Ege İhracatçı Birlikleri, ''Koronavirüs Salgınının Hedef Pazarlarımızdaki Seyri'' isimli video konferansların dördüncüsünde, Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri İ...

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Koronavirüs (Kovid-19)'ün meslek hastalığı sayılmaması gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin ilk sanal fuarı olma özelliği taşıyan Shoedex 2020 Ayakkabı ve Saraciye Fuarı başladı. Açılışta TİM Başkanı İsmail Gülle, Ege İhracatçı Birlikleri Koordina...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşı ödemeleri hakkında açıklamalar yaptı.

Kamu bankaları konuttan taşıta, mobilyadan tatile yeni kredi paketleri hazırladı. Yeni açılan krediler ile düşük faizli geri ödeme kolaylığı ve konut kredisinde yüzde ...

BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya Ösen, Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi sonrası yaşanacak süreci sosyal patlama olarak değerlendirerek, işsizlik sorununa devle...

Yazarlar
Website Security Test