Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Tüketici örgütlerinden yazın yapılan doğalgaz indirimine tepki

1.7.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Tüketici Örgütleri Federasyonu Genel Başkanı Fuat Engin bir basın açıklaması yaparak BOTAŞ'ın yaptığı doğalgaz indirimine tepki gösterdi.

Tüketici Örgütleri Federasyonu Genel Başkanı Fuat Engin BOTAŞ, elektrik üretimi için toptan doğalgaz satış fiyat tarifesinde yüzde 12,5 indirim yapmasına dikkat çektiği açıklamasında, yaz aylarında da olsa bu indirimin tüketicinin aklıyla dalga geçmeden ve zaman geçirmeden elektrik ve doğalgaz faturalarına yansıtılmasını istedi.

Basına ve Kamuoyuna;
Boru Hatları İle Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ), Temmuz ayı için belirlediği toptan satış fiyat tarifesini kurumun internet sayfasından yaptığı açıklamayla duyurdu. BOTAŞ, elektrik üretimi için toptan doğalgaz satış fiyat tarifesinde yüzde 12,5 indirim yaptı. Bu indirim sonrasında ise, Sanayi ve ticarethane doğalgaz abonelerine de yüzde 9,8 indirim yapıldı

Ancak, 2020 Yılı Temmuz Ayı Doğal Gaz Toptan Satış Fiyat Tarifesi"ne göre, konutlarda kullanılan doğalgazın fiyatında değişikliğe gidilmedi. Diğer yandan, EPDK tarafından yapılan açıklamada ise gelecek 3 ay boyunca elektrik fiyatlarına zam yapılmayacağı bildirildi.

Tüm kış ayları boyunca çok yüksek tutarlarda elektrik/doğalgaz faturası ödemek zorunda kalan tüketiciler doğalgaz tüketiminin yaz aylarında önemli ölçüde azalması nedeniyle bu durumu oldukça manidar buluyor ve elektrik üretimi yapan şirketlere verilen doğalgaz toptan fiyatında yapılan % 12,5 oranındaki indiriminin zaman geçirmeksizin hem elektrik hem de doğalgaz perakende satış fiyatlarına yansıtılarak tüketicilerin faydalanmasına olanak yaratılmalıdır.

Anayasanın 5. Maddesi; Devletin temel amaç ve görevleri “kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak” hükmü yer alırken, 172. Maddesi ise, “Devlet, tüketicileri koruyucu ve aydınlatıcı tedbirler alır,.” hükmü yanında, Doğalgaz Piyasası Kanunu (amaç) Madde 1. Bu Kanunun amacı; doğal gazın kaliteli, sürekli, ucuz, rekabete dayalı esaslar çerçevesinde tüketicilerin kullanımına sunulmasını. öngörmüştür. Ve yine Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun Amaç başlıklı 1. Maddesinde tüketicilerin ekonomik çıkarlarının korunacağı belirtilmiştir. Anayasa ve yasaların tüketiciyi koruyan hükümlerine karşın, kamu yararı ortadan kaldırılarak tüketicilerin kış soğuklarında çok yüksek tutarlarda ödemeye mahkum edildiğini ve tabiri uygunsa aşına da soğuk su katıldığı gerçeği ile karşı karşıyayız.

Özellikle büyük kentlerde binlerce doğalgaz abonesi yüksek tutarlı faturalarını ödeyememiş olup, yerel yönetimlerin askıda fatura projeleriyle ödenen faturaları nedeniyle azda olsa nefes alabilmişlerdir.
Yıllardır kullanım kolaylığı açısından ekonomik tutularak özendirilen doğalgaz kullanıcıları ile elektrik aboneleri, her yıl yapılan birden fazla zamla adeta cezalandırılmaktadırlar. Yapılan indirimlerin tüketicinin faturalarına en kısa sürede yansıtılmaması durumu Bu fahiş zam’ı yapanlar açısından, ne kamu yararı nede tüketicinin ekonomik çıkarlarının korunmasının hiç bir önemi kalmayacağı açıkça ortadadır.

BOTAŞ yetkililerinin, tüketimin oldukça azaldığı önümüzdeki 3 ay içinde elektriğe ZAM yapılmayacağını açıklaması adeta tüketicilerin aklıyla adeta dalga geçmek anlamına gelmektedir.

Çağrımız; elektrik üretimi yapan şirketlere verilen toptan doğalgazın fiyatında yapılan % 12,5 oranındaki indiriminin Sanayi ve ticarethane doğalgaz abonelerine de yüzde 9,8 indirim olarak yansıtılmasına rağmen tüketiciler yok sayılmışlardır. acilen, zaman geçirmeksizin alınacak bir kararla Doğalgaz ve Elektrik faturalarına yansıtılarak COVİD-19 Pandemi sürecinde tüketicilerin ekonomisine destek olunmalıdır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Türker ve Yönetim Kurulu üyeleriyle biraraya geldi.

Şirket Gözlemi ile ekonomi dünyasından ve şirketlerden son gelişmeleri okurlarımızın ilgisine sunuyoruz.

Her ne kadar COVİD-19 ile gündem olsa da Çin Halk Cumhuriyeti, Türkiye için ticarette bir umut… Türkiye-Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği, 2021’in ikinci yarısın...

Her ne kadar COVİD-19 ile gündem olsa da Çin Halk Cumhuriyeti, Türkiye için ticarette bir umut… Türkiye-Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği, 2021’in ikinci yarısın...

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi, 12 Temmuz 2019 tarihli Resmi Gazete’de yürürlüğe giren Sıfır Atık Yönetmeliğince Sıfır Atık Yönetim Sistemi’ni kurarak Sıfır At...

Ege Bölgesi'nde yetişen tarım ve hayvansal ürünleri dünyanın dört bir tarafına ihraç eden Egeli ihracatçılar, 2020 yılında 5 milyar 98 milyon dolar dövizi Türkiye'ye k...

2021 Yılı ESİAD Beklentilerinin ele alındığı çevrimiçi toplantı gerçekleştirildi.

Yazarlar
Website Security Test