Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir Ticaret Borsası Türk tarımını teknolojiyle birleştirecek

1.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Ticaret Borsası(İTB) Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda pandeminin seyri, tarım sektörüne etkileri ve bu dönemde yapılması gerekenler konuşuldu.

İzmir Ticaret Borsası (İTB) Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantısı 31 Ağustos 2020 Pazartesi günü video konferans aracılığıyla ve Meclis üyelerinin geniş katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantının konuk konuşmacısı İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Burak Öztop oldu.

Toplantıda yaptığı konuşmasında, tarımda dijital dönüşümünün öneminin pandemi döneminde bir kere daha anlaşıldığına değinen İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, “Dijital dönüşüm her sektöre ve üretimin her kademesine yansıyor. Tarım da bunların başında geliyor. Binlerce yıldır atadan, dededen kalan yöntemlerle süregelen tarladaki çalışmalara artık uydular, dronelar, akıllı uygulamalar yön veriyor. Borsa olarak bu alanda önemli bir çalışmayı büyük bir kararlılıkla sürdürüyoruz. Ağustos ayı içinde İzmir Tarım ve Teknoloji Merkezi’nin (İTTM) kuruluş sürecinde çok önemli bir safhayı geride bıraktık. Şu an Borsa olarak Bakanlık ile imzalanacak iş birliği protokolünün detayları üzerinde çalışıyoruz. Anlaşma imzalandıktan sonra Türk tarımına yeni bir soluk getirecek İzmir Tarım ve Teknoloji Merkezi’nin önündeki tüm kapılar açılacak ve Borsamızın 130’uncu kuruluş yılı olan 2021’de hep birlikte ve el birliğiyle yeni bir başarı öyküsünün mimarı olacağız.” dedi.

Bölgemizin önemli ürünlerinden olan kuru üzüm ve kuru incirde yeni sezonun heyecanı içerisinde olduklarını belirten Işınsu Kestelli, “Kuru üzümde bu hafta itibariyle borsamıza ürün gelişinin hızlanmasını bekliyoruz. Kuru incirde ise hasat işlemlerinin yoğunlaşmaya başladığı bir dönemdeyiz. Sona eren sezonda 22 Ağustos itibari ile 241 bin ton karşılığında 496 milyon dolarlık kuru üzüm, 66 bin ton karşılığında 229 milyon dolarlık kuru incir ihracatı gerçekleştirildiğini hatırlatmak istiyorum.” ifadelerini kullandı. Kestelli, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) üzümde 9 numara için 12.5 lira fiyat belirlediğini ve TARİŞ Üzüm Birliği’nin de aynı fiyattan alım yapacağının bilgisini verdi.

Kocagöz: “Pamuk üreticisinin hayal kırıklığı”

Meclis Başkanı Barış Kocagöz ise pamuk üretimi ve sanayicilerin pamuk politikasında yaşanan sorunlara değindi. Kontrolsüz ve plansız bir ithalat olduğunun altını çizen Kocagöz, “Hastalıkla mücadelenin yoğun olduğu, dolayısıyla maliyetlerin tavan yaptığı bir sezonda pamuk yetiştirmeye çalışan üretici desteklemelerle ilgili hâlâ haber gelmemesi dolayısıyla hem hayal kırıklığı yaşıyor hem de ne yazık ki Türk pamuğu dünyanın en ucuz pamuğu durumuna geldi. Dünyanın sayılı kaliteli pamuklarından olan Ege Pamuğu bile bu günlerde diğer ülkelerdeki muadillerine göre neredeyse yüzde 15 daha ucuza satılıyor. Bunun nedeni, çok daha yüksek fiyatlara ihtiyacından fazla ithalat yapan sanayici. Nedense söz konusu ithal pamuk olunca kaç para olduğuna bakmadan gümrüksüz ithalat yapan sanayici söz konusu Türk pamuğu olunca sanki ona ‘Mümkün olduğunca ucuz alınması gereken ürün’ olarak bakıyor. Bu yüzden 70-80 bin ton kalan Türk malının fiyatı bile yerlerde sürünürken, neredeyse 1 milyon ton yabancı üreticinin malı ülkemize yüzde 10 daha pahalıya ithal edildi. Ancak ortada kontrolsüz ve plansız bir ithalat var. Üstelik cari açığımıza da negatif etkisi olduğu kesin. Milli ürünün kıymetini kriz anlarında idrak edemediysek ne zaman anlayacağız?” dedi.

2020 Nisan ayında üreticinin ektiği pamuğun desteklemesinin hâlâ açıklanmadığına dikkatleri çeken Kocagöz, “Buradan Bakanlığımıza sesleniyorum. Lütfen bir an evvel en az 1,30 TL/KG olarak pamuk üreticisini destekleyelim.” çağrısı yaptı.

İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Burak Öztop ise il geneli sağlık istatistiklerinin, envanterlerin ve yatırımların yer aldığı bilgilerle birlikte il genelinde Covid-19 güncel durumu ve verileri hakkında bilgi verdi. Sosyal hayatın önüne geçilmeden salgının yayılımının engellenmesi noktasında duyarlı ve eş güdümlü çalışmalar yapılması gerektiğine vurgu yapan Burak Öztop, bu nedenle denetimlerin oldukça sıkı tutulduğunu, el birliği ile pandemiden en az hasarla çıkma konusunda çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Öztop konuşmasının ardından Borsa meclis üyelerinin pandemi sürecinde tarımsal faaliyetler ve yapılacak düzenlemeler konusundaki sorularını yanıtladı.

İTB üyeleri: “Pamuk üretiminin sürdürülebilirliği tehlikede”

İTB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Bülent Uçak da pamuğun durumundan duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Uçak, “Bu yılki pamuğun üretim maliyeti ile işlem gören pamukta KG başına 1 TL’lik fark söz konusu. Gübreleme maliyetleri konusunda da aynı sıkıntı söz konusu. Fark ödeme desteklerinin üretimden bir yıl sonra yapılması da üreticiyi oldukça zor durumda bırakıyor. Üretimin sürdürülebilirliğinin tehlikeye girmemesi adına üreticilerin ürettiği pamuğu 1 TL aşağıdan değil de yaklaşık yüzde 20 oranında kârla satması gerekiyor. Bu nedenle içinde bulunduğumuz dönemde ne yazık ki ithal ürün alarak tekstil ihracatımızı arttıramadık, aksine ihracatımız geriledi.” diye konuştu.

İTB Yönetim Kurulu Üyesi Şeref İyiuyarlar ise “Pamukta oldukça zor bir dönemden geçiyoruz. Ne yazık ki önümüzdeki günlerden de çok umutlu değiliz. Üreticilerin gerekli desteği alamaması, dolayısıyla pamuk üretiminden buğday tohumuna kayma riski söz konusu. Pamuk üreticisinin daha da kötü etkilenmemesi adına Bakanlığımızın desteğine ihtiyacımız var” dedi.

İTB Yönetim Kurulu Üyesi Özhan Şen ise İncirde kalite sorununa dikkat çekerek, “Pamukla ilgili sıkıntıların oldukça üzücü olduğunu düşünüyorum. Bilindiği üzere şu anca incir sezonu içerisindeyiz. Şu an için incirde pamuk kadar sıkıntılı bir durum yok. Kaliteyle ilgili sıkıntılar yaşıyoruz, ancak çözüleceğine dair inancımız tam.” diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türk Lirası'ndaki son dönemde yaşanan değer kaybı, gözleri Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) bugünkü PPK (Para Politikası Kurulu) toplantısına çevirdi. Merk...

Ege Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (ESİAD) Ekonomik Gözlem Grubu, dernek üyeleriyle güncel ekonomik durumu değerlendirmek ve önümüzdeki döneme ilişkin sorunlar il...

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya ve TÜRSAB heyeti, İzmir Ticaret Odası’na ziyarette bulundu.

Pandemi döneminde cerrahi mobilyaya talep arttı. Mobilya sektöründe, pandemi döneminde, tıpta, cerrahide, diş hekimliğinde kullanılan mobilyaların ihracatı yüzde 86’lı...

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Menderes’te yetişen satsuma cinsi Gümüldür Mandalinası’na coğrafi işaret tescil belgesi verildi.

Ege İhracatçı Birlikleri(EİB), Ocak-Ağustos döneminde serbest bölgeler de dahil olmak üzere 214 noktaya ihracat gerçekleştirerek, Türkiye’ye 8 milyar 78 milyon dolar k...

Ege Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (ESİAD) Ekonomik Gözlem Grubu, dernek üyeleriyle güncel ekonomik durumu değerlendirmek ve önümüzdeki döneme ilişkin sorunlar il...

Yazarlar
Website Security Test