Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Dolar rekor seviyede, rezerv eridi, vatandaş TL'den dövize geçti

3.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dolar/TL rekordan rekora koşarken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) döviz rezervlerinin de bir hafta içinde 3,8 milyar dolar eridiği bildirildi. Öte yandan 2 haftadır gerileyen döviz talebi yeniden yükselişe geçti ve vatandaşın TL'den dolara geçtiği ifade ediliyor.

Güne 7,34 seviyelerinde başlayan dolar/TL, yukarı yönlü hareketini sürdürerek 7,43 ile rekor seviyesini yeniledi. Dolar/TL an itibarıyla 7,44 bandında el değiştiriyor.

NEDEN YÜKSELİYOR?

Ahlatçı Menkul Değerler Araştırma Müdürü Barış Ürkün'ün, Dünya gazetesine verdiği bilgilere göre, dolar/TL'deki rekor seviyelere ulaşan yükselişi değerlendirdi. Yükselişe destek olan unsurlar olarak MB'nin döviz rezervlerine yönelik endişeler ve Doğu Akdeniz'de Yunanistan ile yaşanan gerilimi ön plana çıkaran Ürkün'ün değerlendirmeleri şöyle:

"Son zamanlarda 7.40 seviyesi üzerine geçmekte zorlanan kur, bugün TCMB'nin %10,15'lerde seyreden ağırlıklı ortalama fonlama oranı, beklentilere göre bir miktar iyi gelen enflasyon ve kamu bankalarının en az 200 milyon Dolar satış yapmalarına rağmen bu seviyenin üzerine geçti. Bu gelişmelere karşılık TCMB döviz rezervlerine ilişkin süregelen endişelerle birlikte bir süredir Doğu Akdeniz'de yaşanan gelişmeler ve buna bağlı oluşan gerilim artışı TL varlıklar üzerinde etkili olmaya devam ediyor. Bu bağlamda bir süredir eşik noktası olarak izlediğimiz 7.40 üzerinde eğilimin oluştuğunu izliyoruz. Doğu Akdeniz konusunda bölgeden gelecek yeni haber akışlarına bağlı olarak Türk Lirası'nda oynaklığın arttığına şahit olabiliriz. Geçen Ağustos ayında özellikle bu gelişmeler ağırlıklı olarak Türk Lirası Dolar'a karşı %5 değer kaybıyla gelişmekte olan ülkelere göre daha kötü performans göstermişti. Kurda bu hareketlenmenin sürmesi durumunda TCMB'den bir faiz artırım hamlesi gelip gelmeyeceğine dair beklentilerin güç kazandığını görebiliriz."

BUGÜN NELER OLDU?
Tüketici fiyatları enflasyonu (TÜFE) Ağustosta yüzde 0.86 ile beklentilerin hafif altında artarken, yıllık enflasyon da bir ay önceki yüzde 11.76 seviyesinden %11.77'e sınırlı artış kaydetti.

Merkez Bankası (TCMB) sıkılaştırma adımları kapsamında geleneksel yöntemle açtığı 1 Ekim vadeli repo ihalesinde ortalama yüzde 10.2 basit faizle 10 milyar TL verdi. Repo ihalesine 35.995 milyar TL teklif geldi.

Bugün TCMB'nin yatırımcılarla gerçekleştireceği toplantıdan yansıyacak gelişmeler de takip ediliyor.

MERKEZ BANKASI REZERVLERİ ERİDİ
Merkez Bankası tarafından açıklanan haftalık para banka verilerine göre, 28 Ağustos haftasında brüt döviz rezervi, 45 milyar 434 milyon dolardan 41 milyar 594 milyon dolara düştü. Bu rakamlar MB'nin döviz rezervlerinde bir haftada 3 milyar 840 milyon dolar düşüş yaşandığı anlamına geliyor.

Merkez Bankası altın rezervi ise 43 milyar 277 milyon dolardan 43 milyar 42 milyon dolara; toplam rezervler ise 88 milyar 711 milyon dolardan 84 milyar 636 milyon dolara seviyesine geriledi. Böylece, toplam rezervler 4 milyar 75 milyon dolar gerilerken altın rezervlerindeki düşüş 235 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

Merkez Bankası brüt rezervi 13 Aralık 2013'te 115 milyar 144 milyon dolar ile tarihi zirvesini görmüştü. 2019 sonunda ise döviz rezervleri 81 milyar 240 milyon dolar seviyesindeydi.

VATANDAŞ TEKRAR DÖVİZE DÖNDÜ

Vatandaşların, 2 haftadır gerileyen döviz talebi yeniden yükselişe geçti. Merkez Bankası tarafından açıklanan haftalık para banka istatistiklerine göre, 28 Ağustos haftasında yurt içi yerleşiklerin hesaplarındaki döviz tutarı 217 milyar 868 milyon dolara ulaştı. Bu rakam bir önceki haftaya göre 604 milyon dolarlık artış anlamına geliyor.

Hesaplardaki döviz tutarı ağustos ayının ilk haftasında 219 milyar doları aşarak rekor seviyelere ulaşmıştı.

Bireysel hesaplardaki döviz tutarı arttı; ticari de azaldı

Geçtiğimiz hafta bireysel hesaplardaki döviz artışı 787 milyon dolar olurken ticari hesaplarda 183 milyon dolar karşılığı döviz satışı gerçekleştirildi. Geçtiğimiz hafta itibarıyla bireysel hesaplardaki toplam döviz tutarı 135 milyar 49 milyon dolar; ticari hesaplardaki döviz tutarı ise 82 milyar 819 milyon dolar oldu.

Vatandaş dolar sattı; euro ve altın aldı

Türkiye'deki bankalarda bulunan döviz mevduatlar döviz cinsi bakımından hareketleri incelendiğinde, dolar hesaplarının 819 milyon dolar azaldığı buna karşılık euro hesapların dolar karşlığının ise 809 milyon dolar arttığı görülüyor. Altın hesaplarındaki artış ise 599 milyon dolar oldu. Döviz cinslerine göre hesapların toplam büyüklükleri şöyle oluştu; 117 milyar 252 milyon dolarlık kısmı ABD Doları; 63 milyar 975 milyon dolarlık karşılığı euro; 3 milyar 860 milyon dolarını ise diğer döviz türleri. Kıymetli maden hesaplarının dolar cinsinden karşılığı ise 32 milyar 781 milyon dolar. (Dünya)

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Kripto para piyasasıyla ilgili haberler her geçen gün daha çok takip edilmeye başlıyor. Piyasanın deneyimli isimlerinden KarasuFt, kripto dünyasının birinci parası Bit...

Dolar/TL, gece saatlerinde 7,8'i gördü. BDDK'dan (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu), Aktif Rasyosu hamlesi geldi. Dolar TL haftaya nasıl başladı? İşte dolarda ...

Ege Bölgesi, Marmara Bölgesi’nden sonra listede en fazla firma ile temsil edilen bölge olurken, İzmir, ilk 1000 ihracatçı listesinde 83 firma ile İstanbul’un ardından ...

Türkiye’de gıda ihracatının lideri konumundaki Ege İhracatçı Birlikleri, dünyanın en büyük gıda ithalatçısı Amerika Birleşik Devletleri’ni radarına aldı. Türk lezzetle...

BDDK'dan yapılan açıklamada, bankaların para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlem limitlerinde artış yönlü güncellemeye gidildi.

TÜBİTAK, 144 girişimcinin Teknogirişim Sermayesi Desteği almaya hak kazandığını duyurdu. Desteği almaya hak kazanan girişimciler, 7 Ekim’e kadar şirketlerini kurarak T...

Geçtiğimiz yıl domatesi ilçelerinde kurutmak için Torbalı’ya çıkarma yapan Şereflikoçhisar Ticaret Odası ilk denemeleri Tuz Gölünde yaptı. Kurutulan ilk domatesleri bi...

Yazarlar
Website Security Test