Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Korona etkisi: Gıda Çarşısı esnafı kan ağlıyor, kiralar ödenemiyor

14.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

1982 yılında kurulan ve o günden beri İzmir'deki ticaretin odak noktası olan Yenişehir'deki Gıda Çarşısı'nda işler durdu. Esnaf, pandemi yüzünden sekteye uğrayan ticaretin hala toparlanmaması nedeniyle zor günler geçiriyor.

Koronavirüs'ün (Kovid-19) vurduğu bir diğer çarşı da İzmir Gıda Çarşısı. Yenişehir'deki ünlü çarşıda herkes kan ağlıyor. Gıda Çarşısı esnafı, iş hacminin yüzde 30'lara düştüğünü, kazançlarla kiraların bile ödenemediğini söylüyor.

Egedesonsöz'den Muhittin Akbel'in haberine göre, Perakende satışlar için gelen müşteri sayısı, parmakla sayılacak kadar. Gıda Çarşısı'nda eski kalabalıkta adım atılamazken, bugün in cin top atıyor" diyor.

Mersal Tarım Ürünleri şirketinin sahibi Alpaslan Turanlı, otel, kafeterya, pastane gibi işletmelere toplan fındık, badem, antep fıstığı, ceviz, yer fıstığı, hindistan cevizi satışı yaptıklarını, bu işletmelerin pandemi nedeniyle kapanmasıyla aylardır bocalama içinde olduklarını söyledi. İş yaptıkları alanı genişleterek çarkı çevirmeye çalıştıklarını anlatan Turanlı, "Pandemiden doğan kriz, çerezcilere kuruyemişçilere uğramadı ama bizi fena vurdu. Ciromuz, yüzde 50 gibi azaldı. Bizim iş yaptığımız müşterilerimizin işleri düşünce, doğal olarak bu durum bize de yansıdı. Böyle giderse, gelecek günler daha sıkıntı olacak. Bizim sektör, sahil bandına iş yaptığı için, yaz aylarında yıllık cironun yüzde 70'ini gerçekleştirirdi. Bu yaz hayal kırıklığı yaşadık" yorumunda bulundu.

İzmir Ticaret Odası Meclis üyesi ve Aydoğanlar Kahve Baharat firmasının sahibi Abdurrahman Aydoğan ise şu değerlendirmelerde bulundu: "Kahvehanelerin, kafelerin, kahve evlerinin çoğu kapalı, bazıları ise yarım açık. İşler kesat. Gıda Çarşısı'nda hijyen maddesi, temizlik ürünü satanlar hariç, hiç kimsenin işi değil."

Gıda Çarşısı'nda pandemiden etkilenmeyen tek ticaret alanının gıda olduğu ortaya çıktı. İzmir Ticaret Odası Meclis üyelerinden, İsmail Başpınar Gıda firmasının sahibi Özkan Başpınar, kısıtlamaların olduğu dönemde ticari anlamda sorunlar yaşadıklarını anlattı. Başpınar, "İnsanlar evlerine kapanmak zorunda kalsa da, evlerine bakliyat ürünlerinden almak zorunda. Kısıtlamaların olduğu dönemde herkes evine stok yaptı. Aşırı bir tüketim oldu, mayıs ayında. Normalleşmeye geçildiğinde belirgin bir durgunluk yaşadık. Bizim sektörde işler kısmen de olsa azaldı ama gelinlik sektörü, konfeksiyon sektörü gibi bıçak gibi kesilmedi. Düğünlerin, ticaret hayatında büyük önemi var. Eskiden düğünler için 1000 kişilik, 2 bin kişilik yemekler verilir, gıda ve bakliyat ürünleri satışını bolca yapardık. Şimdi düğünler de yok. Bizim rahatsızlığımız, fiyatların şişmesi. Maliye, sürekli baskınlar yapıyor, kontroller yapıyor. Bizler toptancı olarak, sürekli yükselen rakamlardan şikayetçiyiz" dedi.

İnşaat malzemesi satışı yapan esnaf Sezai Güleç ise maske , hijyen maddesi ve gıda satışı yapanlar dışında herkesin işinin bozulduğunu söyledi. Gıda Çarşısı'na alışverişe gelenlerin sayıca, eskiye göre çok azaldığına dikkat çeken Güleç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gıda Çarşısı'nda bir araç trafiği yoğunluğu var ama alışverişe gelen insan trafiği yok. Yani görüntü var, ses yok.. Dükkandan içeri girenler, parmakla sayılacak kadar az. Elektriğe, suya zam geldi. 750 lira olan çalışanın sigortası, 975 lira oldu, vergilerle birlikte 1400 lira. Devlet, kredi verdi. Bu ay sonunda kredilerin geri ödemesi başlıyor. Esnaf iş yapmadı ki, borcunu ödeyebilsin. Yaptığımız iş, yüzde 30'lar seviyesinde. Yakında Gıda Çarşısı'ndan kepenklerin kapanmaya başladığını görürsek, hiç kimse şaşırmasın."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Merkez Bankası ''TCMB Finansal İstikrar Raporu'' yayımlandı. ''TCMB Finansal İstikrar Raporu'' sunumunda değerlendirmelerde bulunan Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, ...

Merkez Bankası kredi büyümesine göre verdiği zorunlu karşılık teşviklerini kaldırdı. Ve tüm bankalara aynı oranda zorunlu karşılık uygulanmaya başlayacağını duyurdu.

Avrupa’ya ihracat taşımalarında transit ülke konumunda bulunan Macaristan’la yaşanan geçiş belgesi sorunu çözüldü. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, müj...

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, reform sürecini değerlendirmek üzere iş dünyası temsilcileri ile bir araya geldi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının "Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7256 Sayılı Kanun Genel Tebliği" Resmi Gazete'de yayımlandı.

6 aydır yükselen ekonomik güven endeksi kasım ayında geriledi.

İzmir Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği (EİSOB) Başkanvekili ve İzmir Büfeciler Odası Başkanı Selahattin Arslan, açık alanda bulunan büfelerin saat 20'de kapanmasını a...

Yazarlar
Website Security Test