Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir Ticaret Odası’ndan Tataristan ile ticaret anlaşması

16.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) ile Tataristan Ticaret ve Sanayi Odası arasında İzmir Ticaret Odası’nda (İZTO) düzenlenen toplantı ile “Mutabakat Zaptı İmza Töreni” yapıldı. Toplantı; Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov ve beraberindeki heyet, İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, İZTO Meclis Üyeleri, İzmir iş aleminin önde gelenleri ve çok sayıda basın mensubunun katılımlarıyla düzenlendi.

MEHMET KOCABIYIK

Toplantının açılış konuşmasını yapan TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve İZTO Başkanı Mahmut Özgener, Tataristan’da Eylül ayında düzenlenen seçimlerde tekrar seçilmiş olan Rustam Minnihanov’u kutladı ve ilk yurt dışı ziyaretini İzmir’e gerçekleştirmelerinden ötürü onur duyduğunu ifade etti. Özgener, “Sayın Minnihanov dönemiyle birlikte Tataristan, Rusya Federasyonu içinde iktisadi anlamda en cazip bölgelerden birisi haline gelirken, Türk yatırımcıların da avantajları nedeniyle en çok tercih ettiği bölge olduğunu biliyoruz. Bugün aramızda olan Tiryakiler Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tiryaki, Tataristan’da 2012’den bu yana faaliyet gösteren önemli yatırımlardan birine sahip, kendisi de birazdan bu süreci bizlere anlatacak. Bu ziyaretin, karşılıklı yatırımların ve ticaretimizin artmasına katkı sağlamasını temenni ediyorum. Oda olarak Tataristan ile ilişkilerimiz, bugün bizlerle olan Başbakan Yardımcısı ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Albert Karımov ile Ekonomi Bakanı Artem Zdunov başkanlığındaki Tatar işadamlarından oluşan heyetin 2017 yılındaki ziyaretiyle başladı. Bu ziyaret sırasında, değerli meslektaşım Sayın Şamil Ageyev ile Odalarımız arasında “Kardeş Oda Anlaşması” imzalandı. Bugün otomotivden ambalaja, enerjiden kimyaya, tarımdan inşaata, çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren öncü firmalarımızın Yönetim Kurulu Başkanları ve CEO’ları bizlerle birlikte. Hepsi kendi alanında hem iç hem dış ticaret bakımından sektörünün lider kuruluşlarını yönetiyorlar. Başta kentimiz olmak üzere ülke ekonomisine önemli katkı sağlıyorlar. Bugün yapılacak temasların, gelecekte imza atılacak önemli işbirliklerine vesile olmasını temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Özgener: “İzmir’in ve bölgenin potansiyeli yüksek”
İki ülke arasındaki milli ve tarihi bağlara ve İzmir’in yüksek potansiyeline vurgu yapan Mahmut Özgener, “Ülkelerimiz arasında doğrudan yatırımdaki mevcut durum sevindirici. Dış ticaret hacmimiz ise ciddi bir gelişme potansiyeline sahip. Bu potansiyeli şehrimiz açısından değerlendirdiğimizde, öncelikli sektörlerimiz arasında yer alan sağlık, tekstil, kozmetik, makine sanayi, endüstriyel tarım ve gıda, ticari işbirlikleri açısından gelişime açık alanlar olarak göze çarpıyor. Avrupa’nın önemli liman kentlerinden biri olan İzmir; sektörel zenginliği, 200’e yakın ülke ile beş kıtaya ulaşan ticaret ağı, 13 Organize Sanayi Bölgesi, 2 Serbest Bölgesi, 9 Üniversitesi ve çok sayıda ARGE merkezi ile Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biri. İzmir, kişi başına düşen 11.500 dolar milli gelir ile hem alım gücü yüksek ve nitelikli bir pazar, hem de Türkiye ekonomisinin %6,2’sine denk gelen büyüklüğü ile önemli bir üretim ve ihracat merkezi. Şehrimizin dış ticaret rakamları, bizim Oda olarak gurur kaynağımız. 2018 ve 2019 yıllarında dış ticaret fazlası veren Türkiye’deki ender şehirlerden olduk ve 2020 yılında da dünya çapında yaşanan ticari daralmaya rağmen ihracat rakamlarımız ithalatımızın üstünde seyrediyor. Tataristan’ın dış ticaret fazlası veren, ihracat odaklı bir ülke olmasını ortak özelliğimiz olarak değerlendirmek istiyorum.” dedi.

Rustam Minnihanov: “Türkiye ile iş birliğimize büyük önem veriyoruz.”
"İzmir-Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti Ekonomik İşbirliği Toplantısı"nda bir konuşma yapan Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, “Tataristan ile Türkiye arasındaki ticaretin gelişmesine büyük önem veriyoruz. Şimdiye kadar ülke olarak Türkiye-Rusya arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine büyük katkı verdik. Rusya-Türkiye arasında forumlar, toplantılar, iş birliklerine aracı olduk. Tataristan, Rusya Federasyonu’nun öncülerinden ve potansiyeli çok yüksek olan bir ülkedir. Stratejik partnerimiz olan Türkiye ile halihazırdaki işbirliklerimize bu tören sayesinde yenilerini eklemeyi umuyoruz.” dedi.

Türk firmalarının Tataristan’da 2 milyardan fazla yatırımının bulunduğunu dikkat çeken Minnihanov, “Sanayi, ticaret, turizm gibi birçok konuda Türkiye ile anlaşmalarımız mevcut. Türkiye, Tataristan'ın önemli bir yurt dışı partneridir. Tataristan'da Türk firmalarının 2 milyar dolardan fazla yatırımı bulunuyor. Pek çok Türk şirketi başarılı bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Türk iş çevrelerinin bundan sonra da Tataristan'da projeler geliştireceğini ümit ediyoruz. Türk firmalarına, Tataristan'ı, Rusya ve Avrasya ekonomik bölgesine çıkış noktası olarak görmelerini teklif ediyoruz. Türk firmalarına, Tataristan'ı, Rusya ve Avrasya ekonomik bölgesine çıkış noktası olarak görmelerini teklif ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Albert Karimov: “İzmir potansiyeli yüksek şehir”
Tataristan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı, Sanayi ve Ticaret Bakanı Albert Karimov ise; “Bugünkü işbirliğimizle uzun yıllara dayalı ve ticaretimizi geliştirecek bir adım olmasını umut ediyoruz. İzmir işbirlikleri alanları olarak çok büyük potansiyele sahip bir şehir. Ege Bölgesi’nde tarım, gıda, turizm… gibi pek çok alanda fuarlar yapılıyor. Ülkemizde de birçok fuar organize ediliyor. Karşılıklı olarak bu fuarlara katılımın da önemli olduğunu düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Toplantıda bölgede yatırımları bulunan Türk firmaların yönetim kurulu başkanları ile yeni yatırım planları yapan başkanlar Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov’a yatırım konusunda düşüncelerini ve sorularını aktardılar. Cumhurbaşkanı Minnihanov’un daveti üzerine yatırım yapma fikri olan şirketlerle Mayıs ayında Tataristan’a iş gezisi düzenlenmesi planlandı.

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve İZTO Başkanı Mahmut Özgener ile Tataristan Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Şamil Ageyev arasında “Ticaret Anlaşması” “Mutabakat Zaptı İmzaları” atıldı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Merkez Bankası ''TCMB Finansal İstikrar Raporu'' yayımlandı. ''TCMB Finansal İstikrar Raporu'' sunumunda değerlendirmelerde bulunan Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, ...

Merkez Bankası kredi büyümesine göre verdiği zorunlu karşılık teşviklerini kaldırdı. Ve tüm bankalara aynı oranda zorunlu karşılık uygulanmaya başlayacağını duyurdu.

Avrupa’ya ihracat taşımalarında transit ülke konumunda bulunan Macaristan’la yaşanan geçiş belgesi sorunu çözüldü. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, müj...

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, reform sürecini değerlendirmek üzere iş dünyası temsilcileri ile bir araya geldi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının "Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7256 Sayılı Kanun Genel Tebliği" Resmi Gazete'de yayımlandı.

6 aydır yükselen ekonomik güven endeksi kasım ayında geriledi.

İzmir Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği (EİSOB) Başkanvekili ve İzmir Büfeciler Odası Başkanı Selahattin Arslan, açık alanda bulunan büfelerin saat 20'de kapanmasını a...

Yazarlar
Website Security Test