Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini yükseltti

28.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2020 yılının son enflasyon raporunu açıkladı. Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ın yaptığı açıklamalar ile yıl sonu enflasyon tahmini yükseltildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, yılın son enflasyon raporunu açıkladı. TCMB, enflasyon beklentilerini yukarı yönde revize etti. Başkan Uysal, enflasyonun 2020 yıl sonunda yüzde 12,1 olarak gerçekleşeceği, 2021 yıl sonunda yüzde 9,4’e geriledikten sonra orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağının tahmin edildiğini söyledi. Bir önceki beklenti bu yıl için yüzde 8,9, gelecek yıl için yüzde 6,2 seviyesinde bulunuyordu.

2020 yıl sonu enflasyon tahmini 3.2 puanlık güncellediklerini kaydeden Uysal, "Bir önceki TL cinsi ithalat fiyatları 1.6 puan yukarı, çıktı açığı 0,.9 puan etki yaptı. Gıda enflasyonundaki artış 0.7 puan yukarı çekerken ana eğilimi ve başlangıç koşularındaki güncellemenin etkisi 0,2 puan hesaplandı. Hizmetler sektöründeki KDV indirimlerinin etkisi -0.2 puan olacak" dedi.

SORU-CEVAP
Son faiz kararı, 2018 yılında sadeleşmeye geçilmişti koridor mekanizmasından çıkmıştı. O günden beri yeni çerçeveye sadık kalınmıştı. Son kararla birlikte politika faizine dokunulmadan üst koridor artırıldı bu çerçeve değişikliği midir? Faiz koridoru yeniden aktif bir politika aracı mı olacak?

Son PPK toplantısında ek bir sıkılaşma adımı daha attık ekimde. Salgının seyrine iç ve dış talebe yönelik belirsizlikler devam ediyor. Bununla birlikte küresel risk iştahına bağlı oynaklıklar devam etti. Olağanüstü bir dönemden geçtik geçiyoruz. Para politikası operasyonel çerçevede son attığımız adımla birlikte yapılan sıkılaştırmayı güçlendirip esneklik sağladık para politikası çerçevesinde. Ağustos başından itibaren AOFM 500 baz puan artış sağladık. Fais koridoru simetrik aktif kullanılmaya başlanmıştı. Piyasa faizlerinde güçlü yükseliş oldu. Kredilerde yavaşlama gördük. Bununla birlikte eylül ayına geldiğimizde politika faizinde artışla sıkılaştırmayı sürdürdük. Ekimde para politikasının operasyonel çerçevesinde değişiklik yaptık. Aslında sadeleşmeden kalıcı uzaklaşma değil simetrik koridor korunuyor tek sefere yönelik bir ayarlama yapıldı. Önümüzdeki dönemde para politikasının esneklik noktasında kolaylık sağlayacak.

Faizlerde ne zaman bir normalleşeceğiz diye sormak istiyorum. Para politikası açısından uygulanan biden fazla faiz var. Reel sektör ve piyasalar açısından bakıldığından belirsizlik gibi duruyor. Ne anlamda ne zaman normalleşme öngörüyorsunuz?

Son dönemde piyasa fonlamasında ağırlıklı gecelik borç verme ve geleneksel ihalelere başvurduk. Merkez Bankası’nın faizini nerden görebiliriz.. Aslında AOFM, Merkez Bankası’nın sıkılığını gösteren önemli gösterge ve seviye. Mevcut ve beklenen enflasyon seviyesiyle kıyaslanınca pozitif bölgede ve yükseliş eğilimi devam ediyor. Borsa İstanbul gecelik repo faizi de aktarım ve kerdi mevduat fiyatlamaları açısından önemli gösterge. Sıkılaşmanın neticesinde baz alınan bir gösterge AOFM ve gecelik oluşan faiz oranını seviyesi. Bizim şu anki para politikasının sıkılaştırmayı gösteriyor. Enflasyon beklentileri ve görünümü fiyatlama davranışlarında belirgin iyileşme sağlanana kadar sıkı duruş eğilimi devam edecek. Her ne kadar birkaç farklı kanaldan fonlama görünse de odaklanması gereken AOFM ve gecelik faizlerin nerede oluştuğu. GLP seviyesi üst limit olarak düşünülebilir. Gecelik faizler büyük ölçüde Merkez Bankası dışında da oluşan faizler GLP sınırında oluşuyor. Bu da sıkılaştırmayı gösteriyor.

Dövizdeki yükselişi durduramadık, PPK toplantısında bunu öngörebiliyor muydunuz yükseliş konusunda ne söyleyeceksiniz?

Döviz kurundaki hareketler birçok faktörden etkileniyor. Merkez Bankası olarak bizim kur noktasında herhangi nominal reel kur seviyesi hedeflemiyoruz. Finansal ve fiyat istikrarı bakımından konuya yaklaşıyoruz. Zaman zaman döviz kurlarında iktisadi temellerden uzaklaşma olabiliyor orta vadede makroekonomik temellerle uyumlu bir noktaya gelmesini öngörüyoruz. Mevcut markoekonomik temellere bakınca reel kurun seviyesinin TL’nin aşırı değersiz noktada olduğunu değerlendirebiliriz. Önümüzdeki dönemde para politikası ve fiyat istikrarı konusunda para politikası duruşunun enflasyonu kontrol altına alınmasıyla döviz kuruna yansımayı bekleriz. Değersiz durum fiyat ve finansal istikrar açısından riskler oluşturuyor cari denge açısından destekleyici görünüyor. Döviz kurunun seviyesiyle ilgili hedefimiz yok. Fiyat istikrarının tehdit edici boyutu ve aşırı volatililte hassasiyetimiz var. Para politikası duruşunu belirlerken bunu dikkate alıyoruz.

Yüzde 20’ler civarında olduğunu gözlemliyoruz kur geçişkenlniğini. Büyüklüğü ve hızı değişkenlik gösteriyor. Bunda etkili olan zaman zaman talep ve beklentiler kurdaki şokun boyutu gibi etkiler bunu farklılaştırabiliyor ama ortalama yüzde 20’ler civarında. Alt gruplarda da farklılaşıyor dayanaklı mal gruplarında talep nedeniyle daha yüksek. Giyimde daha düşük geçişkenlik etkisi talep az olduğu için. Ama ortalamalarda yüzde 20’ler civarında.
Özellikle salgının başlangıç döneminden itibaren ekonomi yönetimi çok seri tedbirler aldı biz de Merkez Bankası olarak hem likidite hem de attığımız destekleyici adımlarla kredi kanalının sağlıklı çalışmasına destek olduk. Hızlı bir toparlanma ortaya çıkardı iktisadi faaliyette dünyadaki diğer ülkelere nazaran. Mayıs itibariyle dipten dönüş var. Kredi ivmesinin yan etkileri oluşmaya başladığını gördük temmuz ortalarından itibaren daha önce attığımız destekleyici adımlardan kademeli çıkış çerçevesinde sıkılaştırma uygulamaya başladık. Yan etkiler ve makro finansal riskleri telafi etmek için sıkılaştırma yaptık eylülde faiz artırdık faiz koridorunu da aktif kullanmaya devam ettik. AOFM ciddi yükseliş yaşandı yansımalarını belirgin şekilde görmeye başladık. Son PPK’da ise halen küresel bazda devam eden belirsizlik hem küresel ekonomik politikalara yönelik ABD seçimleri vesaire salgın belirsizliği operasyonel çerçevede esneklik sağlayarak son adımı attık. Ancak şu anda para ve likidite politikasında sıkılaşmamız devam ediyor. Enflasyonda belirgin iyileşme sağlanana kadar kararlı şekilde sürdüreceğiz.

Rezervlerin seviyesi endişe verici olduğu söyleniyor bu endişeleri paylaşıyor musunuz?

Döviz rezervleri seviyemiz konusuna açıklık getireyim. Sunumda belirttiğimiz gibi bu olağanüstü dönemde ağustosa kadar olan dönemde ciddi cari açık verdik. Turizm gelirlerinde düşüş oldu ve ihracatta sert bir düşüş oldu güçlü kredi ivmesiyle ithalatta bir artışla karşı karşıya kaldık. Bu başlı başına rezervler üzerinde baskı yarattı. Portföy çıkışları yoğun şekilde devam etti. Dış borç geri ödemeleri devam etti reel sektörün. Kredi ivmenin getirdiği düşük reel faizlerin getirdiği dolarizasyonla karşılaştık iç tarafta. Tüm bunlar rezervlerde baskı oluşturdu, ancak önümüzdeki dönemde sıkılaştırmayla birlikte kredi kanalından gelen baskının kademeli azalmasını reel kurun dengeleyici etkisinin ön plana çıkmasını bekliyoruz. Portföy çıkışlarında durulma ve terse dönüş söz konusu olabilir. Cari dengene ve rezervlerde baskının azalması ve olumlu bir döneme geçilmesi öngörülüyor. Parasal duruşun önemi kritik olacak burada. Hem portföy tercihleri açısından hem yerleşiklerin portföy tercihleri açısından reel faizlerin seviyesi burada önemli olacak. Bunu dikkate alıyoruz faiz seviyelerini belirlerken. Merkez Banası rezervleri kısa vadeli yükümlülüklerimizi karşılayacak seviyede o konuda sıkıntı yok. Fırsat oldukça rezervleri artırma politikasına devam edeceğiz. Kamu bankaları zaman zaman aktivitesi görülebiliyor geçmişteki kadar olmasa da kendi pozisyonları çerçevesinde yapılan adımlar diye düşünüyorum. (Dünya)

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği (EİSOB) Başkanvekili ve İzmir Büfeciler Odası Başkanı Selahattin Arslan, açık alanda bulunan büfelerin saat 20'de kapanmasını a...

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, hükumetin sinema salonlarına özel bir destek paketi hazırladığını açıkladı.

TÜRK-İŞ'in her ay düzenli olarak gerçekleştirdiği açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının kasım ayı sonuçlarına göre yüzde 1,39 arttı. Açlık sınırı kasım ayında kaç l...

Ekonomi yönetimindeki değişimler ve BDDK'nın adımları gibi müdahalelerin ardından geri çekilen dolar/TL yine 8 lira sınırında. Dolar endeksinin Nisan 2018’den bu yana ...

Koronavirüs öncesi özellikle gelişmiş ekonomilerde GSYH’ye oranı yüzde 20’nin üzerinde olan tasarruflar pandemi endişeleriyle dünyanın birçok ülkesinde yeni rekorlara ...

Ticaret Bakanı Ruhsat Pekcan, esnafa yönelik global şirketlerin de dahil olduğu bir destek çalışması yaptıklarını belirterek yakın zamanda bu çalışmayı duyuracaklarını...

Gerek esnaflardan gerdekse sanayicilerden gelen talepleri değerlendiren ekonomi yönetiminin, bazı destekler üzerinde çalışma yaptıkları öğrenildi. Bu kapsamda kısa çal...

Yazarlar
Website Security Test