Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yazılım ve tasarım sektörü teşvik dışı

28.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

TÜSİAV Başkanı Veli Sarıtoprak, rekabetçiliğin gelişmesi, yeni ihracat alanlarının oluşması ve istihdama katkı için hazırlanan kanun teklifinde yazılım ve tasarım sektörünün teklif dışında kaldığını ve söz konusu sektörlerin mutlak teklif içerisinde olması gerektiğini söyledi.

AYSEL KANBER

Uluslararası ekonominin gelişim sürecinde imalat sektöründeki gelişmeler kadar hizmet sektörünün de geliştiğinin önemine dikkat çeken Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı (TÜSİAV) Başkanı Veli Sarıtoprak, “Hizmet ticareti son 40 yıldır istikrarlı bir büyüme gösteriyor ve şu anda dünya ihracatının beşte birini hizmet sektörü yapıyor” dedi. Sarıtoprak, 2016 yılında yaklaşık 4,8 trilyon dolar; 2017'nin ilk çeyreğinde ise 2016 yılı ilk çeyreğine göre %3,3 oranında artış ile 1,2 trilyon dolar değerinde hizmet ihracatı kaydedildiğini belirterek şunları söyledi:

“Hizmet ihracatı artışta olan ülkelerin dörtte birinde, hizmetin ihracat içerisindeki payı 1980'lerin başına kıyasla %20 oranında artmış durumda. Bu artışta en önemli etkenlerin işlem maliyetlerinin düşmesi ve bilgi ve iletişim teknolojilerindeki ilerlemelerdir. İhracatı en hızlı büyüyen hizmet kalemi telekomünikasyon ve bilgi hizmetleri olarak gerçekleşmiştir; gelişmekte olan ülkelerde turizm ön plana çıkmaktadır. Ekonomimizin daha hızlı büyümesi için; katma değeri yüksek mal ve hizmet üreten, ticarette dünya trendlerini takip eden ve stratejik davranabilen dinamik bir ülke olmalıyız.”

Rekabetçiliğin gelişmesi, yeni ihracat alanlarının oluşması, istihdama katkı için kanun teklifinin Meclis'e getirildiğini kaydeden Başkan Sarıtoprak, “Mal ihracatından elde edilen kazançların %50'sinin gelirlerden indirilmesi sağlanacak. Belli hasılat ve istihdam şartları var. Mikro ihracat yapanlar için çok faydalı buluyoruz. Bu teklifte eksik olan şey ise yazılım ve tasarım gibi hizmet ihracatı başlığı teşvik dışı tutulmuş. Meclis görüşmelerinde hizmet ihracatı yapanların da teşvik kapsamına alınmasının elzem olduğunu düşünüyoruz. TBMM'de grubu bulunan tüm siyasi partilerin hizmet ihracatçılarını da bu kapsama alması için sivil toplumun sesi olmaya, sektörün gücü olmaya davet ediyoruz.” Değerlendirmesinde bulundu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Merkez Bankası ''TCMB Finansal İstikrar Raporu'' yayımlandı. ''TCMB Finansal İstikrar Raporu'' sunumunda değerlendirmelerde bulunan Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, ...

Merkez Bankası kredi büyümesine göre verdiği zorunlu karşılık teşviklerini kaldırdı. Ve tüm bankalara aynı oranda zorunlu karşılık uygulanmaya başlayacağını duyurdu.

Avrupa’ya ihracat taşımalarında transit ülke konumunda bulunan Macaristan’la yaşanan geçiş belgesi sorunu çözüldü. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, müj...

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, reform sürecini değerlendirmek üzere iş dünyası temsilcileri ile bir araya geldi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının "Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7256 Sayılı Kanun Genel Tebliği" Resmi Gazete'de yayımlandı.

6 aydır yükselen ekonomik güven endeksi kasım ayında geriledi.

İzmir Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği (EİSOB) Başkanvekili ve İzmir Büfeciler Odası Başkanı Selahattin Arslan, açık alanda bulunan büfelerin saat 20'de kapanmasını a...

Yazarlar
Website Security Test