Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Milas, bölgenin parlayan yıldızı olacak

8.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Milas'ın gerçek potansiyelini ortaya çıkarmak için çalıştıklarını belirten Belediye Başkanı Av. Muhammet Tokat, ilçenin önümüzdeki 10 yıllık süreçte, ülkenin ve bölgenin parlayan yıldızı olacağını söyledi.

İlçenin gücünü, tabiat, turizm, tarih ve tarım olmak üzere 4T ile ifade ettiklerini kaydeden Tokat, Milas'ın köklü geçmişi ve yerel zenginlikleriyle öne çıktığını dile getirdi.

“Milas, doğası, iklimi ve insanının sıcakkanlı yapısı ile öne çıkıyor” diyen Başkan Muhammet Tokat, “Pandeminin de etkisiyle ilçemize yerleşmeye gelenlerin sayısında önemli bir artış oldu. Gelenlerin büyük bir bölümü dönmedi. Milas'ta kaldı” sözleriyle bu görüşünü destekledi.

COĞRAFİ İŞARET BAŞVURUSU

Zeytin ve zeytinyağının başkenti olan Milas'ın Avrupa Birliği’ne yapmış olduğu coğrafi işaret başvurusunun ilçe için çok önemli olduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Muhammet Tokat, bu gelişmenin ekonomik anlamda da önemli bir kazanım olacağını vurguladı.

Tokat, “Çok eski zamanlardan itibaren topraklarımıza kök salmış, bereketin ve bolluğun en önemli sembolüdür zeytinlerimiz. Yaşadığımız bu bölgeyi, özel bir bölge olarak değerlendirmek gerekiyor. Bunun kıymetini, bunun avantajını çok iyi bilmemiz lazım. Bu noktada Milas Ticaret ve Sanayi Odamızın Avrupa Birliği’ne yapmış olduğu coğrafi işaret başvurusunun Avrupa Birliği tarafından kabul görmesi çok önemli. Bu ülkemiz açısından bir ilktir. Bu süreç Milas’ımızın ticaret hacmini genişletecek buna paralel olarak da Milas’ımız dünyada tanınan bir kent olma yolunda ciddi bir adım atacaktır. AB’den coğrafi işaret alınmasıyla birlikte Milas, zeytinyağını dünyaya tanıtacak, ihracat konusunda da önemli bir yol kat edecektir. Bu durum bölge ekonomimize de çok ciddi bir katkı sunacaktır. İnsanımız kazanacak, Milas kazanacaktır” diye konuştu.

MUĞLA'DAKİ TEK OSB MİLAS'TA KURULUYOR

İlçenin önemli bir sanayi potansiyeline de sahip olduğunu belirten Muhammet Tokat, Muğla'nın tek organize sanayi bölgesinin Milas'ta kurulduğunu söyledi. Tokat şu bilgileri verdi: “Sanayi kendi boyutuyla ele aldığımızda Milas'ta bu alanda da önemli potansiyel var. Muğla'nın tek organize sanayi bölgesi Milas'ta kuruluyor. Onu da tamamlamak üzereyiz. Arsa dağıtma aşamasına geldik. 70'e yakın fabrika kurulacak. Karma bir sanayi sitesi olacak. Gıda, tekstil, inşaat, entegre paketleme ve depolama tesisleri, makine sektöründen fabrikalar yer alacak. Bu da yaklaşık 2 bin 500 – 3 bin kişilik ek istihdam anlamına geliyor. Milas'ta 2 termik santral de bulunuyor. Bir havaalanımız var. Bir yükleme limanı, Ören'de bir marinamız var. İhalesi yapılan Güllük ile yakında ikinci bir marinaya daha kavuşacağız. Yer altı kaynakları açısından da zengin bir bölgeyiz. Milas'ın geniş potansiyeline rağmen bir tanıtım ve hamle eksikliği var. Bunu kapatmaya çalışıyoruz. Bu konuda önemli aşamalar kaydettik”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Sağlık iksiri zeytinyağı pandeminin zirve yaptığı 2020 yılının son çeyreğinde, 2020/21 ihracat sezonuna başarılı bir giriş yaptı.

İzmir Mekan Rehberi, esnaflardan kendilerine gelen mail ve mesajlara kayıtsız kalmayarak mekanların açılması için “Mekanlara HES Esnafa Nefes” sloganıyla bir kampanya ...

Batı Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (BASİFED), TÜRKONFED kurumsallaşma çalışması kapsamında yeni logosunu hazırlayarak kamuoyu ile paylaştı.

Dijitalleşme, kurumların faaliyetlerinde, iş yapış biçimlerinde köklü değişimler yaratıyor.

Türkiye, gıda fiyatlarında yıllık yüzde 20.6’ya ulaşan artışla OECD ülkeleri arasında şampiyon oldu.

Türkiye, gıda fiyatlarında yıllık yüzde 20.6’ya ulaşan artışla OECD ülkeleri arasında şampiyon oldu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) Başkanı Turgay Türker ve Yönetim Kurulu üyeleri ile bir araya geldi.

Yazarlar
Website Security Test