Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

KOSGEB'ten İzmir depremi mağduru esnafa destek müjdesi

13.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

30 Ekim’deki depremden mağdur olan İzmirli esnafa destek kredisi müjdesi veren İESOB Başkanı Mutlu, ‘Çabalarımız sonuç verdi. KOSGEB, 100 bin liraya kadar sıfır faizli, 36 ay vadeli ve ilk yılı ödemesiz Acil Destek Kredisi Programı’nı devreye aldı’ dedi.

30 Ekim’de yaşanan deprem ve tsunami felaketinden mağdur olan esnaf sanatkarlar için yaptıkları çalışmaların sonuç verdiği kaydeden İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, KOSGEB’in mağdur esnafa 100 bin liraya kadar sıfır faizli destek vereceğini söyledi.

KOSGEB Veri Tabanı’na kaydı onaylı işletmelere uygun koşullarda finansal destek sağlanacağını açıklayan Mutlu, ‘Acil Destek Kredisi ilk yılı geri ödemesiz ve 36 ay vadeli olacak. Ardından gelen 24 ayda ödemeler, 3’er aylık taksitler halinde gerçekleştirilecek. 100 bin TL üst limitli programdan depremden zarar gören ve durumlarını Valilik veya Kaymakamlıklardan belgeleyen işletmeler yararlanabilecek.’ şeklinde konuştu.

Durum tespiti
İESOB’nin yaşanan büyük depremin ardından vakit geçirmeden kriz masası oluşturduğunu hatırlatan Mutlu, ‘7 ayrı grup ile saha çalışması yaparak Bornova ve Bayraklı’da yıkılan binalarda bulunan ve Seferihisar’da selden zarar gören esnaf sanatkarları, hasarlarını tespit ettik. Esnaf sanatkarların iletişim bilgilerini, ünvanlarını, adreslerini ve hasarlarını fotoğraflarla belgeleyerek rapor hazırladık ve Başta Cumhurbaşkanımız Erdoğan olmak üzere, Ticaret Bakanlığı’na, İzmir milletvekillerine, mülki amirlere ve yerel yönetimlere taleplerimizle birlikte ilettik.

Yaralar sarılacak
Taleplerimizin karşılık bulması camiamızı sevindirdi. Gerçekten de hem deprem hem pandemi tedbirleri esnaf sanatkarımızın dayanma gücünü zorlamaya başlamıştı. Bu noktada çalışmalarımıza her zaman destek olan KOSGEB İzmir Müdürü Levent Arslan’a da teşkilatım adına teşekkür ediyorum. Yeni programın mağdur esnaf sanatkarlarımızın yaralarına bir nebze olsun merhem olacağına inanıyoruz.’ dedi.

Katılacak bankalar
Sıfır faizli uygulanacak program çerçevesinde faizin tamamının KOSGEB tarafından karşılanacağını belirten Başkan Mutlu, teminat sorunu yaşayabilecek işletmelere yönelik olarak Kredi Garanti Fonu’nun da programda yer alacağını söyledi.

Programda yer alacak bankalar ise şöyle sıralanıyor; Denizbank, Türkiye Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Türk Ekonomi Bankası ve Yapı ve Kredi Bankası.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

2020 yılı Küresel İnovasyon Endeksi Raporu’na göre; Türkiye, 131 ülke arasında 51’inci sırada. Bu sıralamada Türkiye’yi daha da yukarıya taşıyacak, girişimciliğin en g...

MÜSİAD Stuttgart, MÜSİAD Konya ve MÜSİAD İzmir Şubesi "Otomotiv Sektörüne Yönelik: Almanya’ya ihracatın Sırları" konulu online toplantıda bir araya geldi.

Yaşar Üniversitesi Ekonomi Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Serpil Kahraman, yaşadığı dalgalanmalarla son zamanlarda adından sıkça söz ettiren ve küresel ölçekte işlem hacmi 1...

Türk şekerleme ve çikolata sektörü dünyanın ağzını tatlandırdı. Türk çikolata ve şekerleme ihracatçıları, pandeminin gölgesinde geçen 2020 yılında 1 milyar 276 milyon ...

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Şubat Meclisinde “Sanayimizin Rekabetçiliği İçin Alternatif Kurumsal Finansman Modelleri” konuşuldu.

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Şubat Ayı Olağan Meclis Toplantısı pandemi tedbirleri kapsamında çevrimiçi ortamda yapıldı. Meclis üyelerinin yoğun katılımıyla gerçekleşen ...

Bereketin simgesi olan nar meyvesi, 2020 yılında ihracatta da bereketli bir yıl geçirdi. Türkiye’nin nar ihracatı 2020 yılında yüzde 29’luk artışla 97 milyon 489 bin d...

Yazarlar
Website Security Test