Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Cep telefonu üretimi için parça ithalatının önü açıldı

18.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Teşvik mevzuatında değişiklik yapılarak, cep telefonu üretiminde kullanılan aksam ve parçaların, teşvik belgeli yatırımlar kapsamında 31 Ağustos 2021’e kadar gümrük vergilerinin ödenmesi şartıyla ithalatının önü açıldı.

Teşvik mevzuatında yapılan değişiklikle, cep telefonu üretiminde kullanılan parçaların ithalatının önü açıldı. Değişiklik Türkiye’de cep telefonu üretilmesine olanak sağlayacak.

Dünya'nın haberine göre kaynaklar, teşvik mevzuatındaki bu düzenlemeyi çok kısa süre içinde büyük firmaların cep telefonu üretimi yatırımı yapacağı şeklinde yorumladı. Bu kapsamda Uzakdoğulu büyük üreticilerin Türkiye’de yatırıma cazip baktığı bildiriliyor. Ar-Ge yatırımlarının öncelikli yatırımlar kapsamına alınmasının da bu noktada, yerli ve yabancı sermaye için Türkiye’de Ar-Ge merkezi kurmayı daha cazip hale getirdiği kaydediliyor.

Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda değişiklik yapılarak, Ar-Ge ve çevre yatırımlarının, bulunduğu bölgeye bakılmaksızın 5’inci bölge yatırımlarından yararlanması hükme bağlandı. Aynı şekilde 50 milyon liranın üzerindeki elektrik veya hidrojenle çalışan ulaşım araçları imalat yatırımları da 5’inci bölge kapsamında değerlendirilecek.

Resmi Gazete’de yayınlanan yeni düzenlemeyle birlikte kararın, ArGe ve çevre yatırımlarına; KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti ve faiz-kâr payı desteği verilmesini öngörün 19’uncu madde yürürlükten kaldırıldı. Bunun yerine, ArGe ve çevre yatırımları, “öncelikli yatırım konuları” başlıklı 17’nci madde kapsamına alındı. Öncelikli yatırımlar, hangi bölgeye yapılırsa yapılsın 5’inci bölgenin desteklerinden yararlanabiliyor.

Karara eklenen geçici bir madde ile cep telefonu üretiminde kullanılacak yarı demonte aksam ve parçalar, için gümrük vergisi muafiyeti sağlanmamak şartıyla 31 Ağustos 2021’e kadar ithal edilebilmesinin önü açıldı. Karara eklenen geçici madde şöyle: “Yatırım teşvik belgeleri kapsamında, elemanları dizili baskılı devre kartı(PCBA) üretiminden başlayan cep telefonu üretimine yönelik yatırımlar için, üretim kapasitesi ile uyumlu olmak ve cep telefonu üretiminde kullanılmak kaydıyla yarı demonte haldeki(SKD) aksam ve parçalar 31 Ağustos 2021’e kadar gümrük vergisi muafiyeti sağlanmaksızın ithal edilebilir.”

5 puan indirimli avans kredi

Kararın, “Faiz ve kâr payı desteği” başlıklı 11’inci maddesine, bazı yatırım türleri için Merkez Bankası kaynaklı Yatırım Taahhütlü Avans Kredisinin 5 puan indirimli olarak kullandırılacağı hükmü eklendi. DÜNYA’ya bilgi veren kaynaklar, normal piyasa faizinden bir miktar daha düşük olan Yatırım Taahhütlü Avans Kredisi ile finansman maliyetinin daha da düşeceğini söyledi.

Buna göre, Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı kapsamında bulunup da stratejik yatırım olarak desteklenmesine karar verilen yatırımlar ile 17’nci maddenin birinci fıkrasında yer alan öncelikli yatırımlar için Merkez Bankası kaynaklı TL cinsinden Yatırım Taahhütlü Avans Kredisin 5 puanlık indirimli olarak uygulanacak.

Aynı maddeye eklenen bir fıkra ile asgari 50 milyon lira tutarındaki elektrik veya hidrojenle çalışan ulaşım araçları imalatını da içeren sanayi tesisi yatırımları ile Ar-Ge ve çevre yatırımları, yatırım tutarının yüzde 10’unu geçmemek şartıyla 10 milyon liraya kadar faiz ve kâr payı desteğinden yararlanmasının önü açıldı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

2020 yılını etkisi altına alan pandemi sürecinde Türkiye’nin ihtiyacı olan ürünleri üretmeye yoğunlaşan Petkim’in toplam cirosu içinde yurtiçi satışlarının payı yüzde ...

Döngüsel Ekonomi Haftası, Hedefler için İş Dünyası Platformu (B4G), DCube Döngüsel Ekonomi Kooperatifi (DCube) ve İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Tü...

Cennet meyvesi olarak tanımlanan kuru incirden 2020/21 sezonunda elde edilen ihracat geliri yüzde 2’lik artışla 158 milyon dolara ulaştı.

Teknolojinin sağladığı tüm olanakları kullanarak altyapısı, arıtma tesisi, yolları ve diğer kullanım alanları ile modern bir sanayi bölgesi olan Menemen Plastik İhtisa...

BM, Dünya Ekonomik Durumu ve Beklentiler Raporu'na göre; gelişmiş ülkelerin ekonomileri geçen sene yüzde 5,6 küçülürken, gelişmekte olan ülkelerin ekonomileri yüzde 2,...

2020 yılı Küresel İnovasyon Endeksi Raporu’na göre; Türkiye, 131 ülke arasında 51’inci sırada. Bu sıralamada Türkiye’yi daha da yukarıya taşıyacak, girişimciliğin en g...

MÜSİAD Stuttgart, MÜSİAD Konya ve MÜSİAD İzmir Şubesi "Otomotiv Sektörüne Yönelik: Almanya’ya ihracatın Sırları" konulu online toplantıda bir araya geldi.

Yazarlar
Website Security Test