Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Organize sanayi bölgeleri, 2021’i değerlendirdi

8.1.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir’de faaliyet gösteren organize sanayi bölgeleri başkanları yeni yıldan beklentilerini Gözlem Gazetesi’ne değerlendirdi.

MEHMET KOCABIYIK

Menemen Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Salih Esen, Aliağa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Tezcan, Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk, Tire Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Kosat Gürler, Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Telseren, İzmir Serbest Bölgesi (İZBAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sevimli ve Menderes İTOB Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Onur Acar yeni yılda yatırım ortamının iyileştirilmesini istedi. “Hedefimiz 2021 yılında da yatırımlarımıza devam etmek” diyen başkanlar, küresel ekonomiyi olumsuz etkileyen Covid-19 salgınına rağmen bölgelerine yönelik yatırım taleplerinin sürdüğüne dikkat çekti.

AYDIN TELSEREN – BAĞYURDU OSB YÖNETİM KURULU BAŞKANI

“Güveni tesis edecek adalet reformu yapmış bir Türkiye gerekiyor”

2020 yılı Covid-19 pandemisi nedeniyle her sektörde, her ülkede, her alanda sarsıntılara neden oldu. Bu anlamda ülkemiz de tüm sektörleriyle bu süreçten olumsuz etkilendi. Küresel ekonomi zincirleme reaksiyon ile küçülürken, firmaların, sektörlerdeki aktörlerin de ana hedefi ve planlaması ayakta kalmak üzerine kuruldu. 2018 yılının ikinci yarısından sonra Türkiye olarak girdiğimiz sıkıntılı sürecin hasarlarını sarmayı planladığımız bir yılı da pandemi nedeniyle kaybetmek her anlamda bizleri olumsuz etkiledi. Ancak Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi (BAYOSB) firmaları bu süreçten asgari düzeyde etkilenerek faaliyetlerini sürdürmeyi başarırken, 2020 yılında tamamlanan 4 fabrikası, 2021 için planlanan yeni 3 fabrika inşaatı ile yatırımları sürdüren, üretimi ile ayakta kalan bir OSB oldu. Bunda BAYOSB’nin lojistik avantajlarının yanında iştirakçi firmalar ile BAYOSB arasındaki etkili ve güçlü iletişimin ve karşılıklı destek sunmanın da etkisi büyük olduğunu da belirtelim.

2021 yılına gelirsek aşının bulunması ve aşılama faaliyetlerinin küresel bazda başlaması ile piyasalar ve üretimdeki sert daralmadan sonra güçlü bir talep ve üretim arzı olacağını düşünüyorum. 2020 yılını planlı bir şekilde kendini koruyarak atlatan firmalar arasında gelecek taleplere hızlı reaksiyon verecekler 2021 yılında hızlı bir büyüme gerçekleştirecektir. Özellikle pandemi nedeniyle tedarik zincirinin mesafesini kısaltma hedefinde olan küresel bazda büyük firma ve üreticilerin gözü Avrupa’ya yakınlığı nedeniyle gözünü Türkiye’ye çevirmiş durumda. Ancak dış yatırımın Türkiye’ye gönül rahatlığı ile gelebilmesi için güven şart. Güveni tesis edecek ise hukukun üstünlüğü ilkesinin yeniden kabul gördüğü, adalet reformu yapmış bir Türkiye gerekiyor. Bunları yaptığımız takdirde 2021 yılının büyük bir atılım yılı olacağına inanıyorum.

EYÜP SEVİMLİ – İZMİR SERBEST BÖLGESİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI

“2021’e olumlu bakmak için iyi sebepler var”

2020 yılı birçok olumsuzluğun bir arada yaşandığı bir yıl olarak geride kaldı. Tıp insanı olmadığım için öncesinde karşılaşmadığım bir kelimeyi çokça telaffuz ettik PANDEMİ. Küçücük bir virüsün dünyayı dize getirdiğini izledik. Ekonomi durdu, hayat durdu. Hastalık çok yakınlarımıza kadar geldi ve sevdiğimiz insanları vakitsiz olarak bizden aldı. Birçok iş kolu (sektör) bundan çok olumsuz etkilendi. İnsanlarımız işsiz kaldı.

Aslında ekonomimiz pandemiden öncede hastaydı. 2018 Ağustos ayında döviz ölçüsüzce yükseldiğinde virüsü kapmıştı. Sonrasında 2019 yılı ateş düşürücülerle ateşinin düşük tutulması sağlanmaya çalışıldı ama hastalığı iyi edecek ilaç kullanılmadığında bu önlemler ancak bir süre durdurmayı sağlayabiliyor. Bu süre içinde ekonominin kitabı yeniden yazılmaya çalışıldı. İhracatımız ithalatımızı karşılayamazken dövize bağlı olmayan bir ekonomi peşinde koştuk. Neyse ki yılın sonuna yaklaşırken bundan dönüldü ve ekonomi yönetimi değişti. Böylelikle son günlerde devamlı artmakta olan döviz seviyesi biraz duraksadı. Ancak dengeli bir ekonomi sadece ekonomi yöneticilerinin hareketlerine ve kararlarına bağlı değil maalesef. Ekonomideki doğru kararlarla birlikte hukuksal reformların yapılması ve uygulanması gerekli. Bir hukuk devleti ile yönetiliyor olmamız ve hukuk kurallarının herkese eşit olarak uygulanıyor olması, şeffaf devlet anlayışı, komşularımızla iyi ilişkiler ekonomik istikrarı sağlama ve yatırım ortamını iyileştirme yönünde olmazsa olmazlar.

Ekonomi yönetimindeki değişiklikle alınan olumlu sinyaller yukarıda saydığımız konularla ilgili adım atıyor olmak ve adım atacağına inandırmakla bile ivme kazanacaktır. Olumlu sinyallerle 2020’yi bitirmiş olmak 2021’e olumlu bakmak için iyi bir sebep.

İzmir olarak bir deprem gerçeğiyle karşı karşıya kaldık 2020’de. Bir kez daha depremin yanlış yapılar ve yapılanma sebebiyle çok zarar verdiğini gördük. Ancak İzmirli olarak sevginin, insanlığın, dayanışmanın güzelliğini yaşayarak geleceğe umutla bakmayı deneyimledik. Bu sınavda hemşehrilik, insanlık ve yönetim sınıfı geçti. Bu güzel hisler depremin yarattığı acıları bir nebze azalttı.

Yine İzmir özelinde odalarımız, meslek örgütlerimiz birlikte çalışma inisiyatifini hayata geçirdiler ve 2020 bu birlikte çalışmanın ilk meyvelerini aldığımız yıl oldu. Tarım organize bölgelerimiz ve İz-Q inovasyon merkezimizin ne kadar önemli girişimler olduğunu önümüzdeki yıllarda hep beraber yaşayıp göreceğiz. Başkanlarımıza bu birlikte çalışma inisiyatifi dolayısıyla sonsuz teşekkürler.

İzmir Serbest Bölgesine gelince, bölgemiz yatırım almaya istikrarlı bir şekilde devam ediyor. Geçmişte deri sektörüne hizmet eden binalar el değiştirerek yeni yatırımcılarla değişik sanayilerin alt yapısını oluşturarak üretim ve katma değer yaratmaya başladılar. Yılın ilk 4 ayında büyüme trendi pandemi ile birlikte şirketlerimizin çalışanlarının yaşadıkları hastalıklar, pandemi ortamında çalışmanın yarattığı kısıtlar dolayısıyla biraz düştü ve 2020’yi %6’lık bir küçülmeyle tamamladık.

2021’de üretime başlayacak büyük bir yatırımcımız ve yine üretimlerinde artışa gidecek yatırımcılarımız dolayısıyla 2019’a göre en az %20, 2020’ye göre %28 büyüyeceğimizi öngörüyoruz.

2021’in aşıyla birlikte pandeminin hız keserek sona erdiğini gördüğümüz yapısal reformların hayata geçtiği sağlıklı ve huzurlu bir yıl olmasını diliyorum.

HALUK TEZCAN – ALİAĞA OSB YÖNETİM KURULU BAŞKANI

"Yatırımcıları hareketlendirecek politikalara ihtiyaç var"

Sanayiciler olarak 2021’de zor bir yıl bizleri bekliyor. Gerek ülkemizdeki gerek dünyadaki yapı, gerekse yaşadığımız bu Covid-19 pandemi süreci birçok alanda birçok sorunu ve değişikliği beraberinde getirdi. Başta, son derece kırılgan bir ekonomi yapımızın olması hepimizi direkt olarak etkilemesine sebep oluyor. Bu etki sebebiyle yatırımlarda sorunun başında yer alan, “paraya ulaşabilme” sorunu daha da zor bir hal almış durumdadır. Öte yandan faiz politikaları da yatırımcının önündeki ciddi sorunlardan biri olarak gözüküyor. Dolayısıyla 2021 yılı Aliağa Organize Sanayi Bölgesi (ALOSBİ) açısından da zor bir yıl olacak. Umarım bu faiz politikaları kısa sürede daha yatırım yapılabilir bir hale gelir. Yatırımcılar da yeniden harekete geçer ve bu sayede de bölgemizdeki sanayicilerimizin gelişmesinde de önemli bir etken oluşur.

2021’de hem Covid-19 etkisi, hem seyahatlerin kısıtlanması hem de paraya ulaşılabilirlik; Türkiye açısından problemlerin başında yer alıyor. Faizlerin yüksek olması yatırımcıyı korkuturken öte yandan bankalar da şu anda yatırımcıya kredi vermekte imtina ediyor. 2021’in bizim açımızdan zor bir yıl olacağını ön görüyoruz. Ama biz bölge olarak yapılması gereken, “Acil Eylem Planlarımızı” yaptık.

Bölgemizdeki sanayicilerimize herhangi bir sorun yaşatmamak adına çözüm önerilerimizi ve çözüm yollarımızı geliştiriyoruz. Gelecek yeni yatırımcımızı da her türlü imkanı vermeye hazırız. Bölgemizde 10, 20 ve 30 dönüm olarak parsellerimiz mevcut. En büyük parselimiz de 70 dönüm. Toplamda da 1 milyon 500 bin metrekarelik yatırım yapılabilecek alanımız var. Süreci hep birlikte yürütmek ana amacımızdır. İnşallah bu süreci “birlik olarak” ve “iletişimi sağlayarak” daha az hasarla atlatabiliriz diye düşünüyorum.

 

KAMİL PORSUK – KEMALPAŞA OSB YÖNETİM KURULU BAŞKANI

“İhracata odaklanmak sorumluluğumuz ve görevimizdir”

Zor bir 2020 yılını geride bırakırken 2021 yılına her sektörün umutla baktığını düşünüyorum. Küresel anlamda yaşanan Covid-19 Pandemisi ve sağlık krizinin ekonomiye etkisi ne yazık ki çok büyük oldu. Ancak aşının bulunmasıyla 2021 yılı güçlü bir toparlanma yılı olacaktır. Pandemi koşullarında dünyada üretimin ve ticaretin aksı değişiyor, bir anlamda kartlar yeniden dağıtılıyor. Çin önemli bir fason üretim merkeziyken, bugün pandemi nedeniyle tüm dünyada tedarik zincirinde büyük aksaklıklar yaşanıyor. Bu anlamda lokasyon, pazara yakın üretim tekrar önem kazanıyor. Türkiye bu anlamda büyük bir avantaja sahip. Coğrafi olarak Avrupa’ya yakınlık ve ticaret yolları üzerinde bulunan ülkemiz bu anlamda yeni dünya düzeninde kendine önemli bir yer bulacaktır.

Bu anlamda ihracata odaklanmak, firmalarımızı ihracata yönlendirmek ve bu konuda teşvik etmek hepimizin sorumluluğu ve görevidir. KOSBİ’nin yatırımlara aynen devam ettiğini de söyleyebilirim. Bölgemiz 2020 planlamasında yeni fabrika yatırımları bulunuyordu, bu çalışmalar aynen devam ediyor. Bu sayede ülkemiz ekonomisi küresel bir kriz yaratan pandeminin etkilerinden hızlı çıkacağına ve işsiz gençlere de yeni iş kapıları açmaya devam edeceğine inanıyorum.

KOSBİ olarak 2021 yılında artacak olan yatırımlarda sanayicilerimize uygun altyapı koşullarını sunmak için biz de canla başla çalışmaya devam ediyoruz. Sanayi bölgemizi ileri taşımak için çalışmalara ve yatırımlara hız kesmeden devam edeceğiz.

 

KOSAT GÜRLER – TİRE OSB YÖNETİM KURULU BAŞKANI

“2021 yılının yatırım yılı olacağına inanıyorum”
Zorlu bir 2020 yılını geride bırakmanın mutluluğu ile 2021’e girdiğimiz şu günlerde vatandaşlarımıza önce sağlık diliyorum. Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi, tüm dünyayı etkilediği gibi ülkemizi de olumsuz etkiledi. Pandemi ile mücadele ederek geçirdiğimiz 2020 yılı bu anlamda işletmeler, firmalar için açıkçası ayakta kalma, üretimi koruma mücadelesi şeklinde geçti.

Birçok sanayicinin ilgi odağı olan TOSBİ ise bu süreci iştirakçi firmalarla sıkı bir işbirliği içinde girerek, sanayicimizle dayanışma göstererek geçirdi. Bunun sonucunda da TOSBİ ilgi odağı olmayı sürdürürken, 2020 yılında yatırımlar aksamadan sürdü.

2021 yılının pandeminin gerilemesi ve son bulmasıyla umut dolu bir yıl olacağını düşünüyorum. Ekonomi dışı bir etki olan salgın ile dünya genelinde aksayan üretimin, pandeminin son bulmasıyla hızlı bir toparlanma içine gireceğini düşünüyorum. Bu anlamda TOSBİ de 2021 yılında bölgemize gelecek yeni yatırımcılarla görüşmelerini sürdürüyor. Bu anlamda 2021 yılının hem ülkemiz hem de TOSBİ için yatırım yılı olacağına inanıyorum.

 

ONUR ACAR – MENDERES İTOB OSB YÖNETİM KURULU BAŞKANI

“2021 İTOB için harika bir yıl olacak”

Yeni yatırımlarla bölgemizdeki çalışan sayısını 15 bine, dış ticaret hacmini ise 1.25 milyar dolara çıkarttık. Coronavirüs nedeniyle gerek istihdam gerek üretim anlamında coronavirüse karşı nasıl hareket edileceğine dair tecrübe edindik ve düşüş yaşamadık. İTOB olarak üyelerimizin talep ve önerilerini ilgili kurum ve kuruluşlara ileterek, olumlu geri dönüşler alınmasına katkı sağladık. Gerekli önlemleri hızla alarak hafta sonları dâhil hiç durmadan çalışmalara devam ettik.

Covid’e rağmen özellikle Almanya ve Hollanda’ya her hafta ürün göndermeye devam ediyoruz. Bu dönem talep çok arttı. İhracatımızı yüzde 15 artırdık, yeni yılda hedefimiz hem iç piyasada hem de dış piyasada yüzde 21 artış sağlamak. İTOB bünyesinde de yurtdışı faaliyetlerini ve kapasitesini arttıran üyelerimiz, bu yıl pandemiye rağmen yeni yatırımlar bakımından son 2 yılın üzerine çıkan bir başarı ortaya koydu, bu performans geleceğimiz açısından sevindirici.

Türkiye’nin ve İzmir’in bütün pazarlara yakın olması sebebiyle lojistik açıdan çok büyük bir avantaja sahibiz. Bu avantajımızı kullanarak üretici yüzümüzü dünyaya duyurmak ve Türkiye’de marka OSB olmak tek hedefimiz. Covid-19 gibi bu tip krizler yarın tekrar olmayacak diye bir şey yok, önemli olan ders çıkarmak. Biz hem dünyanın hem de ticaretin merkezindeyiz, her yere 3-4 saatlik uçak mesafesiyle ulaşabilir konumdayız. İleri dönemde gerçekleştirilebilecek proje ve fikirlere belki daha farklı açılardan bakma fırsatı yaratarak yeni üretim ve yatırım kanallarına ulaşma fırsatı kazandırır.

Aidatsız, kredi kullanmayan, kendine yetebilen, hukuk ve kanunlar çerçevesinde hareket eden, şeffaf ve adil şekilde yönetilen bir OSB kurduk. Çok yakında açılışını yapacağımız, merkez içinde banka şubeleri, alışveriş merkezi, sağlık merkezi, kafeterya, PTT ve kargo şubeleri bulunacak. Yaklaşık 4 bin metrekarelik alanda inşa edilen ticaret merkezi sadece bölgemizi değil çevre köylere de önemli ölçüde fayda sağlayacak. Bu bağlamda itfaiye merkezimizin de temelini atmış bulunuyoruz.

Bu yıl bitmeden sekiz derslikli okul için çalışmalara da başlayacağız. “Meslek Eğitim Merkezi” projemiz ile bölgemiz içindeki firmaların ara eleman ihtiyacını karşılamak, çevre köylerdeki çocukların eğitimlerinin karşılanarak sonrasında iş hayatına kazandırmayı hedefliyoruz. Çevre köylerde bulunan 15 bin nüfusun eğitime muhtaç gençlerinin okutularak, fabrikalarda staj yaptırılması, sonrasında sanayide ara eleman olarak işe alınması, sanayide istihdam ve kalifiye personel ihtiyacının çözülmesine önemli etken oluşturacağına inanıyoruz.

 

SALİH ESEN – MENEMEN PLASTİK İHTİSAS OSB YÖNETİM KURULU BAŞKANI

“Hedefimiz 2021 yılında da yatırımlarımıza devam etmek”

Sanayiciler olarak dünya ve ülkemiz genelinde ekonomik belirsizlikleri daha da arttıran Covid-19 salgını sebebiyle çok zor bir yıl geçirdik.

Bu sıkıntılara rağmen 2020 yılında da Organize Sanayi Bölgemizde yatırımlarımıza devam ettik. Kullanılan teknoloji olarak Ege Bölgesi’nde emsali olmayan “Arıtma Tesisimizi” devreye aldık. Su, elektrik ve doğalgaz şebekelerimizi Scada sistemine bağladık. 2021 yılında da en modern şekilde tamamladığımız altyapımıza ilave olarak Bölgemizde sosyal tesis projelerimizi faaliyete geçirmeyi ve katılımcılarımızın hizmetini sunmayı planlıyoruz.

Bölgemiz şehir merkezine, hava, deniz taşımacılığına ve raylı sistemlere, sağlık ve eğitim tesisleri ile işgücü yerleşim birimlerine çok yakın konumu ve ulaşım kolaylığı ile sanayicilere rahat bir çalışma ortamı sağlıyor. Ayrıca İzmir’de plastik sektörü, teşvik yönünden desteklenmeyen sektörler arasında yer almasına rağmen bizim Bölgemizde plastik yatırımı yapan sanayici ihtisas özelliğimizden dolayı bölgesel teşviklerden yararlanabiliyor.

Bu avantajların da etkisi ile 41 sanayi parselinden oluşan Bölgemizde tüm parselleri tahsis ettik. Hali hazırda 21 parsel üretime geçti. 2021 yılında da bu sayının 30 parsele çıkmasını 2023 yılında ise tüm parsellerin üretime geçmesini hedefliyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türk şekerleme ve çikolata sektörü dünyanın ağzını tatlandırdı. Türk çikolata ve şekerleme ihracatçıları, pandeminin gölgesinde geçen 2020 yılında 1 milyar 276 milyon ...

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Şubat Meclisinde “Sanayimizin Rekabetçiliği İçin Alternatif Kurumsal Finansman Modelleri” konuşuldu.

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Şubat Ayı Olağan Meclis Toplantısı pandemi tedbirleri kapsamında çevrimiçi ortamda yapıldı. Meclis üyelerinin yoğun katılımıyla gerçekleşen ...

Bereketin simgesi olan nar meyvesi, 2020 yılında ihracatta da bereketli bir yıl geçirdi. Türkiye’nin nar ihracatı 2020 yılında yüzde 29’luk artışla 97 milyon 489 bin d...

Türkiye’den blok doğal taş ithal eden Çin pazarında yaşanan daralmadan yara almak istemeyen Egeli doğal taş ihracatçıları işlenmiş ürün talep eden Ortadoğu ülkelerine ...

Ege Giyim Sanayicileri Derneği’nin (EGSD) pandemide tedarik sektörünü ele aldığı panele Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ve Ege Hazırgiyim ve ...

Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD), pandemi sürecinde üyeler ve sektör temsilcileri ile dijital platformlarda buluşarak sektörün nabzını tutmaya devam ediyor. Son o...

Yazarlar
Website Security Test