Facebook ta paylaştweet le

TÜRİB’de ilk pamuk elüs işlemi gerçekleştirildi

18.3.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş.’de (TÜRİB) ilk pamuk ELÜS (Elektronik Ürün Senedi) işlemi İzmir Ticaret Borsası üye firmaları Birpaş Birlik Pamuk Tekstil Yağ Un ve Zirai Ürünler San. ve Tic. A.Ş. ile Veles Pamuk İnş. San. Tic. Ltd. Şti. arasında gerçekleşti.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Bülent Uçak, “En son pamuk ELÜS işlemi 2015 yılında İzmir Ticaret Borsası Elektronik İşlem Platformu’nda (İZBEP) gerçekleşmişti. Ticaret Borsalarının ELÜS işlem yetkisinin TÜRİB’e devredilmesinin ardından gerçekleşen bu işlem TÜRİB açısından da bir ilk... Yapılacak tanıtım ve altyapı iyileştirme faaliyetleri ile birlikte önümüzdeki dönemde pamuk ELÜS işlemlerinin artmasını bekleyebiliriz” diye konuştu.

 

ELİDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve İTB Meclis Başkanı Barış Kocagöz de konuyla ilgili olarak; “Bu yeni oluşum, tarımda lisanslı depoculukla başlayan çağdaş pazarlama sisteminin son ve en güzel adımı... Ege pamuğumuzun da bu platform üzerinden ilk işleminin gerçekleşmesi bizleri oldukça mutlu etti. Tarım ürünleri ticaretin zorlaştığı ve öneminin arttığı bu dönemde pamuk ELÜS piyasalarının çalışmaya başlaması çok önemli” dedi.

 

Ülkemizde ilk defa lisanslı depoculukta pamuk ile depolama ve elektronik ürün senedi üretmek üzere, İzmir Ticaret Borsası (İTB) önderliğinde kurulan Ege Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş. (ELİDAŞ), TÜRİB’de işlem gören pamukların depolanması ve ELÜS’lerinin oluşturulması konusunda faaliyet gösteriyor.

 

TÜRİB faaliyet alanları nedir?

TÜRİB, elektronik ürün senetlerinin (ELÜS) güven, serbest rekabet ve istikrar içinde şeffaf ve kolay bir şekilde işlem görebilmesini temin etmek amacıyla, 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu’nun 53’üncü maddesi çerçevesinde ELÜS ve ELÜS’e dayalı vadeli işlem sözleşmelerinin işlem gördüğü piyasaları işletmek üzere kuruldu.

ELÜS piyasasında, depolanması amacıyla teslim ettiği ürün için lisanslı depo işletmesince düzenlenen ELÜS’ü elinde bulunduran veya Borsa’da söz konusu senetlerin alım satımını gerçekleştirmek isteyen gerçek veya tüzel kişiler yatırımcı olarak işlem yapabiliyor. Emirler, yatırımcılar tarafından TÜRİB internet sitesinden erişilebilen “TÜRİB İşlem Platformu”na kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılarak iletilebiliyor. Gerçekleşen işlemler aynı gün valörlü olarak takasa konu ediliyor. Takas, İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş. (Takasbank) üzerinden Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. (MKK) ile birlikte gerçekleştiriliyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, 250 milyon dolar ihracat geliri elde ettikleri kayısı gelirine gastronomi ve tarih turizmi ile sanayi ür...

Ocak ve Şubat aylarından sonra Mart ayında da yüzde 81’lik artışla 35 milyon doları Türkiye’ye kazandırarak artış rekortmeni olan Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçı...

Türkiye’ye 2020 yılında 910 milyon dolar döviz kazandıran Tütün sektörü, ihracatta sürdürülebilirliği sağlamak için geleneksel oriental üretimine ek olarak Virginia tü...

İl Koordinasyon Kurulunun 2021 Yılı 2. Olağan Toplantısı, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger başkanlığında gerçekleştirildi.

Merkez Bankası'nın repo ihalesine 152 milyar liralık teklif geldi. Piyasa ise güne yaklaşık 3 milyar lira eksi rezervle başladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2021 yılı mart ayı enflasyon rakamlarını açıkladı.

TÜRSAB ve Bodrum Tanıtım Vakfı (BOTAV) işbirliğiyle gerçekleştirilen Bodrum Leleg Yolu çalıştayının tanıtım toplantısında Bodrum turizminin geliştirilmesi ve 12 aya ya...

Yazarlar