Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

'Bankacılık' adını altın harflerle yazdırdı

25.6.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Brand Finance tarafından 'Türkiye'nin En Değerli Markaları-Turkey 100' listesinde bankacılık sektörü yüzde 32 ile zirveye oturdu. Yüzde 13 ile telekom sektörü ikinci sırada yer alırken, onu yüzde 9 ile havayolu izledi. GÖZLEM konuyu ele alarak sonuçları masaya yatırdı. İşte detaylarıyla Brand Finance

GÖZLEM / GÜLÇİN KARAEGEMEN- Dünyanın önder marka değerlendirme şirketi Brand Finance tarafından hazırlanan “TURKEY100 – Türkiye’nin En Değerli Markaları” çalışmasının 9'uncusu tamamlandı. Çalışmanın sonuçlarına göre Türk Hava Yolları 2.45 milyar dolar marka değeri ile Türkiye’nin en değerli markası olarak belirlenirken, ikinci en değerli marka 2.35 milyar dolar değer ile Türk Telekom, Arçelik ise 1.9 milyar dolar marka değeri ile üçüncü sıraya yükseldi. Kur farkının önemle hissedildiği listede Türkiye’nin en değerli yüz markasının toplam değeri 29.3 milyar dolar olup bir önceki yıla göre toplam değer azalışı 5 milyar doları buldu.
Toplam değerin yüzde 32’si banka, yüzde 13’ü telekom, yüzde 9’u havayolu, yüzde 5'i gıda ve yüzde 4’ü gıda-perakende markaları tarafından oluşturulurken, geriye kalan yüzde 37'lik dilimde ise temel olarak otomotiv, inşaat, tekstil, taşımacılık sektörleri yer aldı.

 

 

 

 

Otomotiv sektöründen 7 firma listede
Otomotiv sektörü de listede yer alan önemli sektörlerin başında geldi. Geçtğimiz yıl listeye 19'uncu sıradan giren Ford Otosan, bu yıl 16'ncı sırada yer alırken, Türk Traktör 33'üncülükten 32'nciliğe, Karsan 44'üncülükten 42'nciliğe, Otokar 63'üncülükten 62'nciliğe, Çelik Motor 76'ncılıktan 64'üncülüğe, TOFAŞ 70'incilikten 67'nciliğe yükseldi. Anadolu Isuzu ise bir basamak gerileyerek 73'üncülükten 74'üncülüğe oturdu.
Spor kulüpleri içerisinde Galatasaray, 38'inci sırada ve marka değeri en yüksek kulüp olarak yer aldı. Fenerbahçe 48, Beşiktaş 59 ve Trabzonspor 95'inci sırada yer buldu. Türkiye'nin amiral gemisi sektörlerinden inşaatta ise ENKA listeye 18'inci sıradan girerek listeye adını yazdırırken, TAV da 34'üncülükteki yerini korudu.
Dayanıklı tüketim sektöründe Arçelik adını 3'üncü sıraya altın harflerle yazdırırken, Bsh 15, Vestel 23, Uğur Soğutma 70'inciliği göğüsledi.
Taşımacılık sektöründe ise sektörün liderlerinden Ekol Lojistik 75, Omsan 97, Reysaş ise 99'uncu sırada yer aldı.
12 yeni marka
Öte yandan yüz markalık listeye bu yıl muhtelif iş kollarından 12 yeni marka dahil oldu. LC Waikiki 14, Sütaş 29, Ak Gıda 58, Uğur Soğutma 70, Ekol Lojistik 75, Şahin 85, Aras Kargo 88, Arena Bilgisayar 89, Mutlu Akü 91, Yünsa 94, Anel Elektrik 96, Dardanel ise 100'üncü olarak listeye girdi.

BANKACILIK SEKTÖRÜ

2015 yılı Türk banka markalarının olumsuz etkilendiği bir yıl oldu ve banka marka değerleri önemli ölçüde düşüş gösterdi. Yine de sektör toplam 9,4 milyar dolar değer ile TURKEY100 listesi toplam değerinin yüzde 32’ni oluşturdu. Araştırmalar Türkiye’nin bankacılık sektöründe zorlu bir dönem beklediğini gösteriyor. Fakat önde gelen bankalar bu durumu en iyi şekilde yönetmek için çalışmalara devam edeceklerdir. Türk bankalarının önümüzdeki yıllarda dijital bankacılık, yeni şube modelleri ve genç jenerasyona yönelik bankacılık çözümleri alanında atılımlar yapması bekleniyor.

Listede ilk ona Akbank, Garanti Bankası, İş Bankası ve Yapı Kredi girmeyi başarırken, Halkbank 10, Ziraat Bankası 11, Vakıfbank 12, Finansbank 17, Denizbank 24, TEB 26, Şekerbank 41, Bank Asya 56, Albaraka Türk 57, Sınai Kalkınma 69, Alternatif Bank 84'üncü sırada yer aldı.

 

TELEKOMÜNİKASYON SEKTÖRÜ

Bu yıl Türk telekomünikasyon sektörü toplam 3,8 milyar dolar değer ile en değerli ikinci sektör olmuş ve TURKEY100 toplam marka değerinin yüzde 13’nü oluşturmuştur. Telekom sektörünün en değerli markası, geçen yıla kıyasla yüzde 5 kayba rağmen, 2,35 milyar dolar marka değeri ile Türk Telekom olmuş ve listede 2'nci sırada yer almıştır. Turkcell ise yüzde 16 değer kaybı ve 1,43 milyar dolar marka değeri ile 7'nci sırada iken, Netaş ise ilk 100'e girmeyi başararak 87'nci sırada bulundu.


HAVAYOLLARI SEKTÖRÜ
Hem filolarındaki uçak sayısını hem de uçuş noktalarının sayısını arttıran havayolu markaları 2015 yılı sonunda değerini arttıran ender işkollarından bir tanesi. Toplam değerin yüzde 9’nu oluşturan bu işkolu değer sıralamasında bankacılık ve telekomun ardından gelmektedir. Türk Hava Yolları 2,45 milyar dolar marka değeri ile hem listenin hem de sektörün en değerli markası olmuştur. Pegasus ise marka değerini yüzde 19 arttırmış ve 30'uncu sıraya yerleşmiştir.

GIDA SEKTÖRÜ
Katılan yeni markalar ile sektörün bu seneki toplam marka değeri 1,55 milyar dolara erişmiş olup genel toplam değerin yüzde 5’ni oluşturmaktadır. Ülker Bisküvi bu yıl da sektörün en değerli ve en güçlü markası olmuştur. Pınar ise en değerli ve en güçlü ikinci gıda markası olarak yerini korumaktadır. Listeye ilk kez dahil olan Şahin yenilikçi ürünleri ve yoğun pazarlama çabaları ile dikkati çekmektedir. Bir süre aradan sonra Dardanel listeye yeniden dahil olan bir markadır. Dardanel, ürünlerinin yeni tüketim şekilleri ile dikkati çekiyor.
Banvit 49'uncu, TAT 54'üncü, AK Gıda 58'inci, Kerevitaş 65'inci, Şahin 85'inci, Dardanel ise 100'üncü sırada listeye girmeyi başardı.


PERAKENDE SEKTÖRÜ: GIDA
Gıda Edinimlerin ve birleşmelerin arttığı bir sektör olan perakendecilik, toplam 1,25 milyar dolar değer ile TURKEY100 listesinin yüzde 4’nü oluşturmaktaktadır.
BİM listeye 13'üncü, Migros 20'nci, Carrefour 35'inci, TESCO Kipa 53'üncü, Kiler Holding ise 71'inci sırada girdi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)'nden memurlar için kanun teklifi. MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter, 657. Devlet Memurları Kanunu...

Türkiye ekonomisi nereye gidiyor? TÜİK'in açıkladığı büyüme rakamlarının ardından Türkiye ekonomisinin 2019 yılı tahminleri, Türkiye ekonomisi 2019'da nasıl olacak, ne...

Sanayide 2018 yılı üçüncü döneminde, çalışan kişi başına üretim yüzde 0,57 arttı.

Gıda mühendisleri atama haberleri. Gıda mühendisleri atama bekliyor. 150 bin gıda mühendisi, ziraat mühendisi ve veteriner hekim atama bekliyor.

Cari açık 2018 Ekim ayında 2 milyar 770 milyon dolar fazla verdi.

3600 ek gösterge son dakika gelişmeleri, meclis bütçe görüşmelerinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuştu.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) son dakika gelişmesi. Meclis Bütçe oturumunda CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu EYT'yi dile getirdi.

Yazarlar
Website Security Test