Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

19 milyar dolara odaklanan hazırgiyimin kaptanları global tanıtım için kenetlendi

22.3.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, 3 Nisan’daki seçimde başkanlık için tek aday olan Mustafa Gültepe ile birliğin önceki başkanları Süleyman Orakçıoğlu ve Nuri Artok yaklaşık 30 ülkeden katılımcıların yer alacağı 21. Avrasya Ekonomi Zirvesi için bir araya geldi. İlk 2 ayda yüzde 12,3’lük ihracat artışı yakalanan hazır giyim ihracatında bu yıl 2 milyar dolarlık artı ile yeni bir rekor hedefleniyor.

Hazırgiyim ihracatının amiral gemisi İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nde (İHKİB), kaptanlar global tanıtım için omuz omuza verdi.İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, 3 Nisan’daki seçimde başkanlık için tek aday olan Mustafa Gültepe ile birliğin önceki başkanları Süleyman Orakçıoğlu ve Nuri Artok, Türkiye’nin küresel arenada tanıtımında büyük katkı sağlayan Avrasya Ekonomi Zirvesi için bir araya geldi.

Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin tanıtım toplantısında konuşan Hikmet Tanrıverdi, Türkiye hazır giyim endüstrisinin 212 ülkeye yüzde 75’i İHKİB üyeleri tarafından olmak üzere 17 milyar dolar ihracat yaptığını hatırlattı. İHKİB üyelerinin dünyanın dört bir yanında Türkiye’nin tanıtım elçileri gibi çalıştığını vurgulayan Tanrıverdi, ülkenin ve sektörün imajına katkı sunan etkinliklere de her türlü desteği verdiklerini bildirdi.

 

TÜRKİYE’NİN VE SEKTÖRÜN TANITIMI İÇİN HİÇBİR FEDAKÂRLIKTAN KAÇINMADIK

Marmara Grubu Vakfı tarafından 21’incisi düzenlenen Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin Türkiye’nin imajına sunduğu katkıyı çok önemsediğini belirten Tanrıverdi, şöyle devam etti:

“Avrasya Ekonomi Zirvesi için Marmara Grubu Vakfı ile yıllar önce başlayan iş birliğini 10 yıllık başkanlığım döneminde geliştirerek devam ettirmeye büyük özen gösterdik. Türkiye’mizin, sektörümüzün tanıtımı söz konusu olduğunda hiçbir fedakârlıktan kaçınmadık kaçınmayız. Bugün burada sektöre büyük emeği geçen başkanlarımız Süleyman Orakçıoğlu ve Nuri Artok’un yanı sıra 3 Nisan’da bayrağı devredeceğim Mustafa Gültepe ile bir aradayız. İHKİB’de daha ilk günden itibaren var olan bu dayanışma kültürünün diğer kurumlara da örnek olmasını diliyorum.”

 

İLK İKİ AYDA HAZIRGİYİM İHRACATINDA YÜZDE 12,3’LÜK BİR ARTIŞ YAKALADIK

Hazır giyim ihracatını da değerlendiren Hikmet Tanrıverdi, 2018’e çok güzel bir başlangıç yaptıklarını bildirdi. Yılın ilk iki ayında yüzde 12,3'lük bir ihracat artışı yakaladıklarını ifade eden Tanrıverdi, sözlerini şöyle noktaladı:

“Bu olumlu hava önümüzdeki aylarda daha da güçlenerek devam edecek. Bildiğiniz gibi 3 Nisan'da İHKİB yeni başkanını seçecek. İhracatçılarımız seçim öncesi tek aday üzerinde, Mustafa Gültepe isminde uzlaştı. 10 yıldır yürütmekten onur duyduğum başkanlık görevini büyük bir huzur ve gönül rahatlığı ile kendisine devredeceğim. Mustafa Gültepe’nin bayrağı çok daha ileriye taşıyacağından şüphe duymuyorum. İnanıyorum ki yeni dönemin sinerjisiyle ilk iki ayda yakaladığımız artış trendi hızlanarak devam edecek ve sektörel ihracatımızda geçen yıla göre en az 2 milyar dolar artı yazarak 19 milyar dolarla yeni bir rekor kıracağız.”  

 

MUSTAFA GÜLTEPE: FASON ÜRETİM YAPAN ÜLKE KİMLİĞİNDEN BÜYÜK ÖLÇÜDE SIYRILDIK
İHKİB Başkan Yardımcısı ve 3 Nisan’daki seçime tek başkan adayı olarak katılmaya hazırlanan Mustafa Gültepe de, Türkiye’nin ve hazır giyim endüstrisinin global arenadaki prestijinin kritik bir öneme sahip olduğunu vurguladı. Gültepe, şöyle devam etti:

“Türkiye sadece dünya markalarına fason üretim yapan ülke konumundan büyük ölçüde sıyrıldı.  Hazır giyim üretiminden moda endüstrisine geçiş sürecinde büyük mesafe kat ettik ve artık farklı bir noktaya geldik. Küresel arenada ülkemizin üretimle ilgili algısını değiştirmek, geçirdiğimiz dönüşüm sürecini, rakiplerimizden bizi ayrıştıran avantajlarımızı küresel ölçekte en iyi şekilde tanıtabilmek için her türlü fırsatı değerlendirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu çerçevede 30’a yakın ülkeden cumhurbaşkanları, meclis başkanları ve düşünce önderlerinin katılımıyla düzenlenen Avrasya Ekonomi Zirvesi’ni çok önemli buluyorum. Marmara Grubu Vakfı ile önümüzdeki yıllarda da çok önemli iş birliklerine imza atacağımıza inanıyorum.”

İHKİB’de mevcut yapıları koruyup güçlendirirken yenilerini de ülkeye ve sektöre kazandırmak gibi bir gelenek olduğunu hatırlatan Mustafa Gültepe, “Dünü bugüne taşıma ve bugünden yarını kurgulama anlayışını daha da güçlü bir şekilde devam ettireceğiz” diye konuştu. 

 

SÜLEYMAN ORAKÇIOĞLU: AVRUPALI MARKALAR YORGUN BUNU AVANTAJA ÇEVİREBİLİRİZ

İHKİB’in önceki başkanlarından Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu ise ülke ekonomisine büyük katma değer kazandıran Türk markalarının büyüme stratejilerini artık globalleşme üzerine kurgulaması gerektiğini söyledi. Türkiye’nin gerek üretim ve tasarım kalitesi gerekse nitelikli işgücü ile dünya hazır giyim sektörünün en önemli oyuncularından biri olduğuna dikkat çeken Orakçıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Günümüzde Avrupalı markaların yorgun olduğunu görüyoruz. Mevcut iklimi avantaja dönüştürmek ve dünyada sektörün zirvesinde yer almak pekâlâ mümkün. Bu doğrultuda marka kimliğini üretimden tasarıma, mağaza dekorasyonundan istihdam yapısına bir bütünlük içinde değerlendirmek, uygun pazarlarda yer almak, dünya standartlarında müşteri ilişkileri yönetimini başarıyla uygulamak gerekiyor. 

Biz “lüksü ulaşılabilir kılma” stratejimizle ülkemize büyük bir katma değer kazandırıyoruz. Markalı ihracatta 75 dolarlarla Türkiye ihracat ortalamasının 60, hazır giyim ihracat ortalamasının 5 kat üzerindeyiz. Hatta dünya moda devi İtalya’ya ihracatta kilogram birim fiyatımız 86 dolara ulaştı. Bu yüksek katma değerin yüzde 100’ünü Türkiye’nin üretim, tasarım ve inovasyon altyapısına yaptığımız yatırım sayesinde yaratıyoruz.”

 

NURİ ARTOK: AVRASYA EKONOMİ ZİRVESİ TÜRKİYE’NİN PRESTİJİ

İHKİB’in önceki başkanlarından Nuri Artok da, Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin Türkiye’nin uluslararası arenada bilinen en önemli organizasyonlarından biri olduğunu söyledi.  Terör olaylarının en yoğun yaşandığı dönemde bile Avrasya Ekonomi Zirvesi için dünyanın dört bir yanından onlarca katılımcının Türkiye’ye geldiğini vurgulayan Artok, “Elbette bu güvenin arkasında Marmara Grubu Vakfı’nın olduğunu unutmamamız gerekiyor. Marmara Grubu Vakfı ile benim başkanlığım döneminde başlayan iş birliğinin bugüne kadar devam etmesinde katkısı olan bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Desteğin yeni dönemde de süreceğine inanıyorum” dedi. 

 

AKKAN SUVER: AVRASYA EKONOMİ ZİRVESİ DÜNYA ÇAPINDA KABUL GÖRÜYOR

Marmara Grubu Vakfı Başkanı Akkan Suver ise, 21’incisi düzenlenen Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin dünya çapında kabul gören sivil inisiyatifler arasında yer aldığını söyledi. Organizasyonun Türkiye’nin aydınlık yüzü olduğunu vurgulayan Suver, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu yıl barıştan diyaloga, uluslararası anlaşmazlıklardan teröre bütün konuları teknolojinin artan etkisiyle siyasetin durağan yapısı açısından ele alacağız. Akıllı şehirlere yönelen teknolojik bakışımızı ve duruşumuzu da bu çerçevede gündeme getirmeye çalışacağız. Mütevazı imkanlarla akıllı projelere imza atan örnek belediyelerin başarılarını paylaşmak ve gündeme getirmek arzusundayız. Belki de toplantıda bir ‘akıllı şehir manifestosu’ ortaya çıkacak.”

 

DİLEK HANİF: TASARIMA YATIRIMIN DÖNÜŞLERİNİ ALMAYA BAŞLADIK

Avrasya Ekonomi Zirvesi'nin gala gecesinde Sonbahar / Kış 2018 - 2019 hazırgiyim koleksiyonunu sergileyecek olan modacı Dilek Hanif de tasarımın katma değerli ihracatta çok önemli olduğunu vurguladı. Türkiye'nin son yıllarda tasarıma ciddi yatırım yaptığına dikkat çeken Hanif, "Çok şükür bu yatırımın dönüşlerini almaya başladık" diye konuştu.

 

30’A YAKIN ÜLKEDEN 4’Ü CUMHURBAŞKANI YAKLAŞIK 100 KATILIMCI

Bu yıl 21’incisi düzenlenecek Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde çağımızda yaşanan ikilem, yani politika ve teknoloji karşıtlığı mercek altına alınacak. Ana gündem başlığı "Teknoloji Versus Politika" olarak belirlenen zirvede ayrıca “Akıllı Şehirler”, “İklim Değişikliği”, “Çocuk ve Kadın” başlıklarıyla da oturumlar düzenlenecek.

Zirveye Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Mladen Ivanic, Bosna Hersek Federasyonu Başkanı Marinko Cavara, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, Karadağ Cumhurbaşkanı Filip Vujanovic, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın yanı sıra 30’a yakın ülkeden davetliler katılacak.  

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Yemeksepeti, yemeğin içinden çıkan sigara izmaritini nasıl buldu? Yemeksepeti nasıl çalışıyor? Yemeksepeti'nde kaç restoran var? Yemeksepeti'nin işleyişi. Kurye yemeği...

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun ikinci toplantısı sona erdi. Yaklaşık 2 saat süren toplantı sonrası hükümet, işçi ve işveren tarafı açıklamalarda bulundu. Çalışma Gen...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu sonrası faiz kararını açıkladı.

Devlet garantili dolar, euro, döviz cinsi tahvili halka arz edilecek.

Zeolit Nedir? Zeolit ne işe yarar? Manisa Gördes 1.5 milyar ton rezervlik zeolit madeni.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)'nden memurlar için kanun teklifi. MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter, 657. Devlet Memurları Kanunu...

Türkiye ekonomisi nereye gidiyor? TÜİK'in açıkladığı büyüme rakamlarının ardından Türkiye ekonomisinin 2019 yılı tahminleri, Türkiye ekonomisi 2019'da nasıl olacak, ne...

Yazarlar
Website Security Test