Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye'de gerçek enflasyon yüzde 39.2

31.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Forbes Dergisi'nde yayımlanan bir makalede, Türkiye'de gerçek enflasyon oranının resmi rakamlardan 3.6 kat fazla olduğu öne sürüldü. İddiaya göre, Türkiye'de enflasyon yüzde 39.2 seviyesine yükselmiş durumda.

Forbes Dergisi Türkiye’de enflasyon oranının düşük gösterildiğini iddia etti.

Forbes Dergisi'nde Steve Hanke imzasıyla yayımlanan makalede, Türkiye’de gerçek enflasyon oranının yüzde 39.2 seviyesinde olduğunu öne sürdü.

“Türk lirası için mayıs ayı acımasızdı. Lira, Amerikan dolarına karşı yüzde 15 oranında değer kaybetti. Bu, büyük ve önemli bir hareket. Doğrusu şu ki, liranın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Aşil topuğu olduğu konusunda geçmişte tekrar tekrar uyarıda bulunmuştum.

Erdoğan’ın Ağustos 2014’te cumhurbaşkanı olmasından bu yana, TL dolar karşısında şaşırtıcı bir oranla yüzde 56 değer kaybetti. Ve, sadece Erdoğan’ın Türkiye’nin para politikası yönetimini ele geçirmeyi planladığını ilan ettiği 14 Mayıs’tan bu yana da, lira Amerikan doları karşısında neredeyse yüzde 10 oranında eridi.

 

Liranın çöküşüyle Türkiye’de enflasyon tavan yaptı. Bir ekonomideki en önemli fiyat, yerel para birimi ile dünyanın döviz rezervi olan Amerikan dolar arasındaki takas oranıdır. Kurdaki farklar, bir ülke çapındaki enflasyon oranlarına dair doğru tahminlere güvenilir biçimde dönüştürülebilir. Satınalma Gücü Paritesi (SGP) isimli ekonomik ilke buna izin verir.

SGP’yi kullanarak, Lira/Dolar kurundaki değişimlerin yıllık enflasyon oranına nasıl yansıdığını gündelik olarak ölçüyorum. Aşağıdaki grafif, o yıllık orandaki gidişatı gösteriyor. Şu an, Türkiye’nin yıllık enflasyon oranı yüzde 39.2. Dolayısıyla, benim ölçtüğüm enflasyon oranı, resmi oran olan yüzde 10.85’in 3.6 katı.”

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Suudi Arabistan’ın başını çektiği Arap ülkelerinin ablukası altındaki Katar, ihtiyaç duyduğu her şeyi Türkiye’den karşılıyor. Türkiye’nin Katar’a yaptığı ihracat 2018 ...

TEMA Vakfı, Dünya Gıda Günü’ne özel yaptığı açıklama ile açlıkla mücadele edilebilmesi için tarım alanlarının ve meraların amaç dışı kullanımının önlenmesi gerektiğine...

TÜGİAD Ankara Şubesi'nin 10. Olağan Genel Kurulu gerçekleşti. Gerçekleşen Genel Kurul sonrası Yıldırım Grup Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Yıldırım ve ekibi göreve getir...

Serbest piyasada dolar 5,87 liradan, euro ise 6,7850 liradan haftaya başladı.

Rusya'ya gıda ihracatında hedef 1 milyar doları aşmak

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2018 yılı Temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 88 bin kişi artarak 3 milyon 531 bin kişi oldu....

Bloomberg, Türkiye'de zabıtaların marketlerde fiyat kontrolü yapmasını yorumladı: Nafile çaba.

Yazarlar
Website Security Test