Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir teknoloji merkezi olacak

6.8.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir'in sürdürülebilir kalkınması için, yerel potansiyeli harekete geçirecek projelere mali ve teknik destek veren İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), başarı grafiğini her geçen gün yükseltiyor. İZKA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz, İzmir’in kalkınması için projeleri desteklemeye devam edeceklerini belirtti.

Mayıs ayında İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) Genel Sekreterliği görevine atanan Yavuz, GÖZLEM Gazetesi’nin Yayın Kurulu toplantısına katıldı. İZKA’nın çalışmaları hakkında bilgi veren Yavuz, “Kalkınma Bakanlığı’nda en son Eğitim ve Kültür Dairesi Başkanlığı yaptım. Ağırlıklı olarak sosyal planlama alanında çalıştım, akademik çalışmalarımda ise kalkınma politikaları ile kamu yatırımlarının yönetimi arasındaki ilişkinin incelenmesi üzerine yoğunlaştım. Ulusal ölçekte yapılan planlama çalışmalarındaki tecrübemi bölgesel ölçekteki planlama çalışmalarına aktarmamı sağlayacak İzmir Kalkınma Ajansı ile birlikte benim için de yeni bir sayfa açıldı” diye konuştu.
Ülke genelindeki 26 Kalkınma Ajansı olduğunu belirten Yavuz “Sadece İzmir, İstanbul ve Ankara tek ilden oluşuyor. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişle birlikte Kalkınma Ajansları açısından da yeni bir dönem başladı ve Ajanslar Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlandı” dedi.

 

Bütçede hedef 107 milyon

Mehmet Yavuz, İZKA’nın 2018 bütçesi hakkında da bilgi verdi: “Bütçemizi oluşturan farklı kaynaklar var, belediye katkı paylarımız var, hazineden gelen payımız var. 2018 yılı bütçemizin 107 milyon TL olarak gerçekleşmesini bekliyoruz.

İzmir Kalkınma Ajansı’nın kuruluşundan itibaren toplam 18 mali destek programı ilan edildi. Değerlendirme süreci devam eden 2 mali destek programımız bulunuyor. Başvuru süreci ve sözleşme aşamaları tamamlanarak uygulamaya geçilen 16 mali destek programı kapsamında toplam başvuru sayısı 1.917 olarak gerçekleşti, bunlardan 598’i ile sözleşme imzalandı. Bu programlar kapsamındaki desteğin rakamsal karşılığı nominal fiyatlarla 196,9 milyon TL'dir.

Bu desteklere doğrudan faaliyet desteği ve güdümlü projelere ilişkin desteklerimizi de eklersek İzmir’in kalkınması için toplam aktarılan kaynak nominal fiyatlarla 229,7 milyon TL’ye ulaşmaktadır.

 

Türkiye’nin ilk Güdümlü Projesi

İZKA tarafından desteklenen, İzmir'i, teknoloji alanında yaratıcı fikirlerin desteklenerek, katma değerli ürün ve hizmetlere dönüştürüldüğü bir yer haline getirecek olan "İnovasyon Merkezi Projesi" hakkındaki sorumuza Mehmet Yavuz, proje içerisinde pek çok ilki barındırmakla birlikte, desteklendiği fon mekanizması ile de dikkat çektiğini ifade ediyor. Projenin, Türkiye'de kalkınma ajansları tarafından desteklenen ilk güdümlü proje olduğunu ifade eden Yavuz, “İzmir’in rekabetçiliğini artıracak yeni bir alt yapı daha oluşturulmuştur ve bu doğrultuda, ihtiyaç duyulan nitelikli eğitimleri verecek, uygulanabilir iş fikirleri geliştirecek, katma değerli mal ve hizmetler üretilmesini sağlayacak, girişimcileri ve firmaları sürekli güncel ve sosyal bir iş ağında tutarak sinerji yaratmalarına imkan verecek yenilikçi bir arayüz ile işletilen İnovasyon Merkezi hizmete girmiştir.

Şu an devam eden Ege Soğutma Sanayicileri ve İşadamları Derneğinin (ESSİAD) Havalandırma, İklimlendirme ve Soğutma Amaçlı Akredite Test ve Analiz Laboratuvarı Projesi (EHIS-LAB) Güdümlü Projemiz var. İzmir'deki kümelerden birisi olan Endüstriyel İklimlendirme ve Havalandırma Sektörünün (EHİS) rekabet gücünü artırmak, sektörün uluslararası alanda kaliteli ürünler üretmesine imkan verecek test imkanlarını sağlamak ve halen ihracat için yurtdışında yüksek maliyetlerle yapılmak durumunda kalınan analizlerin akredite biçimde ülkemizde yapılmasını temin etmek amaçlanıyor. Proje kapsamında kurulacak test ve analiz laboratuvarı ile sektörün rekabet gücü artırılacak, yurtdışında yapılmak zorunda olunan test ve analizler ülkemizde yapılabilecek ve böylece test ve sertifikasyon amacıyla EHİS firmaları tarafından yurtdışına gönderilen ürünler için her yıl yurtdışına ödenen yaklaşık 3 Milyon Avro dövizin yurtiçinde kalması sağlanacak. Projenin 2018 yılı içerisinde başlaması hedefleniyor.

Ayrıca İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin, İzmir Bilimsel Araştırma Uygulama Test ve Sistem Geliştirme Laboratuvarları Projesi (İZMİR TEKNOTEST), İzmir-Menderes'te, İTOB OSB ve İzmir Bilimpark Teknoloji Geliştirme Bölgesi içinde hayata geçirilecek. Proje kapsamında üniversite desteği ile katma değerli ürün tasarım ve üretiminde sanayiye hizmet sunacak akredite test merkezi kurulacaktır. İzmir ve bölgesinin mekanik, elektronik ve elektromekanik alanlarında ve bu teknolojilerin faydalanıldığı tüm sektörlere katkı sağlayacak merkez, İzmir ve bölgesi için CE sertifikasyonu başta olmak üzere, ilk ve tek ulusal ve uluslararası onay verebilen yetkilendirilmiş test merkezi olacak.

Ödemiş Kaymakamlığı tarafından Ajansa sunulan “Dış Mekan Süs Bitkileri Genç Fide Üretim Tesisi” başlıklı Güdümlü Projenin uygulama süreci de devam etmektedir. Burada da fide yetiştiriciği ile ilgili önemli bir destek sağlamış olacağız” dedi.

 

İzmir’in bir teknoloji merkezi olması gündemde

Yavuz, sohbetinde İzmir’in potansiyeline de dikkat çekiyor. İzmir’in çok sektörlü bir il olduğunu, kültürel, ticaret birikiminin önemini ifade ediyor. İlin gelişmesi için bir “önceliklendirme” gerektiğini vurguluyor. “Ajans olarak vermiş olduğumuz destekler var. İKSEV’in organize ettiği, İzmir Festivalinin destekçilerinden biriyiz. Kültürel, sosyal, ekonomik olmak üzere kalkınmanın her alanı bizim çalışma alanımız. İzmir’in önceliklerini göz önüne alarak çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

 

Mehmet Yavuz Kimdir?

Dr. Mehmet Yavuz 1984 İzmir doğumlu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünden 2006 yılında bölüm birincisi olarak mezun olan Yavuz, Devlet Planlama Teşkilatı’nda (DPT) planlama uzman yardımcısı olarak çalışmaya başladı. Planlama uzman yardımcısı ve planlama uzmanı olarak sırasıyla yüksek öğretim ve Ar-Ge sektörlerinde çalıştı. 2014 yılında Eğitim ve Kültür Dairesi Başkanı olarak görevlendirildi. Mehmet Yavuz kamu yönetimi alanında doktora derecesine sahip.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Doğa Derneği, İzmir'in Gediz Deltası'nın UNESCO Dünya Doğa Mirası ilan edilmesi ve içerisindeki binlerce canlıyla beraber hiçbir zarar görmeden yaşamaya devam etmesi i...

AK Parti Konak Belediye Başkan adayı Melek Eroğlu, seçilmesi halinde hayata geçireceği projeleri, Karaca Kültür Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısıyla tanıttı. Ero...

İstanbul’da 65 bin kişiyi ağırlayarak en çok ziyaret edilen sergiler arasına giren Arkas Koleksiyonu’nda Post-Empresyonizm Sergisi, İzmir’de Arkas Sanat Merkezi’nde aç...

CHP’li Polat, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin taşınmasını TBMM gündemine taşıdı.

Ak Parti Bayraklı Belediye Başkan adayı Ali Aslan, yoğun seçim çalışmalarının yanı sıra vatandaşların evini “Çat kapı” ziyaret ediyor. Aslan, ziyaret ettiği evlerde va...

Tire Organize Sanayi Bölgesi’ni (TOSBİ), “Eko Endüstriyel Park” haline dönüştürecek olan projenin fizibilitesine İzmir Kalkınma Ajansı’ndan destek geldi. Finansal ve u...

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday gösterilen Tunç Soyer, Halk TV’de Enver Aysever’in sorularını yanıtladı. Projeleri ile ilgili olarak ipucu veren Soyer...

Yazarlar
Website Security Test