Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

EGE-KOOP 30 yıl için 10 bin liraya elektrik sağlıyor

27.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

34 yıldır İzmir’de 12 projeye imza atan EGE-KOOP’un ilk “S.S.EGE-KOOP İzmir Elektrik Enerjisi Yenilenebilir Enerji Üretim Kooperatifi” basın toplantısı gerçekleştirildi. Basın toplantısında konuşan EGE-KOOP Genel Başkanı Hüseyin Aslan “EGE-KOOP enerjinin öncelikli hedefi tüm hane halkının ihtiyacı olan elektriğe ucuz ve temiz bir şekilde ulaşabilmesidir” dedi.

EGE-KOOP, yeni projesiyle toplumun tüm kesimlerinin yararlanabileceği S.S. EGE-KOOP İzmir Elektrik Enerjisi Yenilenebilir Enerji Üretim Kooperatifi’ni kurdu. Bu kooperatife ortak olacak olan toplumun tüm kesimleri 30 yıl boyunca evinde, ofisinde, işyerinde, sanayi tesisinde kullanacağı elektrik bedelinin tamamını belirlenen limit içerisinde ücretsiz elde edecek, kullanmadığı miktarın ücretini de iade olarak alacak.

Yenilenebilir Enerji Kooperatiflerinin ne olduğunu açıklayan EGE-KOOP genel Başkanı Hüseyin Aslan, “ Kooperatifler, Ortak ekonomik, sosyal ve kültürel ihtiyaçlar ve istekleri müşterek sahip olunan ve demokratik olarak kontrol edilen bir işletme yoluyla karşılamak üzere gönüllü olarak bir araya gelen insanların oluşturduğu özerk bir teşkilattır. Enerji Kooperatifleri tün dünyada uzun yıllardır uygulanan, yenilenebilir Enerji kullanımının artışı ile birlikte giderek yaygınlaşan yenilikçi bir enerji üretim metodudur” dedi.

S.S.EGE-KOOP İzmir Elektrik Enerjisi Yenilenebilir Enerji Üretim Kooperatifi’nin çalışma sisteminden bahseden Aslan, “EGE-KOOP 34 yıllık tecrübesi ve şimdiye kadar tamamlamış olduğu 30 bin konut güvenesi le güneş enerjisinden elektrik üretimini kooperatifçilik metoduyla yaygınlaştırmayı hedeflemektedir. Bu amaç doğrultusunda birçok farklı gelir grubundaki ev abonelerine, ticari abonelere yönelik enerji kooperatif modellerini oluşturmuştur. Aynı elektrik dağıtım bölgesinde bulunan en az 7 adet aynı tip elektrik abonesinin bir araya gelmesi ile elektrik kooperatifi kurulabilir” diye konuştu.

 

Ege’de 5 il yararlanacak

EGE-KOOP Enerji kooperatiflerinde Ege Bölgesi pilot bölge olarak seçildi. Aydın ve Manisa’da kira anlaşması yapılan yerler aracılığı ile İzmir, Manisa, Aydın, Denizli ve Muğla bölgelerinde yer alan tüm vatandaşlarımızı elektrik üretimine ortak etmeyi planlıyor. Öncelik pilot bölge olan Egede ancak bu projenin tüm Türkiye’ye dalga dalga yayılması bekleniyor.

EGE-KOOP Enerji 10 bin TL katılım payı karşılığında tüm kooperatif üyelerine 30 yıl boyunca yılda 2 bin KWH elektrik kullanım hakkını sunmayı hedefleyen kooperatif modeli ile güneş enerjisinin tabana yayılması konusunda önemli bir misyon yükleniyor.

EGE-KOOP Danışma Kurulu Başkanı Öcal Uluç, Bitmeyen tükenmeyen ve en ucuz enerji yatırımı güneş enerjisi olduğunu belirtti ve “Bu proje hem tesisat bakımından hem de götürüsü bakımından çok fazla tasarruflu bir projedir. Bu projenin tüm Türkiye’ye yayılması gerekiyor. Çünkü biz ülke olarak ısınmaya, sulamaya çok fazla para harcayan bir ülkeyiz. Hükümet bu durumun önemini anladı ve bu kooperatiflere destek oluyor” diye konuştu.

EGE-KOOP kurucu üyelerinden Elektrik Elektronik Mühendisi Osman Karadoğan, “Güneş enerjisinin Türkiye’de tabana yayılmasının gerekli olduğunu ve bunun en önemli çözüm noktalarından bir tanesinin kooperatifçilik olduğunu söyledi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir esnafı, 15 -16 Haziran’da üniversite sınavına girecek olan öğrencilere güzel bir jest yapmaya hazırlanıyor. İzmir'deki fotoğrafçı esnafından YKS'ye girecek adayl...

ELİDAŞ’ta gerçekleştirilen Olağan Genel Kurul Toplantısı'nın ardından ilk Yönetim Kurulu Toplantısı İzmir Ticaret Borsası ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıda ...

''Hey Genç! Harekete Geç!'' Projesi, geçtiğimiz günlerde İzmir’deydi. Proje gönüllüleri, İzmir Gaziemir Şehit Mustafa Yaman Anadolu İmam Hatip Lisesi, İzmir Gaziemir M...

İngiltere ve İrlanda da yaşayan üç kız kardeş, sağlık turizmi kapsamında ilk defa geldikleri İzmir'de tüp mide ameliyatı oldu.

İzmir Devlet Opera ve Balesi, 2018-19 sezonunu 13 Haziran’da Operadan Müzikale; Unutulmayan Melodiler’le sonlandırıyor. İZDOB’un sezon sonu gösterisi, 13 Haziran 2019 ...

Kent içi düzeni ve halkın huzurunu korumak adına işgal sorunuyla mücadeleye hız veren Karşıyaka Belediyesi, Çarşı’da yeni bir düzenleme çalışması başlattı.

İzmir’in gelişimine gönül veren, kent değerlerini korumak ve geliştirmek için sosyal sorumluluk bilinci ile kurulan TARKEM, 2019 yılı faaliyet raporlarını açıklamak üz...

Yazarlar
Website Security Test