Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Post-Empresyonizm Sergisi sanatseverlerle buluştu

14.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İstanbul’da 65 bin kişiyi ağırlayarak en çok ziyaret edilen sergiler arasına giren Arkas Koleksiyonu’nda Post-Empresyonizm Sergisi, İzmir’de Arkas Sanat Merkezi’nde açıldı.

ENGİN TATLIBAL

 

Sergiyle ilgili olarak düzenlenen basın toplantısında Arkas Sanat Merkezi Küratörü Müjde Unustası, Picasso Vakfı ve Paris Picasso Müzesi ile iki yıldır gerçekleşen yazışmaların son aşamaya geldiğini, Akdeniz ülkelerini gezen “Picasso Mediterranee” sergisinin son durağının İzmir olacağını açıkladı.

Arkas Koleksiyonu’nda Post-Empresyonizm Sergisi hakkında bilgi veren Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas ise serginin ilk olarak İstanbul Tophane-i Amire’de açıldığını ve büyük ilgi gördüğünü söyledi. Arkas, “Klasik resim anlayışından çıkarak yenilikçi yaklaşımlarla 20. yüzyıl modern resmine geçişin anahtarları olan ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden 42 sanatçı ve 92 eserden oluşan sergi, İstanbul’da 13 Eylül-6 Kasım tarihleri arasında 65 bin sanatseverler tarafından ziyaret edildi. Ardından şimdi sergiyi İzmir’de açıyoruz” dedi.

 

“İzmirliler güzele ilgi gösterir”

Arkas, “İzmirli güzel bir şey varsa gelip görür. İnsanlar geliyor, teşekkür ediyor. O bakımdan Arkas Sanat Merkezi’ni açmakla iyi yapmışız diyorum. Burayı ilk kurduğumuzda İzmir’de Post Empresyonizm sergisi açmıştık. O günden bugüne bir takım yenilikler oldu, yeni eserler eklendi. Sergi Temmuz ayına kadar açık kalacak. Sanat camiasında herkesin birbirinden haberi oluyor. Avrupa’daki müzelerden de tablo isteyenler oldu. Böyle alışverişlerle bizim Avrupa’da varlığımız bilinmiş oluyor. Bilinmek güven yaratıyor, bir takım arkadaşlığı oluşuyor. Sanatta güven ortamı şart, biz bunu başardık. Sergimizi İstanbullular sevdi, İzmirliler’in de seveceğini umuyorum” diye konuştu.

Arkas Sanat Danışmanı ve serginin direktörü Niko Filidis ise “Bugün Türkiye’de çok koleksiyon var ancak bunları herkesle paylaşmak yürek, cesaret ve özveri ister. Bay Arkas bunu dengeli bir şekilde yapıyor. Türkiye’de böyle bir koleksiyonerin bulunması, bilinmesi çok güzel bir şey” dedi. Filidis, serginin yirmi yıl boyunca sabır ve kapsamlı bir araştırma sonucu bir araya getirilen eserlerden oluştuğunu belirterek ne İstanbul ne de İzmir’de bir kez daha bir araya getirilemeyecek kadar önemli eserlerin bir araya toplandığını sözlerine ekledi.

İzmirliler sergiyi 5 ay boyunca Arkas Sanat Merkezi’nde ücretsiz olarak gezebilecek.

Arkas Sanat Merkezi’nde daha önce İstanbul’daki sergide olmayan ama dünyanın önemli müzelerinde sergilenmiş bazı eserler İzmir ayağında görücüye çıkacak. Geçtiğimiz yıl Fransa’da "Musée des impressionnismes Giverny" ve İsviçre’de "Fondation de l’Hermitage” müzelerinde sergilenen Henri Manguin’in iki başyapıtı, Fransa’da “Musée Bonnard” da sergilenen Édouard Vuillard’ın Lucy Hessel portresi ve Gustave Caillebotte’un Bayan Anne- Marie Hagen’ın Portresi bunlardan en önemlileri.

Ayrıca şu anda Almanya Potsdam’da bulunan Barberini Müzesi’nde sergilenen Henri-Edmond Cross’un Bormes’tan Manzaralar adlı eseri de 25 Şubat’ta Arkas Sanat Merkezi’ndeki yerini alacak.

 

‘Framing’ sistemi

İstanbul’daki sergide çok beğeni toplayan ve Türkiye müzeciliğinde ilk kez olarak kullanılan “Framing” sistemi ile tabloların renk değerlerinin en doğru şekilde yansıtılması amaçlandı. Işık sistemine uygulanan özel merceklerle aydınlatılan tablolar, ziyaretçilere tüm renklerini yansıtarak resim izleme keyfine büyük bir artı getirecek.

Sergi kapsamında minikleri de unutmayan Arkas Sanat Merkezi, “Renklere Yolculuk” Çocuk Atölyeleri düzenleyecek.  5-7 ve 8-11 yaş gruplarına özel Cumartesi günleri düzenlenen atölyelerde çocuklar eğitmenleri eşliğinde öncelikle “Arkas Koleksiyonu’nda Post-Empresyonizm” sergisini gezecek, sanat eserleriyle ilgili hikâyelerden yola çıkıp yaratıcı soru cümleleri ile eserlerin özelliklerini öğrenmeye başlayacak. Ardından atölyeye geçerek hayal dünyalarını kağıtlara aktarıp farklı malzemeler kullanarak eğlenceli tasarımlar yapacaklar. Salı günleri ise anaokul ve ilkokul gruplarına özel atölye çalışmaları düzenlenecek.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Rektör Prof. Dr. Yusuf Baran’ın 1 Şubat 2019 tarihinde Amerika’da Stony Brook Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Samuel L. Stanley ile gerçekleştirdiği toplantı ardından, ...

İzmir elektrik kesintisi nerelerde olacak ne zaman bitecek 18 Mart 2019

İzmir Ticaret Borsası (İTB) önderliğinde hayata geçirilen Ege Lisanslı Depoculuk A.Ş. (ELİDAŞ) 2018 yılı çalışmalarının incelenmesi amacıyla gerçekleştirilen olağan ge...

İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD) Çarşamba Toplantıları kapsamında CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer’i ağırladı. İZSİAD üyelerinin soru...

Dünyanın en büyük ve en prestijli seyahat fuarı Berlin Uluslararası Turizm Fuarı’nda (ITB Berlin) İzmir rüzgârı esti. 6-10 Mart tarihlerinde düzenlenen 53. ITB Berlin ...

Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem’in girişimleriyle alt yapı çalışmaları tamamlanan Ödemiş Organize Sanayi Bölgesi’nde ilk temel atma töreni, Tarım ve Orman Bakanı ...

Millet İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer, Seferihisar Belediyesi personeliyle bir araya gelerek Seferihisar’ın büyük bir aile olduğunu ifade e...

Yazarlar
Website Security Test