Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kadın gazetecilerle 8 Mart Kadınlar Günü kutlaması

5.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Bedri Serter, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla İzmirli kadın gazetecilerle bir araya geldi.

SwissOtel Büyük Efes’te EÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Yasemin Reşitoğlu, İzmir Barosu Kadın Hakları Danışma ve Hukuk Araştırmaları Merkezi Yürütme Kurulu Üyesi Avukat Figen Özler Merder, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, Kadın Hakları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Hülya Gültekin’in de katıldığı toplantıda, İzmir’deki basın yayın kuruluşlarında görevli kadın gazetecilerle bir araya gelen CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, 7 aylık milletvekilliği süresinde yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verirken, gazetecilerin 8 Mart Dünya Kadınları Günü’nü de kutladı.

“Kadınlarla, İzmir’in basın emekçisi kadınlarıyla bir arada olmak, hele de böyle bir anlamlı haftada bir araya gelmek benim için mutluluk verici” diyen Bedri Serter, her alanda kadın erkek eşitliğinin kurulması gerektiğini ifade etti.

Atatürk ve Cumhuriyet Kadını
Atatürk’ün kadınlara verdiği önemi ve değeri de hatırlatan Serter, “Ne kadar büyük bir lidermiş ki Atatürk, Cumhuriyet’i kurduğu tarih itibariyle ve öncesinde, Kurtuluş Savaşı’nda da kadınsız hiçbir şeyin olmayacağına inanarak, onlarla yol alıp Kurtuluş Savaşı’nı kazanmıştır. Kuruluştan sonra da kadın haklarına, kadınların özgürlüğüne, kıyafetinden yaşam tarzına kadar birçok farkındalığı ortaya çıkarmış ve yaşama döndürmüş bir liderin evlatlarıyız” dedi.

Kadınlar konusunda Cumhuriyet kazanımlarının yavaş yavaş geriye gittiğine dikkat çeken Serter, bugün ne yazık ki İslam Konferansı Örgütü’nın kadınlarla ile ilgili ayrımcı ifadeler içeren Kadın İlerlemesi Teşkilatı Tüzüğü’nün onaylanmasına dair kanun teklifinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından TBMM’ye gönderildiğini söyledi. Bunun kabul edilemez olduğunu dile getiren Serter, “1934’te Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını tanıyan dünyadaki ilk liderlerden biridir Atatürk. Bugünden o güne baktığımızda, belki de altı çizilmesi gereken en önemli noktalardan ve Cumhuriyet mucizelerinden bir tanesi şudur: Atatürk ve arkadaşlarının 1934’te tanıdığı seçme ve seçilme hakkı sonrası yapılan ilk seçimlerde, 1935 seçimlerinde TBMM’ye 18 kadın milletvekili girdi. O günkü kadın temsil oranıyla Türkiye, dünyada 2.sıradaydı. Bugün ise 149 ülke arasından kadının siyasette temsilinde 113. sıradayız. İşte geldiğimiz nokta…” diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Bavyera’nın dünya çapında ses getiren ve asırlardır kutlanan festivali Oktoberfest, İzmir Arena'da iki gün boyunca müzik rüzgarı estirecek.

Türkiye Madenciler Derneği tarafından Türkiye’de ilk defa maden kurtarma yarışması düzenlendi. Farklı madenlerde görev yapan 5 kurtarma ekibi 10-13 Eylül tarihleri ara...

88. İzmir Enternasyonal Fuarı 15 Eylül 2019 Pazar etkinlik takvimi, programı haberimizde. İzmir Fuarı 15 Eylül Pazar konserler. Hangi sanatçı saat kaçta, nerede? İzmir...

45 yıldır hizmet veren İzmir'in eğlence merkezi Coşkun Lunapark, genç ve başarılı şarkıcı Aleyna Tilki'yi konuk ediyor.

88. İzmir Enternasyonal Fuarı 14 Eylül 2019 Cumartesi etkinlik takvimi, programı haberimizde. İzmir Fuarı 14 Eylül Cumartesi konserler. Hangi sanatçı saat kaçta, nered...

İzmir Fuarı 13 Eylül 2019 Cuma konserler. Etkinlik takvimi ve programı. Bugün (13 Eylül 2019 Cuma) İzmir Fuarı'nda hangi etkinlikler ve konserler var? İzmir Fuarı 13 E...

İzmir'de sinemanın gelişmesi için iki yeni ve dev proje geliyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sinemanın gelişmesi için iki büyük proje müjdesi verdi.

Yazarlar
Website Security Test