Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kadın gazetecilerle 8 Mart Kadınlar Günü kutlaması

5.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Bedri Serter, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla İzmirli kadın gazetecilerle bir araya geldi.

SwissOtel Büyük Efes’te EÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Yasemin Reşitoğlu, İzmir Barosu Kadın Hakları Danışma ve Hukuk Araştırmaları Merkezi Yürütme Kurulu Üyesi Avukat Figen Özler Merder, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, Kadın Hakları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Hülya Gültekin’in de katıldığı toplantıda, İzmir’deki basın yayın kuruluşlarında görevli kadın gazetecilerle bir araya gelen CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, 7 aylık milletvekilliği süresinde yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verirken, gazetecilerin 8 Mart Dünya Kadınları Günü’nü de kutladı.

“Kadınlarla, İzmir’in basın emekçisi kadınlarıyla bir arada olmak, hele de böyle bir anlamlı haftada bir araya gelmek benim için mutluluk verici” diyen Bedri Serter, her alanda kadın erkek eşitliğinin kurulması gerektiğini ifade etti.

Atatürk ve Cumhuriyet Kadını
Atatürk’ün kadınlara verdiği önemi ve değeri de hatırlatan Serter, “Ne kadar büyük bir lidermiş ki Atatürk, Cumhuriyet’i kurduğu tarih itibariyle ve öncesinde, Kurtuluş Savaşı’nda da kadınsız hiçbir şeyin olmayacağına inanarak, onlarla yol alıp Kurtuluş Savaşı’nı kazanmıştır. Kuruluştan sonra da kadın haklarına, kadınların özgürlüğüne, kıyafetinden yaşam tarzına kadar birçok farkındalığı ortaya çıkarmış ve yaşama döndürmüş bir liderin evlatlarıyız” dedi.

Kadınlar konusunda Cumhuriyet kazanımlarının yavaş yavaş geriye gittiğine dikkat çeken Serter, bugün ne yazık ki İslam Konferansı Örgütü’nın kadınlarla ile ilgili ayrımcı ifadeler içeren Kadın İlerlemesi Teşkilatı Tüzüğü’nün onaylanmasına dair kanun teklifinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından TBMM’ye gönderildiğini söyledi. Bunun kabul edilemez olduğunu dile getiren Serter, “1934’te Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını tanıyan dünyadaki ilk liderlerden biridir Atatürk. Bugünden o güne baktığımızda, belki de altı çizilmesi gereken en önemli noktalardan ve Cumhuriyet mucizelerinden bir tanesi şudur: Atatürk ve arkadaşlarının 1934’te tanıdığı seçme ve seçilme hakkı sonrası yapılan ilk seçimlerde, 1935 seçimlerinde TBMM’ye 18 kadın milletvekili girdi. O günkü kadın temsil oranıyla Türkiye, dünyada 2.sıradaydı. Bugün ise 149 ülke arasından kadının siyasette temsilinde 113. sıradayız. İşte geldiğimiz nokta…” diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli başkanlığında, yeni yönetim kurulu açıklandı.

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV) düzenlediği 33. Uluslararası İzmir Festivali 25 Mayıs 2019 Cumartesi günü saat 21.00’de AASSM’de yapılacak ''Gülsin Ona...

Ailesini siyanürle öldüren kimya öğrencisi çocuk kim? Ailesini siyanürle öldüren çocuk ve olayın özeti. Siyanürle annesini babasını öldüren çocuk nereli, olay nerede y...

Şef Ahmet Ünlü yönetimindeki TED Senfoni Orkestrası solist Dilek Türkan eşliğinde 19 Mayıs'ta İzmirli müzikseverlere eşsiz bir müzik ziyafeti sunacak.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in himayelerinde Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde 31 Mayıs - 6 Haziran 2019’da düzenlenecek ''Her Şey Çok Güzel Olacak...

Urla vapur seferleri ne zaman başlıyor? Urla vapur seferleri saatleri. Urla vapuru ücreti ne kadar? Kaç liraya Urla'ya gidilir? Urla vapurla kaç saat? Urla vapur sefer...

Ekoloji İzmir Fuarı, 15-18 Mayıs tarihleri arasında, onuncu kez kapılarını açmaya hazırlanıyor.

Yazarlar
Website Security Test