Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Nihat Zeybekci İzmir'in en büyük sorunlarını ve neler yapacağını anlattı

7.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhur İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, Posta Gazetesi yazarı Nedim Şener'e konuştu. İzmir'in en büyük sorununun altyapı olduğunu söyleyen Zeybekci, işsizliğin çok 4. 5. sıralarda olduğunu ifade etti.

İzmir'in en büyük sorununun altyapı olduğunu söyleyen Cumhur İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, Posta Gazetesi yazarı Nedim Şener'e İzmir'in sorunlarını nasıl çözeceğini anlattı.

Şener'e konuşan Zeybekci, "İlk üç sırada altyapı sorunları var. İzmir’deki işsizlik oranıyla ekonomi konusunun öne çıkmasını beklerdim. İşsizlik dördüncü, beşinci çıkıyor. Şehrin altyapı sorunları katlanılmaz hale gelmiş. Otopark, hava kirliliği, yeşil alan, spor alanı eksikliği. Koskoca İzmir’de oteller hariç dört tane yüzme havuzu var. Bunların da ikisi kapalı, biri kamuya tam açık değil. Bu şehrin çocukları yüzme yarışmaları ve seçmeler için başka şehirlere gidiyor. Kişi başına 1.6 metrekare yeşil alan düşüyor." dedi.

İşte Posta'dan Nedim Şener ile Nihat Zeybekci'nin yaptığı söyleşiden soru ve cevaplar:

- Sizin hedefiniz ne?

Yeşil alanı kişi başına 10 katına çıkaracağım.

- Alan mı yok, proje mi?

Alan var. Ama böyle bir derdi olan adam yok. Alaçatı'yı mafya işgal etmiş. Vatandaşın yürüyeceği yollar işgal edilmiş, belediye göz yummuş.

- Otoparklardan mı söz ediyorsunuz?
Hayır restoranlardan… Şehri yaşanmaz hale getirmişler.

- Mafya varsa polisin konusu değil mi?

Önce belediye işgale karşı uyaracak, cezasını yazacak, adli makamlara bildirecek. Görev yerel yöneticilerin. Yalnız o mu? ‘Foseptik denize gidiyor' şikayetleri alıyoruz. O bölgenin turizmi için de tehdittir bu. Lağım denize karışıyor.

- Foseptik mi?

Söylemeye utanıyorum ama maalesef. Gözümüzün bebeği yerlerde kanalizasyon yok foseptik var. Ve maalesef denize karışıyor.

- İzmir'de ‘koku' polemiği çıktı. Siz söz ettiniz, hatta CHP adayı Tunç Soyer de ‘Çözeceğiz' dedi ama Aziz Kocaoğlu ‘Böyle bir sorun yok' dedi. Böyle bir sorun var mı?

Evet var. Yalnız bu Aziz bey ile ilgili değil. Sorun yıllar öncesinden kaynaklanıyor. Belki 30 sene önce yanlış iliklenmiş bir düğme, sorunu karşımıza çıkardı. Yağmur suyu kanalizasyondan ayrılmamışsa, kanalizasyon denize boşalıyorsa bu durum kaçınılmaz. Yalnız o mu? Tıbbi atık başka kente gidiyor.

- Tıbbi atık meselesi nedir?
İzmir'de tıbbi atıkları ortadan kaldıracak bir sistem yok. Bu işi Manisa Büyükşehir Belediyesi'ne ait şirket yapıyor. Ayda bir ya da bir buçuk ayda bir Manisa'dan almaya gelirlerse tıbbi atıklar imha edilebiliyor. Aslında bunun için devasa çöp imha tesisine gerek yok. 200-300 metrekarelik bir tesisle halledilebilir.

- Sizin için "Bir dönem gelsin, şu işleri halletsin, sonra göndeririz" diyenler de varmış.

Ben söylemedim siz söylediniz. ‘Yeter artık gel kurtar' diyenler var. Sorunları çözeceğimizi biliyorlar. Ben de o yüzden ‘Bana oy verin' demiyorum, ‘Oyunuzu İzmir'e verin' diyorum.

- Tunç beyin ‘İzmir vergiden adil pay almıyor' sözleri için ne diyorsunuz?

Devlet, vatandaş başına belediyelere pay verir. Bir ilin yarattığı katma değeri nüfusa oranlanıyor ve bir formül üzerinden kişi başına belediyelere ödeme yapılıyor.

Bu oranlamada 2017 yılı rakamları ile Kocaeli bir, İzmir iki numara çıktı. Mesela Malatya'da kişi başına yapılan ödeme, İzmir'de yaşayanlar için yapılan ödemenin yarısı kadar. Bu yapılmayan hizmetler için üretilmiş bir bahane.

- Kent merkezinde trafik sorununu nasıl çözeceksiniz?

Alsancak'a viyadük ya da denizin üzerinden Kordon'u geçen bir yol asla olmaz. Ama Kordon'u denizin altından geçen bir tünel projemiz var.

Kıyıya bitişik, tamamen denizin altında, görünümü bozmayan ve aralıklarla da caddelere bağlanan 6-7 kilometre uzunluğunda Kordon boyunca uzanan bir tünel ve otoparklar trafiği rahatlatacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir'de Bayraklı, Çiğli, Karabağlar, Güzelbahçe'de su kesintileri yaşanıyor. İZSU'dan yapılan duyuruya göre Bayraklı, Çiğli, Karabağlar, Fahrettin Altay, Güzelbahçe, ...

88. İzmir Enternasyonel Fuarı’nın bu yılki partner ülkesi Çin oldu.

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Spor Kurulu Başkanı Yıldırım Kaya ve Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, CHP Konak İlçe Başkanlığı tar...

İzmir’de ilk defa düzenlenen ve dünyanın dört bir yanından genç mucidin buluşmasına sahne olan FIRST, LEGO League Open International Turkey, dev bir törenle başladı. A...

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli başkanlığında, yeni yönetim kurulu açıklandı.

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV) düzenlediği 33. Uluslararası İzmir Festivali 25 Mayıs 2019 Cumartesi günü saat 21.00’de AASSM’de yapılacak ''Gülsin Ona...

Ailesini siyanürle öldüren kimya öğrencisi çocuk kim? Ailesini siyanürle öldüren çocuk ve olayın özeti. Siyanürle annesini babasını öldüren çocuk nereli, olay nerede y...

Yazarlar
Website Security Test