Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yaşar Aksoy, 1922 İzmir Yangını ile ilgili kanıtları açıkladı

12.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Medicalpark ve Mövenpick Hotel’in birlikte düzenledikleri kent söyleşilerinin bu ayki konuğu gazeteci, yazar, araştırmacı ve tarihçi Yaşar Aksoy idi. İzmir’in Yunanlılarca işgal edildiği 15 Mayıs 1919 Tarihinin 100.yılı dolayısı ile ‘Kurtuluş Savaşımızın başlamasının yüzüncü yılı’ konulu söyleşide, Yaşar Aksoy, karanlıkta kalan birçok konuyu ele aldı. Özellikle İzmir Yangını ile ilgili anlattıkları oldukça sarsıcı idi.

Bilindiği gibi, İzmir’in Türk Ordusunca kurtarıldığı tarih olan 9 Eylül 1922’den dört gün sonra 13 Eylül’de, Ermeni mahallesinde başlayan İzmir yangını, her zamanki hâkim rüzgâr imbatın yerini güney yönünden esen rüzgâra bırakmasıyla batıya doğru yayılır ve iki gün içinde kontrol altına alınmış gibi görünürse de ancak 18 Eylül’de kati olarak söndürülebilir. 10 gün sonra Hisar Camii civarında yeni bir yangın başlar ve şehrin muhtelif yerlerinde görülen tek tük yangın odakları da ayın sonuna doğru soğutulur. 30 Eylül 1922’de durum şudur:  Ermeni ve Rum mahalleleri tamamen, Frenk Mahallesi ise kısmen yanmıştır. Türk ve Yahudi mahalleleri ise neredeyse hiç etkilenmemiştir. Toplam, 25 bin ev, işyeri, hastane, kilise, atölye, otel ve lokanta tamamen yanmış ya da hasar görmüş durumdadır.

Aksoy, İzmir Yangının organize Ermeni komiteciler tarafından, 25 ayrı binada bir infilak ardından da bir patlama eşliğinde başlatıldığını belirterek, gerek İzmir İtfaiye Şefi Paul Grescovich gerekse İtilaf Güçleri'nin Fransız komutanı Amiral Dumesnil’in raporlarında bunun teyit edildiğini söyledi. Aksoy, bazı çevrelerin, tarihin saptırılması suretiyle, yangının Türkler tarafından çıkarıldığına yönelik iftiralarla,1915 Ermeni soykırım iddialarını genişleterek Kurtuluş Savaşı, İzmir’in Kurtuluşu ve İzmir Yangınını kapsayacak şekilde Büyük Ermeni Soykırımı yalanının inşası için kullanma amaçları olduğunu sözlerine ekledi.

Aksoy, İzmir’de, Türk Ordusunun önünden kaçıp darmadağın olan Yunan Ordu Komutanlarının ülkelerine döndüğünde, hükümet darbesi yaparak, Kral 1. Konstantin’in tahtan feragat etmesini sağladıklarını, ‘Anadolu Hezimetinin’ sorumlusu olarak ilan ettikleri üç Başbakan, iki Bakan ve bir Başkomutanın idamını gerçekleştirdikleri bilgisini vererek, 1922-1945 yıllarına dek uzanacak 23 yıllık faşist cunta dönemini Yunan halkına yaşattıklarını dile getirdi.

Aksoy,’’Kurtuluş Savaşımız, sadece Türk Ulusu için değil tüm dünya mazlum ulusları için, insanlığın ortak hafızasında şanlı bir destan olarak yer almaktadır’ diyerek konferansı sonlandırdı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Urla'da Uzunada'daki askeri birlikte SAT Özel İhtisas Kursu'ndaki tahrip eğitimi sırasında, meydana gelen kaza sonucu 1 asker şehit oldu, 1 asker yaralandı.

Mavi denizleri korumak ve çevre bilincini artırmak amacıyla her yıl bahar aylarında gerçekleştirilen deniz ve kıyı temizliği etkinliğine bu yıl İzmir’in Urla ilçesinde...

Muğla’nın Datça ilçesinde yerel tohum şenliği yapıldı. Yerel Tohum Derneği tarafından ‘İklimi koru, tohumu yaşat’ sloganıyla başlatılan şenliğin üçüncüsü bu yıl düzenl...

İzmir deniz ulaşımında Karşıyaka - Alsancak hattında Çarşamba, Cuma, Cumartesi günleri gece seferleri konulması için harekete geçildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkan...

Ankara Çubuk’taki şehit cenazesinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırı binlerce İzmirlinin katılımıyla protesto edildi.

Konuk yazarımız Prof. Dr. Tülay Özüerman, GÖZLEM için yazdı.

Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar (Koruncuk) Vakfı'nca eğitim hakkı risk altındaki kız çocuklarına hizmet vermek amacıyla hayırseverlerin katkılarıyla inşa edilen çocu...

Yazarlar
Website Security Test