Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

CHP İzmir Milli Mücadele'nin 100'üncü Yılını panelle anlattı

23.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Spor Kurulu Başkanı Yıldırım Kaya ve Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, CHP Konak İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen panele katıldı.

Milli Mücadele’nin fitilinin ateşlendiği, Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100’üncü yılı etkinlikleri kapsamında, Konak Belediyesi’nin destekleriyle, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Konak İlçe Başkanlığı ‘Kurtuluştan Kurtuluşa Milli Mücadele Tarihi’ konulu panel düzenlendi.

CHP İl Başkanı Deniz Yücel Kurtuluş Savaşı yıllarında Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu, emperyalist güçler tarafından işgal edildiğini dile getirerek, “Milletimizin tüm inancını yitirdiği bir dönemde inançlı kararlı, özgürlüğün ve bağımsızlığın ne kadar değerli olduğunu bilen vatansever bir Türk Subayı’nın Samsun’a ayak bastığı günün 100’üncü yılındayız. Atatürk, ‘Benim doğum günüm 19 Mayıs’ diyor.  Aslında bizim de doğum günümüz. O ilk adım özgürlüğümüzü kazandıran ateşin, yobazlık ve cahillikle savaşan ışığın, hainlerden ve kendi saltanatları uğruna millete sırtını dönenlerden kurtuluşun günüdür. 19 Mayıs, ‘söz konusu vatansa gerisi teferruattır’ diyenlerin doğum günü., 19 Mayıs canı pahasına Cumhuriyeti koruyanların doğum günüdür ve 19 Mayıs demokrasiyi sandık koymaktan ibaret zannedip, sonuçlar istediği gibi çıkmayan millet iradesini gasp edenlere ‘dur’ diyenlerin doğum günüdür. 19 Mayıs ‘hak, hukuk ve adalet’ diyenlerin doğum günü, önce İstanbul için sonra Türkiye için ‘her şey çok güzel olacak’ diyenlerin doğum günüdür” dedi.

 

İktisat Kongresi ve o ruha ihtiyaç var

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Ankara Milletvekili ve CHP Spor Kurulu Başkanı Yıldırım Kaya da İzmirlilere gazeteci Hasan Tahsin’in torunları diye seslenerek sözlerine başladı. Kaya, Milli Mücadele yıllarında baş kaldırışın sadece emperyalist güçlere karşı olmadığını, ülkeyi emperyalist güçlere peşkeş çekenlere de başkaldırıldığını söyledi. Kaya, “Geçmişini inkar etmeden yola çıkan Mustafa Kemal’in kafasında padişahlığa son verip yeni bir rejimi inşa etme düşüncesi vardı. Bugün sırça sarayında oturanlar kaçak saray yapıp, Mustafa Kemal Atatürk’ün bataklığı kurutarak orayı bir vahaya dönüştürdüğü Atatürk Orman Çiftliği’nin ortasına bir hançer gibi sapladıkları kaçak saraylarında yoksulluğun ne demek olduğunu işsizliğin ne demek olduğunu bilmiyorlar, ülkeyi ekonomik krize nasıl sürüklendiğinin farkında bile değiller” diyerek Atatürk’ün savaş sonrası ilk yaptığı icraatın İzmir’de İktisat Kongresi’ni toplamak olduğunu ve bugünde bu Kongre’ye ve o ruha ihtiyaç olduğunu söyledi.

Kaya, bugün 100 yıllık Cumhuriyet’i hak ettiği coşku içinde yaşanmadığına da dikkat çekerek, “Biz Atatürk’ün ayak bastığı her yerde yapılacak konferanslarla ne yaptılar, nasıl yaptılar, geleceğe ne bıraktıklarını oralara giderek anlatmazsak ikinci yüzyılı yaşatamayız” özeleştirisinde bulundu. Kaya, “Geceyi gündüze katarak Türkiye’yi dolaşmamız lazım” diyerek çocuklardan başlayarak laik, demokratik, çağdaş ve bilimsel anlayışı yaymamız gerektiğini söyledi. Bu konuda Belediye başkanlarına da iş düştüğünü belirterek, “Yol, asfalt yapmanın dışında körpe beyinleri teslim almak isteyen zihinlere karşı bugünden örgütlenmek gerekir” diyerek gençlerin de bu yüzyılı gelecek yüzyıla taşıyacaklarından emin olduğunu ifade etti.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir’in farklı noktalarında meydana gelen ve yüzlerce hektar alanı yok eden orman yangınları için İzmir’deki Oda, Borsa ve Birlikler birlikte harekete geçti. İzmir Ti...

İzmir'de birkaç gündür devam eden orman yangınların sonrası İZSİAD, fidan dikme projesi başlattı.

Karabağlar Tırazlı'da başlayıp Menderes ve Seferihisar ilçelerine kadar yayılan, Urla'da da çok geniş bir alanı etkileyen yangın için İzmir Köy-Koop Başkanı Neptün Soy...

İzmir'de yine orman yangını var. Karabağlar ilçesinde başlayan yangın Menderes ve Seferihisar ilçelerine sıçradı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ ile AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, bayram sonrası ilçeler içerisinde ilk ziyaretini Foça...

Sosyal medyada bir vatandaş İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer'e ''Sığacık'ta köpekler dayak yiyip barınağa kapatılıyor. Müdahale edin'' çağrısı yaptı.

İzmir Fuarı'nda hangi etkinlikler olacak? 6 – 15 Eylül tarihlerinde 88’inci kez gerçekleşecek İzmir Enternasyonal Fuarı’nda oluşturulacak Kemeraltı Sokağı, tarihi değe...

Yazarlar
Website Security Test