Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Köy Koop Başkanı Neptün Soyer'den tarım çıkışı

24.6.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Köy-Koop Başkanı Neptün Soyer, gazetecilerle bir araya gelerek ‘Koop-tuk Geliyoruz’ projesi hakkında bilgi verdi.

Kent kırsalındaki köy halkına küçükbaş hayvancılık, zeytincilik, bağcılık, örgütlenme ve kooperatifçilik üzerine eğitim verilen organizasyona ilişkin konuşan Başkan Neptün Soyer tarım sektörü üzerinden geniş yelpazede açıklamalarda bulundu.

Egedesonsöz'den Mehmet İşler'in haberine göre tarım sektöründeki duruma ilişkin bilgi veren Neptün Soyer, Köy-Koop Başkanı Neptün Soyer, "İzmir’de aslında yapılanlar önemli… Yerelin de odaların da aslında İzmir’de yaptıkları güzel çalışmalar var. Herkes aslında İzmir’in tarımına sahip çıktı. İl Tarım Müdürlüğü de, diğer tarım müdürlüklerine göre önde. Tarım Bakanlığı’nın uygulamalarını doğru buluyorum. Bütçe sorunu var. Burada yerel yönetimler devreye girmiş. Yerel yönetimler hükümetle birlikte çalışmalı. Burada eksiğiz. Herkesin masaya oturması gerekiyor. ‘Koop-tuk Geliyoruz’da bunu söyledik. İlk zamanlar kim bunlar denildi? Ama gördüler ki iyi bir şeyler yaptık. Gücü ve bilgiyi birleştirdik iyi bir şey ortaya çıktı. Birinci koşuluğumuz gönüllülük esası ile bir araya gelmek. Yönetimimiz para düşünmedi, maddi ve manevi katkı koyduk. Kooperatif başkanlarımız nadiren maaş alıyor. Hele üst birliklerde çok yok. Köy Koop’ta öyle değildir. Biz para düşünmedik. Bizim geleneğimiz odur. Bu bütün şehirde, ülkede böyle olmalı" ifadelerini kullandı.

Kooperatifleşme noktasında çok önemli açıklamalar yapan Soyer, "Süt topluyoruz. Bizimle birlikte keçi koyun birliği kooperatifler süt topluyor. Süt toplamaya birinin daha ihtiyacı var mı? Bunu tarımsal kalkınma kooperatifleri yapıyor. Bizim her yere ulaşmamız mümkün değil. Tarım Bakanlığı bize sınırlama getiriyor ama diğer birliklere getirmiyor. O diğer yerlerden toplayabiliyor. Kırmızı et üreticileri ne yapıyor? Yetki karmaşası yaşıyoruz. Bunun bakanlık da farkında. Tarım Bakanı ‘Hesap ettim sadece kooperatiflere otursam 300 günüm gidiyor’ dedi. Bunun bir düzenlenmesi gerekiyor ama tarımsal kalkınma kooperatifleri özerk yapılardır. Biz kendi sermayemizle kuruluyoruz. 1971’de Köy Koop kuruldu. Aynı amaçla ikinci bir üst birlik ya da kapatırsın. Köy Koop kendi ortaklarını arttırabiliyor. Ama 12 Köy Koop kendi için de büyür ama Türkiye’de 13’üncü Köy Koop kuramazsınız. Bakanlık bize yeni bir Köy Koop kurmak için izin vermiyor. Yasal engel var. Ama başka birliklere izin veriyor. Üst birlikler çok yoğun. Aynı çalışma içerisinde doğru. Her kooperatif kendi işini yaparsa sorun çözülecek. Tüzüğe uysak her şey çözülecek. Bizim 107 üyemiz var. İzmir kooperatifleşmede çok iyi... Çok çalışkan. Üreticinin en büyük sıkıntısı girdiler. En çok yakındıkları şey; mazot yüksek… Yem 13 TL zam yedi. Maliyetlerindeki rakamlar önemli… Girdilerini ayarlarsan zaten tüketiciye 1.5 TL’de bile süt satar" dedi.

Köylerdeki duruma ilişkin konuşan Köy-Koop Başkanı Neptün Soyer, "Gençler göç etmek istemiyor. Babalarının arazilerinin çok kıymetli olduğunun farkında ama ben köye gidersem bu işe girersem 2 ay sonra dövizin ne olduğunu bilmiyorum. Köyden göç eden kadın olmuş. Kırsalda yoksulluk yok yoksunluk var. Köylü zengin aslında... Sütünü yapıyor, peynirini yapıyor, tarlalarda yok yok. Köylü zengin ama yoksun. Daha iyi ulaşım istiyor. Yerel yönetimler ve hükümet ortak çalışmalı. Meralarla neden küçükbaş hayvancılığı desteklemiyoruz. Kadın çocuğunu alıp göçüyor. Köyle mükemmel!" ifadelerini kullandı.

Hükumetin İzmir'e bakış açısına da değinen Neptün Soyer, "Tabii ki var. Daha geçen gün bir gazete İzmir tarımda üvey evlat diye manşet attı. Mesela IPARD projeleri İzmir’e verilmez. Ben bunu Fakıbaba tarım bakanıyken sordum. Kalktım söyledim. Bana çevremdeki bazı kişiler ‘IPARD bu bölgeye de gelmeli’ demişlerdi. Manisa, Denizli var biz yokuz! O havuzdan biz de faydalanalım. Kalktım söyledim. Fakıbaba, ‘yani sayın başkanım Şırnak mı, İzmir’ mi? Yapma Allah aşkına!’ dedi. Nasıl yani? Memleketin her köşesi önemlidir, öncelikli olabilir ama hep Şırnak mı? İzmir neden almaz bu projeleri? Biz çok çalışıyoruz, hak ediyoruz. İzmir’in tarımının bu kadar iyi konuşulması Allah vergisi mi? Üretici çalışıyor. Çok emek var. Kurumlar arası ilişkinin biz Köy Koop olarak altından tek başımıza kalkamayız. Ama sorunlar inşallah çözülür. Herkesin bir araya gelerek iş yapabilmeyi becermesi lazım. Türkiye olarak bu konularda eksi puanlardayız" dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye hiç kolay ulaşamadığını söyleyen Neptün Soyer, "Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde görev yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin İzmirli olması ulaşılabilirlik noktasında bir avantaj mı?’ sorusunu da, “İzmirli olması için bu bölgeyi iyi bildiğini düşünürüm. Kayırmacılık yapmasını bekleyemem. Hiç kolay ulaşamıyorum" dedi.

Tarım arazilerinin hobi bahçelerine dönüşmesi için konuşan Neptün Soyer, “Hiç doğru bulmuyorum. Tarım hobi değil. Hobi bir küçük yazlıkta çiftlikte olabilir ama biz ekmek parasını kazananların yaptıklarını hobi olarak ifade edemeyiz. Çok arzu ediyorlarsa narenciye bahçelerini bir kısmını kendi bahçesinden ayırırlar. Kiralayabilirsiniz, al sana hobi. Ama tarım arazilerine küçük kulübe yapılmasına karşıyım. Ama köylü kendi bahçesini kontrolünde yapabilir. Bu kentlinin köye hasretidir. ‘Gelin köyünüze geri dönün’ gibidir. Hobi değil bizim işimiz. Biz tarımı hobi olarak yapmıyoruz.

"Tarımsal alanda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin son 10 yılda yaptıkları doğru” diyen Soyer son olarak verdiği mesajda, “İzmirliler, sahil kesimi kafasını kaldırsa biraz tepelere baksa iyi olacak. Göçü, yoksulluğu görecek. Köylerde yoksulluk yok merkezde yoksulluk var. Biraz da hizmet eksikliği vardı. Haklılar” diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir'in Kiraz ilçesinde AK Parti Kiraz İlçe Başkanı İbrahim Yılmaz'ın oğlu, Anıl Yılmaz, geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir'deki Koronavirüs (Kovid-19) tablosuna ilişkin açıklamalar yaptı. Esnaf ziyaretinde bulunan Vali Köşger, İzmir'de Koronavirüs pan...

Kamu kurumlarına ait lojmanların içinde bulunanlara satışına ilişkin kararın ardından kurumlar çalışmaları hızlandırdı. İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Milli Em...

Esnafın vurulmasında azmettirici olarak yargılanan Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, hakim karşısında iddialara ilişkin ne dedi? Fatih Gürbüz'e yöneltilen suçlar nel...

İzmir'in Torbalı ilçesinde taşıdığı forklift devrilen 35 yaşındaki Murat A. hayatını kaybetti.

İzmir Valisi Köşger’e Torbalı ziyaretinde Çapak Bardacık İnciri ikram eden Torbalı Ticaret Odası Başkanı Olgun ''Bir geleneği değiştirdik. Konuklarımıza artık lokum ve...

AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya ve İnciraltı Gelişim Derneği Başkanı Tayfun Karabulut, Vali Yavuz Selim Köşger'i, İnciraltı planlamasıyla ilgili sorunla...

Yazarlar
Website Security Test