Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir Tabip Odası'ndan Bayraklı Şehir Hastanesi hakkında açıklama

26.8.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Tabip Odası'ndan yapılmakta olan Bayraklı Şehir Hastanesi ile ilgili açıklama geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın inşaat halindeki hastaneyi ziyaretine değinen İzmir Tabip Odası Bakan Koca'nın bazı ifadelerini yalanlayan bir yazı yayınladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca İzmir'de inşaat halindeki Bayraklı Şehir Hastanesi'ni ziyaret etti. İzmir Tabip Odası da ziyarete ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı.

İzmir Tabip Odası'nın Bakan Koca'nın ziyaretiyle ilgili yayınladığı yazı şöyle;

"Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İzmir’de Bayraklı Şehir Hastanesi inşaatını ziyaret ederek yetkililerden bilgi almıştır. Toplam 2060 yatak kapasiteli olacak hastanenin İzmir’i “sağlık üssü” yapabilecek şekilde konumlandığını ifade etmiştir. Şehir Hastanesi açıldıktan sonra İzmir’deki diğer hastanelerin durumunun ne olacağının sorulması üzerine bu hastanelerin kapatılmayacağını, eğitim ve sağlık amaçlı kullanılmaya devam edeceğini söylemiştir.

Halkımızın dev büyüklükte “sağlık üssü” ne değil, şehir içinde kolay ulaşabileceği ve nitelikli sağlık hizmeti alabileceği sağlık kurumlarına gereksinimi vardır. Bugüne kadar açılan 10 Şehir Hastanesinin bulunduğu yerlerde şehir içindeki hastanelerin büyük bölümü kapatılmıştır. Bunun en son örneği geçtiğimiz hafta kapatılan Ankara Dışkapı Çocuk Hastanesi’dir. Sadece hastalar yıllardır alıştıkları hastanelerini kaybetmemiş sağlık emekçileri de çalışma güvencelerinden olmuştur. Sağlık Bakanı’nın İzmir kent merkezindeki hastaneler için söyledikleri de gerçeği yansıtmamaktadır. Devlet Planlama Teşkilatı’nın daha önceden hazırladığı planlara göre açılacak yatak sayısı kadar şehir içinde yatak sayısı azaltılmaktadır.

Yine Sağlık Bakanı’nın dile getirdiği bir başka konu Şehir Hastanesi’nin sağlık turizminde önemli bir yere sahip olacağıdır. Önceliği kendi ülkesinin insanlarına eşit, ulaşılabilir, nitelikli ve ücretsiz sağlık hizmeti vermek olması gereken bir bakanlığın, sağlığı neoliberal politikaların aracı ve bir rant olarak görmesi üzüntü vericidir.

İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu"

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB), Dünyaca ünlü Afyon beyazını dünyanın dört bir tarafına ihraç eden, doğal taşın başkenti konumundaki, Afyonkarahisar'da, ekmeğin...

Ege Üniversitesi'nde bir traktör kampüste, mezun bir öğrenciyi ezdi ve öğrencinin öldüğü iddia edildi.

Bavyera’nın dünya çapında ses getiren ve asırlardır kutlanan festivali Oktoberfest, İzmir Arena'da iki gün boyunca müzik rüzgarı estirecek.

Türkiye Madenciler Derneği tarafından Türkiye’de ilk defa maden kurtarma yarışması düzenlendi. Farklı madenlerde görev yapan 5 kurtarma ekibi 10-13 Eylül tarihleri ara...

88. İzmir Enternasyonal Fuarı 15 Eylül 2019 Pazar etkinlik takvimi, programı haberimizde. İzmir Fuarı 15 Eylül Pazar konserler. Hangi sanatçı saat kaçta, nerede? İzmir...

45 yıldır hizmet veren İzmir'in eğlence merkezi Coşkun Lunapark, genç ve başarılı şarkıcı Aleyna Tilki'yi konuk ediyor.

88. İzmir Enternasyonal Fuarı 14 Eylül 2019 Cumartesi etkinlik takvimi, programı haberimizde. İzmir Fuarı 14 Eylül Cumartesi konserler. Hangi sanatçı saat kaçta, nered...

Yazarlar
Website Security Test