Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir Enternasyonal Fuarı 6 - 15 Eylül tarihleri arasında

2.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, İZFAŞ tarafından düzenlenen İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) için geri sayım başladı. İEF, 6-15 Eylül tarihleri arasında 88’inci kez kapılarını açmaya hazırlanırken basın toplantısı düzenleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, ''Türkiye’nin nabzı burada atacak'' dedi.

Eda Ebru Naneci

Bu yıl 88’inci kez düzenlenecek İEF’nin açılış töreni öncesinde İsmet İnönü Sanat Merkezi önünde basın toplantısı gerçekleştirildi. Tanıtım toplantısında, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı ve Çin Uluslararası Ticaret Odası Fuarlar ve Etkinlikler Genel Müdürü GuoYinghui katılarak, soruları yanıtladı. İş günleri ile ticaretin; konser, tiyatro, söyleşi ve sokak gösterileriyle de kültür ve sanatın yer alacağı fuarı, bu yıl da binlerce kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Türkiye’nin ilk ve tek genel ticaret fuarı olma özelliği de taşıyan İzmir Enternasyonal Fuarı’nda, 5-6 Eylül tarihlerinde ise İzmir İş Günleri ile İEF’ye katılan şirketler uluslararası ilişkilerini de güçlendirecek. “Bir Kuşak Bir Yol” adı verilen Modern İpek Yolu projesinin mimarı Çin Halk Cumhuriyeti başta olmak üzere toplam 39 ülkeden toplam 180 delegasyon Fuar’a katılacak.

“İzmir kalp vazifesi görecek”
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, fuarın kültürel ve sanatsal etkinlikler dışında ticari zemin de yaratacağını vurgulayarak, partner ülke Çin Halk Cumhuriyeti’nin önemine değindi. Soyer, “Türkiye’nin nabzı burada atacak. Çok güzel etkinliklerle bezeli bir buluşma gerçekleşecek. Çin, dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi. ‘Bir Kuşak Bir Yol Projesi’ bağlamında oluşturulan, İpek Yolu’nun yeniden inşası Çin’in önümüzdeki yıllara damgasını vuracak bir girişimi. İzmir, bu projenin vazgeçilmez duraklarından olmaya taliptir. Akdeniz çanağı ile Batı ve Doğu arasında bir kalp vazifesi görerek, Doğu’nun değerlerini Batı’ya, Batı’nın değerlerini doğuya aktaracaktır” dedi.

Odak ülke Hindistan
Partner ülke Çin ile gerçekleştirecek işbirliği zemininin birçok sektörde kendini göstereceğini belirten Soyer, “Yapay zeka, telekomünikasyon, asansör gibi birçok sistemde Çin firmaları İzmirli partnerleriyle bir araya gelecek. Bu iş görüşmeleri 5-6 Eylül’de Swissotel’de olacak. Odak ülkemiz ise Hindistan. İzmir’deki yatırım olanakları Çin ve Hindistan’daki paydaşlarımıza sunulacak. 39 ülkeden 180 delegasyonun katılacağı bu iş görüşmeleri çok verimli geçecektir. İstanbul ve Kahraman Maraş onur konuğu illerimiz olacak. İstanbul 88 senedir ilk kez misafirimiz oluyor. Bununla da iftihar ediyoruz. Çok heyecanlıyız. Türkiye’nin her yerinden gelecek konuklarımız için hem çok eğlenceli hem de verimli bir fuar olacak. Birçok alanda, birçok sanat dalında aynı anda gerçekleşen çok sayıda etkinlik olacak” açıklamasında bulundu.

9 Eylül tarihine dikkat!
Tüm Türkiye’de büyük üzüntü yaratan yangınların ardından, toparlanmak için başlattıkları kampanyayı anlatan Soyer 9 Eylül tarihinin önemini bir kez daha vurgulayarak, “Özellikle 9 Eylül tarihine dikkat çekmek isterim. Büyük bir dayanışma ruhuyla evsahipliği yapacağımız bir konser bizi bekliyor olacak. Bu yangın sonrasında toparlanmak için bir büyük kampanya başlatıyoruz. Geçen gün yangın yerinde yaptığımız Halk Buluşması’nda önemli kararlar aldık. Bu kampanyaya çok ünlü sanatçılar bizi destekleme kararı aldı. Özellikle bu fuar döneminde inovasyon sponsorumuz Vestel’e, etkinlik sponsorumuz Migros, radyo sponsorumuz Show Radyo’ya teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“Milat olacak”
İzmir’deki liman gücünü geçtiğimiz yıllarda Pire’ye kaptırdıklarını dile getiren Soyer, “Pire Limanı’na karşı 10 sene önce kaçırdığımız fırsatı yeniden yakalamak istiyoruz. Bildiğiniz üzere 11 yıl önce İzmir tekrar bu fırsatı yakalamanın eşiğindedir. Büyük bir hazırlık içerisinde İzmir’in geliştirilmesi yönünde bizimle hemfikir. Bu fuar İzmir ile ilgili önümüzdeki süreçte çok önemli bir milat olacağını düşünüyoruz” dedi.

“İşbirliğimiz gelişecek”
Çin Uluslararası Ticaret Odası Fuarlar ve Etkinlikler Genel Müdürü GuoYinghui de, ülkesinin üç ana alanda öne çıkacağını belirterek, “Birinci olarak, ülke İmajı fuar alanında Çin ile Türkiye arasındaki ileriye yönelik işbirliği vizyonuna dayanılarak büyük özenle seçilen ürünler; Çin'in gelecekteki Uzay İstasyonu modeli, Beidou Uydu Konumlandırma Sistemi’nin Takımyıldızı Modeli, Raylı Ulaşım araç modelleri, Gökkuşağı Balığı 10 bin metrelik İnsansız Denizaltı Aracı modeli olarak dört kategoride sergilenecek. Bu alanda Çin'in ülke imajını tanıtıma entegre ederek ileri bilimsel ve teknolojik başarılarının gösterilmesinin yanı sıra, Türkiye'nin her kesiminin Çin’i daha iyi anlamasının sağlanması da amaçlanmaktadır. İkinci olarak, Kurumlar Arası İşbirlikleri alanında Çin ve Türkiye’nin tamamlayıcı avantajlarına dayanılarak CPI PowerEngineeringCo. Ltd., POWERCHINA, Hytera Communications Corporation Limited, ICBC Bank A.Ş., ZTE Corporation, Huawei Technologies Co., Ltd, CRRC gibi tanınmış dev kurumlar davet edilmiştir. Birinci sınıf kurumların seçilmesi ile fuarın birinci sınıf seviyeye ulaşması hedeflenmiştir. Partner Ülke Çin’in standardına yakışır, ikili ekonomik ve ticari işbirliklerinde somut başarılar elde etmeyi de teşvik edecektir. Üçünçü olarak, Yerel İşbirlikleri alanında, Şangay ve Chengdu yerel hükümet yönetimlerinin organize ettikleri firmalar davet edilmiştir. Böylelikle Çin ile Türkiye arasındaki işbirliği merkezi ve yerel olarak iki seviyede geliştirilecektir. Fuar sırasında Chengdu Büyükşehir Belediyesi ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında işbirliği anlaşması imzalanacaktır. Fuar vesilesiyle ikili firmalar arası işbirliklerinin arttırılacağına, sektörler arası işbirliği alanlarının genişletileceğine ve karşılıklı olarak her yönden işbirliği geliştirileceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

“İkili ilişkiler artacak”
Türkiye’nin Çin’de çok önemli bir ülke olarak göründüğünü dile getiren Yinghui, “Özellikle 2005 yılından itibariyle iki devletin devlet başkanları çok yoğun bir temasta bulundular. Ekonomi dahil olan birçok alanda ikili ilişkiler görüşüyor. Partner olarak bu fuara katılmasında iki ülkenin devlet başkanı tarafından atılan adımların rolü büyüktür. Bu platform vesilesiyle en eski ve en köklü Türk fuarında çok sayıda katılımcı bulunuyor. Karşılıklı olarak iki ülkenin ilişkileri artacaktır. Türkiye bana çok derin izler bıraktı. İzmir’e ilk kez geldim. Türkiye’nin en büyük üçüncü şehri. Onlarca milyon nüfusu olan Shangay ve Çengdu da,fuara geliyor. İzmir’de hava sıcak. Sıcak kanlılığını temsil ediyor. Git gide daha sık buraya gelmek istiyoruz. İkili anlaşmalar sayesinde daha çok ziyaret gerçekleşecektir” diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Emniyet Müdürlüğü'nden tartışma yaratan seminer için açıklama geldi. Emniyet, çevreci ve hayvanseverlere terörist denmediğini ancak teröristlerin öyle davrandığı...

İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD), aylık üye yemeğinde Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel’i ağırladı. Kadın belediye başkanını ağırlamaktan mutluluğ...

Bilim Kahramanları Buluşuyor - FIRST® LEGO® League yerel turnuvalarının İzmir ayağının ilki yapıldı. Büyük heyecan yaratan turnuvanın ikincisi 22-23 Şubat tarihlerin...

Fransız yazar Antoine de Saint-Exupery'nin dünyaca ünlü eseri Küçük Prens dünyada en çok dile çevrilmiş kitaplar arasında bulunuyor. Küçük Prens'in bu sefer ki baskısı...

Zorlu Holding tarafından Konak'ın Pasaport mevkisinde yapılacak olan gökdelen projesinin yapımına olanak sağlayan planlarını İzmir 3. İdare Mahkemesi reddetti.

Bergama Belediyesi'nde işten çıkarılan 3 kadın işçi Alev Çakır, Nazlı Deniz Tan ve Gonca Çetin’e destek ziyaretleri devam ediyor. İşten çıkarılan kadınlar işlerini ger...

Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD), Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ali Özcan’ı Best Western Plus Otel’de ağırladı. Top...

Yazarlar
Website Security Test