Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

HAK-İŞ/HİZMET-İŞ genel kurulunu yaptı

9.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

HAK-İŞ/HİZMET-İŞ Sendikası İzmir Şubesinin 1. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Genel kurulda yapılan seçim sonucunda şube başkanlığına Gültekin Şimşek seçildi

Genel Kurula Genel Başkan Vekili ve HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Av. Hüseyin Öz, Genel Başkan Yardımcımsı Halil Özdemir, Öz Güven-Sen Genel Başkanı Ömer Yılmaz, Ak Parti İzmir İl Başkan Yardımcısı Mustafa Kandil, Ak Parti Karabağlar İlçe Başkanı İrfan Doğruca, Manisa Şube Başkanı Turan Karafil, Balıkesir Şube Başkanı Savaş Dal, Aydın İl Başkanı Koray Güneş, Öz Maden-İş Genel Başkan Yardımcısı Aytekin Koç, Öz Güven-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Sipahi, Antalya Şube Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Anlak, HAK-İŞ Konfederasyon üyesi sendikaların İzmir il başkanları, iş yeri sendika temsilcileri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve basın mensupları katıldı.


320 bin üye
Genel Başkan Yardımcısı Halil Özdemir’in Divan Başkanlığında gerçekleştirilen genel kurulun açılışında söz alan Özdemir, İzmir’de sendika olarak 32 yıllık bir geçmişleri olduğunu ifade ederek şu ifadeleri kullandı: “1987 yılında başlayan bu kutlu yürüyüş şu an 6 bin üyesiyle ilerleyerek, birlik ve beraberliğimiz bozulmadan devam ediyor. Sendikamız birlik ve beraberlik içerisinde 320 bin üyesiyle şimdiki konumuna gelerek Türkiye’nin en büyük sendikası olmuştur. Genel kurulumuzun sendikamıza, İzmir’e ve teşkilatımıza hayırlı olmasını diliyorum.” Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’yla devam eden genel kurulda, Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın mesajı okunarak, tebrik ve temennileri paylaşıldı.


“İzmir çok önemli bir merkez”
Konuşmasına genel kurula katılan herkesi selamlayarak başlayan Genel Başkan Vekili ve HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Av. Hüseyin Öz, “İzmir HİZMET-İŞ sendikası için çok önemli bir merkez. İzmir’de 32 yıllık bir geçmişimiz var. Burada Ürkmez Belediyesi’nde, Kemalpaşa Belediyesi’nde, İzmir İZULAŞ şirketinde, Büyükşehir’in kademelerinde, Ödemiş Belediyesi’nde, Menderes Belediyesi’nde ve diğer belediyelerimizde ve kamu kurumlarında sendikal mücadeleyi vermeye çalıştığımız önemli ve özel bir şehirdeyiz. Ayrıca, bu güzel İzmir sabahında, İzmir’in Yunan işgalinden kurtulduğu bir haftadayız. İzmir’in Yunan İşgalinden Kurtuluşunu da huzurlarınızda kutluyorum” dedi.


“İzmir, sendikal çalışmaların temeli”
İzmir gibi özel bir şehirde olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Öz, “Türkiye’nin batıya açılan önemli kapıları var; bunlardan biri Marmara Bölgesi’ndeki İstanbul ilimiz, bir tanesi Ak Deniz Bölgesindeki turizm kenti Antalya, bir diğeri de Ege Bölgesi’nin incisi olarak kabul ettiğimiz İzmir’dir. İzmir, İktisat Kongresi’nin icra edildiği ve sendikal çalışmaların temelini oluşturan ilk çekirdeklerin atıldığı şehir olması hasebiyle önemli bir şehirdir. İzmir İktisat Kongresi’nde bir taraftan ülkemizin iktisadi gelişimi için neler yapılabileceği tartışılırken, aynı kongrede ilk defa çalışanların hafta tatillerinin kabul edildiğine, çalışanlara günlük 8 saat çalışma süresi hakkının tanındığına şahit oluyoruz” açıklamasında bulundu.


“Mücadeleden vazgeçmedik”
Sendikanın 41 yıllık mücadelesinde 32 yıldır İzmir’de faaliyet gösterdiğini belirten Öz, “32 yılın içinde çok zor ve güzel günlerimiz oldu. HAK-İŞ Konfederasyonu ve HİZMET-İŞ sendikası olarak hiçbir zaman mücadeleden, buradaki kardeşlerimizle birlikte olmaktan ve onların hak mücadeleleriyle onlara destek vermekten asla vazgeçmedik ve vazgeçmeyeceğiz. Bugün İzmir Şube Başkanlığımızın birkaç defa açılan ve il başkanlığına dönüştürülen İzmir İl Başkanlığımızın ve İzmir Şube Başkanlığımızın bir kez daha 1. Olağan Genel Kurulu’ndayız. Bu şunu ifade ediyor: İzmir’de siyasi konjonktür çok hareketli. Siyasi konjonktür değiştiğinde, gördük ki çalışanların hak ve hukuk mücadelesine verdiğimiz değere bakmaksızın değişen siyasi değişimle bize karşı bir hareket başladı. Dolayısıyla o zorlamayla üyelerimizin önemli bir kısmını kaybetmek durumunda kaldık” dedi.


“Bize karşı büyük bir hazımsızlık var”
31 Mart Yerel Seçimlerinde daha önceki yerel seçimleri aratmayacak uygulamalarla karşılaştıklarını aktaran Öz, şöyle devam etti; “Menderes ve Ödemiş Belediyelerinde başka bir sendikanın üyelerine baskı yaparak işçileri sendikamızın saflarına katmadık. Özellikle Ödemiş Belediyesi’nde ciddi bir sendikal geçmişimiz var. Bize karşı öyle bir hazımsızlık var ki; 31 Mart Yerel seçimleri sonrasında bazı belediyelerde yönetimin değişmesiyle birlikte, arkadaşlarımıza çok ciddi baskılar yapılmaya başlandı. Arkadaşlarımız büyük bir hüzünle sendikamızdan ayrılarak başka bir sendikaya geçmek zorunda kaldı. Örneğin Menderes Belediyesi’nde istifa ettirilen arkadaşlarımıza ne oldu? Toplu iş sözleşmesi sürecimiz devam ederken üyelerimiz bir taraftan istifa ettirildi, diğer taraftan da istifaya zorlayan aynı irade taraflarından iş sözleşmeleri feshedildi, iş yerlerinde sürgün edildiler. Bu ülke genelinde de böyle oldu. Türkiye genelinde İstanbul’daki son çıkarmalar hariç, sendikamızın bin civarında üyesi, 31 Mart seçimlerinin arkasından iş sözleşmeleri feshedilerek işlerinden uzaklaştırıldılar. İstanbul’da da 1 hafta önce Büyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık 1320 arkadaşımızın iş sözleşmesi feshedilmek suretiyle yeni bir merhaleye girdik” dedi.


Eylemin 127. gününde işlerine iade edildi
31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından tüm Türkiye’de işten çıkarılanlar için Bolu’da bir oturma eylemi başlattıklarını hatırlatan Öz, “Menderes Belediyesi’nde, Çanakkale/Bayramiç Belediyesi’nde, Kocaeli/İzmit Belediyesi’nde, Samsun/Atakum Belediyesi’nde, Mardin Belediyesi’nde ve ilçe belediyelerinde çalışan ve o gün itibariyle iş sözleşmeleri feshedilen arkadaşlarımızın haklarının geri verilmesi, işlerine iade edilmeleri için Bolu’da oturma eylemi başlattık. Genel başkanımızla birlikte sendikalarımızın temsilcileriyle beraber Bolu’ya gittik ve basın açıklaması gerçekleştirdik, ardından Bolu’dan Ankara’ya 6500 HAK-İŞ’li, HİZMET-İŞ’li kardeşlerimizle beraber 12 gün yürüdük ve taleplerimizi haykırdık. CHP Genel Merkezi önüne geldik. CHP’nin aday tanıtım toplantılarında sözler veren Kemal Kılıçdaroğlu’na verdiği sözleri hatırlatarak sözlerini tutmasını istedik. Sendikamız tarafından Bolu’dan Ankara’ya gerçekleştirilen Emek ve Adalet Yürüyüşü ile 127 gün kararlılıkla devam eden oturma eylemimiz başarıyla sonuçlandı ve eylemci kardeşlerimiz geçtiğimiz Çarşamba günü Bolu belediyesindeki işlerine geri döndüler” ifadelerini kullandı.


“Emek mücadelesi veriyoruz”
Bir işçi örgütü olarak temel önceliklerinin emek mücadelesi olduğunun altını çizen Öz, şöyle konuştu: “Biz bir işçi örgütüyüz, temel önceliğimiz çalışanların emek mücadelesidir, hak mücadelesidir, özgürlük mücadelesidir. Biz bu mücadeleye bayraktarlık yapan bir kuruluşuz, bugün de benzeri bir mücadelenin içerisindeyiz. Başta HİZMET-İŞ sendikamız olmak üzere Konfederasyonumuz üyesi Öz Güven-Sen, Öz Gıda-İş, Öz Orman-İş ve Oleyis sendikalarımızın örgütlü olduğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı iş yerlerinde yaklaşık 50 bin arkadaşımız var. İstanbul Büyükşehir’de 8 gün önce 1320 arkadaşımızın işine son verdi. Yapılan algı operasyonlarının aksine, bu arkadaşlarımız işlerinde liyakatli kişilerdir. Yerel seçimlerden önce Sayın İmamoğlu çalışanların işiyle, ekmeğiyle uğraşmayacağının sözlerini vermiş olmasına rağmen, bu arkadaşlarımızın işlerine son verdi. Dolayısıyla bugün Bolu mücadelesini bir kez daha tekrarlamak pozisyonuna gelmiş bulunmaktayız.”


“Çok bedel ödedik”
HAK-İŞ’in var olduğu süre zarfında büyük bedeller ödeyerek bugünlere geldiğini hatırlatan Öz, “Varlık süremiz içerisinde büyük bedeller ödemiş bir teşkilatız. Özellikle 1980 sonrasında darbeciler tarafından kapatılmış, kapısına kilit vurulmuş ve yöneticilerinin sendikacılık yapması engellenmiş bir örgütüz. 28 Şubat sürecinde de bedel ödedik, iş yerlerimiz tepeden gelen talimatlarla bizden kopartılmak istendi, biz bunlara da direndik. Bu nedenle yeni dönemde de hep beraber direnmemiz ve kararlılıkla mücadele etmemiz gerekiyor” dedi.


“850 bin taşeron emekçisi kadro aldı”
Genel Başkan Mahmut Arslan’ın 2014 yılında yeni bir mücadele başlattığını belirten Öz, “2014 yılının Ocak ayında Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın bütün kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ve sayıları yaklaşık 1 milyonu bulan arkadaşlarımızın haklarıyla birlikte çalışma koşullarının iyileştirilmesi için büyük bir mücadele başlattık. Şu an 2019 Eylül ayındayız, uzun soluklu bir mücadele ve bu mücadele devam ediyor. O dönem hükümetimiz tarafından 6552 sayılı kanun TBMM’ye sevk edildi ve bu kanunla beraber önemli kazanımlar elde ettik. Çalışan kardeşlerimize ilk defa sendikalı ve toplu iş sözleşmeli olmanın yolu açıldı. 2015 yılında kamuda çalışan arkadaşlarımız ilk defa toplu iş sözleşmeleri yapıldı. 2016 yılının ikinci yarısında hükümette meydana gelen değişikle beraber, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla kamuda çalışan arkadaşlarımızın kadro süreciyle ilgili önemli ve somut çalışmalar başladı. 2017 yılı 5 Aralığında Sayın Cumhurbaşkanımız TBMM’de çok önemli bir açıklama yaptı. O güne kadar dış güçler tarafından yapılan kamuyu küçültün açıklamalara rağmen, 696 sayılı KHK ile 850 bin arkadaşımız kamuda kadro aldı. Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere bu çalışmaya önderlik etmiş herkese ve sayın genel başkanımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum” diye konuştu.


Şube başkanlığına Şimşek seçildi
Şube Genel Kurulunda yapılan seçim sonucunda şube başkanlığına Gültekin Şimşek, yönetim kurulu üyeliklerine Yusuf Tekin, Osman Akkuş, Seher Çevik ve Celil Çakmak seçildi. İzmir Şube Başkanı seçilen Gültekin Şimşek de genel kurulun emekçiler ve İzmir için hayırlı olmasını temenni ederek, genel kurula katılımlarından dolayı tüm delegelere teşekkür etti.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Küçük Menderes Havzasında etkisi gittikçe büyüyen su sorunu hem tarımsal üretimi hem de sanayinin geleceğini tehdit ediyor. Bölgede su sorununun en çok yaşandığı ilçel...

İzmir'in Kiraz ilçesinde AK Parti Kiraz İlçe Başkanı İbrahim Yılmaz'ın oğlu, Anıl Yılmaz, geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir'deki Koronavirüs (Kovid-19) tablosuna ilişkin açıklamalar yaptı. Esnaf ziyaretinde bulunan Vali Köşger, İzmir'de Koronavirüs pan...

Kamu kurumlarına ait lojmanların içinde bulunanlara satışına ilişkin kararın ardından kurumlar çalışmaları hızlandırdı. İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Milli Em...

Esnafın vurulmasında azmettirici olarak yargılanan Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, hakim karşısında iddialara ilişkin ne dedi? Fatih Gürbüz'e yöneltilen suçlar nel...

İzmir'in Torbalı ilçesinde taşıdığı forklift devrilen 35 yaşındaki Murat A. hayatını kaybetti.

İzmir Valisi Köşger’e Torbalı ziyaretinde Çapak Bardacık İnciri ikram eden Torbalı Ticaret Odası Başkanı Olgun ''Bir geleneği değiştirdik. Konuklarımıza artık lokum ve...

Yazarlar
Website Security Test