Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Karaciğer nakli olan Bade ilkokula başladı

7.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

20 aylıkken babasından gerçekleştirilen karaciğer nakliyle ikinci hayata başlayan Bade, sağlıkla büyüdü, ilkokula başladı.

Henüz kırkı çıkmamışken tırnağı kesildiğinde parmağında başlayıp durdurulamayan kanama Bade Kaya’yı daha 8 aylıkken organ nakline götüren büyük sorunların başlangıcı oldu ama o zor ve kötü günler birer anı olarak geride kaldı. Babası Ali Can Kaya’dan (31) gerçekleştirilen karaciğer nakliyle hayat bulan Bade sağlıkla büyüdü, bu yıl yaşıtlarıyla birlikte ilkokula başladı. Opr. Dr. Cahit Yılmaz, “Bade gibi çocuk hastalarımızın normal yaşamlarını sürdürdüklerini görmek bize tüm yorgunluklarımızı unutturuyor” dedi.

İzmir’de ev hanımı Cemile Türkmen (27) ile turizmci Ali Can Kaya’nın (31) 21 Haziran 2013’de dünyaya gelen kızları Bade’nin sağlık sorunları bir aylıkken başladı. Anne Cemile Türkmen, kızının uzayan el tırnakları kesmek istedi, ancak bu işlem sırasında Bade&nin parmağında kanama başladı ve ne yapsa durduramadı. Türkmen, kızını hemen o dönemde oturdukları Kuşadası’nda bir hastaneye götürdü. Bir yandan kanama durdurulmaya çalışılırken, Bade’nin yenidoğan sarılığı denilen sarılığı da araştırıldı. Türkmen kızını Kuşadası’ndaki hastaneden sonra önce Dr. Behçet uz Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne oradan da Ege Üniversitesi Hastanesi’ne götürdü. Yapılan tetkikler sonucunda Bade’ye doğuştan safra yolları yokluğu (bilier atrezi) tanısı koyuldu. Bu durumun Bade’yi karaciğer nakline götüreceği belirtilirken, büyümesi için zaman kazanma amacıyla 3 aylıkken kazai ameliyatı yapıldı. Bade 20 aylık olduğunda İzmir Kent Hastanesi’ne yatırıldı, 11 Şubat 2014 tarihinde karaciğer nakli yapıldı. Doç. Dr. Murat Kılıç ve Opr. Dr. Cahit Yılmaz’ın yer aldığı ekip tarafından baba Ali Can Kaya’dan karaciğer nakli gerçekleştirildi. Önce baba Kaya ardından da minik kızı Bade şifayla taburcu edildi.
Kızının nakil sonrası süreci sorunsuz geçirdiğini, bu öğretim yılında Vali Rahmi Bey İlkokulu’na başladığını belirten anne Cemile Türkmen, “Kızımın tırnağını keserken parmağında başlayan kanamanın bizi karaciğer nakline götüreceği aklımın ucundan bile geçmezdi. Çok zor, sıkıntılı, korku, endişe dolu günlerdi. İkinci adresimiz hastaneler olmuştu. Ama sonuç önemli. O zor günleri geride bıraktık. Kızım sağlığına kavuştu, başta Kent Hastanesi karaciğer nakli ekibi olmak üzere kızımın sağlığına kavuşmasında emeği olan herkese çok teşekkür ediyorum. Bade çok tatlı, konuşkan, çok sosyal bir çocuk. Okullu oldu ya ona ne olacağını soranlara şimdi soranlara doktor olacağını söylüyor. Ama fikri de sık sık değişiyor. Tek isteğim sağlıklı ve mutlu çocuk olsun” diye konuştu.

Kent Hastanesi karaciğer nakli ekibinden Opr. Dr. Cahit Yılmaz da Bade’nin yaşıtları gibi normal yaşam sürdüğünü belirterek, “Bade’nin rutin kontrolleri oluyor, sağlık karnesi iyi. Bu yıl yaşıtları gibi okula başlamış. Bade gibi çocuk hastalarımızın normal yaşamlarını sürdürdüklerini görmek bize tüm yorgunluklarımızı unutturuyor” dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Bornova Belediyesi, İzmir’in en uzun süreli ve en geniş katılımlı Kitap Fuarı’na ev sahipliği yapacak. Bornova Kitap Günleri ne zaman, nerede?

IZTECH RoboLeague 2019’da yüzlerce robot yarıştı. Çocukların tasarladıkları robotlar yarışmaya ayrı bir heyecan kattı.

İzmir Gültepe Makedonya Göçmenleri Derneği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında bir Atatürk Paneli düzenleyecek.

İzmir 5. Sulh Hukuk Mahkemesi araç alıp ekspertiz yaptırmayan ve tramere (Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi) bakmayan vatandaşı haklı buldu. Mahkeme, ''Tüketicinin Araç...

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Mahir Polat, İzmir’in Aliağa ilçesinde hurdaya çıkan bir yük gemisinin söküm işlemi yapılırken, gemide petrol bazl...

İzmir Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (İESOB), Dünyanın toplu taşımacılık alanındaki en büyük organizasyonu olan Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) ve İz...

Dünyaca ünlü kurumsal bulut çözümleri firması Salesforce’un e-ticaret alanındaki en önemli çözüm ortaklarından Kanada merkezli OSF Global Services Türkiye Ofisi için İ...

Yazarlar
Website Security Test