Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ege Bölgesi pamukta rekolte tahminini açıkladı

14.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Ticaret Borsası(İTB); Ege İhracatçı Birlikleri(EİB) Söke Ticaret Borsası ve Aydın Ticaret Borsası işbirliği ve Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile yapılan protokol dahilinde yaptığı çalışmalar sonucu 2019/20 Ege Bölgesi pamuk rekolte tahminini açıkladı.

Ege Bölgesi’nde pamuk ekim alanının 113 bin hektarlık bir alana düşerek yüzde 5,9 oranında azalacağı öngörülüyor. Ortalama kütlü veriminin dekarda 496 kilogram olması, kütlü üretimin ise 560 bin ton olması bekleniyor. 2019-2020 sezonunda mahlıç pamuk üretiminin 218 bin ton olacağı öngörülürken; çırçır randıman oranının yüzde 39 olacağı tahmin ediliyor.

“Üretici kazanmıyor”
İzmir Ticaret Borsası meclis salonunda yapılan toplantıda açıklama yapan İTB Meclis Başkanı Barış Kocagöz, “Bu yıl Ege Bölgesinde ekim alanlarının maalesef geçtiğimiz sezona göre bir miktar azalış gösterdiğini tahmin ediyoruz. Ancak ne mutlu ki, ege bölgesinde kütlü pamuk veriminin de ilk hasat sonuçlarına göre geçen yıldan daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.” dedi.

Fiyatların üreticiye kazandırmadığına değinen Kocagöz, “Ne yazık ki pamuk fiyatları üreticilerimizin beklentilerini karşılamıyor. Son dönemde Çin ve ABD arasında yaşanan ticaret savaşları dünyada olduğu gibi Türkiye’deki pamuk fiyatlarını da aşağı yönlü etkilemiştir. Bu durumun önümüzdeki sezonda üreticimizi pamuktan uzaklaştırarak, ekim alanlarının düşmesine neden olmasından endişe ediyoruz.” ifadelerini kullandı.


“Fark ödemesi desteği açıklanmalı”
İTB Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Uçak, Türkiye’de pamuk üreticisinin 2002 yılında 62 bin günümüzde ise bu rakamın 20 binlere gerilemiş olduğunu belirtti. Üreticinin ilaçları ve birçok ürünü Doların en yüksek olduğu zamana göre aldığına vurgu yapan Bülent Uçak, "2018 yılında yaşanan döviz artışı nedeniyle üretim girdi maliyetlerinde zorlu bir artışla yüzleşmiştir. Pek çok küçük ve orta ölçekli aile işletme yapısına sahip olan üreticimiz öz sermayeden yoksun, borç veya veresiye şeklinde tohum, gübre, mazot ve diğer girdilerini temin ederek üretimlerini gerçekleştirmek durumunda kalmıştır. Birçok sorunla mücadele etmekte olan pamuk üreticilerimizin önünü görebilmesi ve üretimin devam etmesi amacıyla fark ödemesi desteği kapsamındaki prim desteklerinin içinde bulunulan sezonun şartları göz önünde bulundurularak biran önce açıklanmasını bekliyoruz." dedi.

Rekolte tahminlerini açıklayan Bülent Uçak, “Bir önceki sezona göre bölgemizde pamuk ekim alanlarının yüzde 5,9 oranında azalarak 113 bin hektara düşeceği tahmin edilmiştir. Ortalama kütlü veriminin dekarda 496 kilogram olması beklenmektedir. Buna göre kütlü üretimin 560 bin ton olacağını öngörüyoruz. Yeni sezonda çırçır randıman oranının yüzde 39 olacağı ve bu randıman oranı ile mahlıç pamuk üretiminin 218 bin ton olacağı tahmin edilmektedir.” ifadelerini kullandı.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Sahnelerin sevilen ismi İzmirli genç sanatçı Derya Uluğ, İzmirli hayranlarıyla buluşmaya hazırlanıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 10 Kasım Atatürk'ün ölüm yıl dönümü kapsamında hazırladığı etkinliklerdeki görüntüler duygulandırdı. İzmir'de saat 9.05'te hayat durdu.

İzmir 10 Kasım'da Ata'yı anmak için hazırlıklarını tamamladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün anısın...

Royal In Medya, yerli, yabancı binlerce markaya ev sahipliği yapan İzmir’in değerlerini, ulusal ve uluslararası arenada tanıtma, yaşatma ve onure etmek amacı ile Altın...

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) 3’üncüsünü düzenlediği Ar-Ge ve İnovasyon Yarışması’nın kazananları belli oldu. Yarışmanın açılışında konuşan İAOSB Yönet...

Genç Başarı Eğitim Vakfı’nın İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), Milli Eğitim Müdürlüğü, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) ve Teknopark iş birliğiyle düzenlediği GençB...

Yayın hayatı süresince Ege Bölgesi'nin en ciddi kuruluşlarından biri olan Ege TV, tekrar izleyici karşısına çıkıyor.

Yazarlar
Website Security Test