Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ege Bölgesi pamukta rekolte tahminini açıkladı

14.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Ticaret Borsası(İTB); Ege İhracatçı Birlikleri(EİB) Söke Ticaret Borsası ve Aydın Ticaret Borsası işbirliği ve Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile yapılan protokol dahilinde yaptığı çalışmalar sonucu 2019/20 Ege Bölgesi pamuk rekolte tahminini açıkladı.

Ege Bölgesi’nde pamuk ekim alanının 113 bin hektarlık bir alana düşerek yüzde 5,9 oranında azalacağı öngörülüyor. Ortalama kütlü veriminin dekarda 496 kilogram olması, kütlü üretimin ise 560 bin ton olması bekleniyor. 2019-2020 sezonunda mahlıç pamuk üretiminin 218 bin ton olacağı öngörülürken; çırçır randıman oranının yüzde 39 olacağı tahmin ediliyor.

“Üretici kazanmıyor”
İzmir Ticaret Borsası meclis salonunda yapılan toplantıda açıklama yapan İTB Meclis Başkanı Barış Kocagöz, “Bu yıl Ege Bölgesinde ekim alanlarının maalesef geçtiğimiz sezona göre bir miktar azalış gösterdiğini tahmin ediyoruz. Ancak ne mutlu ki, ege bölgesinde kütlü pamuk veriminin de ilk hasat sonuçlarına göre geçen yıldan daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.” dedi.

Fiyatların üreticiye kazandırmadığına değinen Kocagöz, “Ne yazık ki pamuk fiyatları üreticilerimizin beklentilerini karşılamıyor. Son dönemde Çin ve ABD arasında yaşanan ticaret savaşları dünyada olduğu gibi Türkiye’deki pamuk fiyatlarını da aşağı yönlü etkilemiştir. Bu durumun önümüzdeki sezonda üreticimizi pamuktan uzaklaştırarak, ekim alanlarının düşmesine neden olmasından endişe ediyoruz.” ifadelerini kullandı.


“Fark ödemesi desteği açıklanmalı”
İTB Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Uçak, Türkiye’de pamuk üreticisinin 2002 yılında 62 bin günümüzde ise bu rakamın 20 binlere gerilemiş olduğunu belirtti. Üreticinin ilaçları ve birçok ürünü Doların en yüksek olduğu zamana göre aldığına vurgu yapan Bülent Uçak, "2018 yılında yaşanan döviz artışı nedeniyle üretim girdi maliyetlerinde zorlu bir artışla yüzleşmiştir. Pek çok küçük ve orta ölçekli aile işletme yapısına sahip olan üreticimiz öz sermayeden yoksun, borç veya veresiye şeklinde tohum, gübre, mazot ve diğer girdilerini temin ederek üretimlerini gerçekleştirmek durumunda kalmıştır. Birçok sorunla mücadele etmekte olan pamuk üreticilerimizin önünü görebilmesi ve üretimin devam etmesi amacıyla fark ödemesi desteği kapsamındaki prim desteklerinin içinde bulunulan sezonun şartları göz önünde bulundurularak biran önce açıklanmasını bekliyoruz." dedi.

Rekolte tahminlerini açıklayan Bülent Uçak, “Bir önceki sezona göre bölgemizde pamuk ekim alanlarının yüzde 5,9 oranında azalarak 113 bin hektara düşeceği tahmin edilmiştir. Ortalama kütlü veriminin dekarda 496 kilogram olması beklenmektedir. Buna göre kütlü üretimin 560 bin ton olacağını öngörüyoruz. Yeni sezonda çırçır randıman oranının yüzde 39 olacağı ve bu randıman oranı ile mahlıç pamuk üretiminin 218 bin ton olacağı tahmin edilmektedir.” ifadelerini kullandı.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Milliyetçi Hareket Partisi’nin Konak Meclis Üyelerinden Esnafa destek. MHP’nin Konak Belediye Meclis Üyeleri Ali Peynirci ve Ahmet Yeniçırak Belediye Meclisinde Konak ...

Torbalı ilçesindeki 1 yaşındaki bebek, 5'inci kattan düştü. Ağır yaralanan Suriye uyruklu bebek, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına...

İzmir'in Buca ve Konak ilçelerinde iki yeni kadın cinayeti vakası yaşandı. Buca'da bir kadın pompalı tüfekle vurulurken, Konak'ta bıçaklanan kadın yaşama tutunamadı.

İzmir'de sokaklarda maske takmayan vatandaşlara ''neden maske takmıyorsunuz?'' sorusu soruldu. Vatandaşların verdiği cevaplar şaşırttı ve tepki çekti.

AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, İzmir'de deprem için bir an önce harekete geçilmesi gerektiğini söyledi.

Gazetemizin İmtiyaz Sahibi Çetin Gürel, yıllarca Gözlem'de yazı yazan, 96 yaşında hayatını kaybeden Haluk Cansın'ı anlatan bir yazı kaleme aldı.

İZSU'nun paylaştığı rapora göre bugün (10 Temmuz 2020 Cuma) İzmir'in Kemalpaşa ve Menderes ilçelerinde su kesintisi olacak. Kemalpaşa, Menderes sular ne zaman kesilece...

Yazarlar
Website Security Test