Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Büyük yatırımcılar gözünü İzmir'e çevirdi 'İzmir'e göç artacak'

15.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) İzmir Şubesi tarafından düzenlenen ve emlak sektöründe dijital değişim ve dönüşüm konusunun ele alındığı Prop -Tech İzmir etkinliğinde konuşan İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Müdürü Burçin Cepkenli Önder, büyük firma ve yatırımcıların gözünü İzmir'e çevridiği söyledi.

İzmir'e gösterilen ilginin boşa olmadığını da kaydeden Önder, "2019 yılı Yaşam Kalitesi Endeksi'ne göre İzmir; İstanbul ve Ankara'yı geçerek ilk sıraya yerleşti. Dünya genelinde ise 360 büyük kent arasında 49'uncu sıraya yükseldi. İzmir'de denize her noktadan ulaşılabiliyor olması, huzurlu ve trafik açısından çok daha kolay bir yaşam sürülmesi ve Avrupa kentlerine oranla daha ucuz olması hem yurtiçi, hem de yurtdışında İzmir'i hızla öne çıkarıyor" diye konuştu.

NÜFUSUN YARISI ŞEHİRLERE GÖÇÜYOR

Dijitalleşmeyle birlikte sosyo - kültürel ve yaşam alanlarının da hızla değiştiğini belirten Burçin Cepkenli Önder, “Nesnelerin interneti kavramıyla konut, fabrikaya gelmeden sistemlerin çalışmaya hazır hale getirilmesi, Endüstri 4.0 gibi kavramlar günümüzde öne çıktı. Şehirler ise önemli ölçüde göç alıyor. Örneğin İstanbul, dünyanın en kalabalık 14'üncü kenti konumunda. 2050 yılına gelindiğinde ise ülke nüfusunun yarısının şehirlerde yaşayacağı öngörülüyor" ifadesini kullandı.

İZMİR İLK SIRADA
Bu yıl yapılan Yaşam Kalitesi Endeksi sonuçlarının İzmir'e olan ilgiyi daha da artıracağını vurgulayan Önder, "İzmir bu listede İstanbul ve Ankara'nın önüne geçerek ilk sırada yer aldı. Trafiğin daha rahat olması yani ulaşımın kolaylığı yaşam kalitesini artıran en önemli etken" ifadesini kullandı.

İzmir'in yumuşak ikliminin yaşamaya elverişli olduğunu, bunun yanı sıra; güvenlik ve huzurun da İzmir'de oldukça yüksek olduğunu sözlerine ekleyen Burçin Cepkenli Önder, şunları söyledi: "2019 yılı 2'nci çeyreğinde yapılan bir araştırmada dünya genelindeki 360 şehir içinde İzmir yaşam kalitesi açısından 49'uncu şehir oldu. Bu da emlak sektörünün İzmir'de 5 yıl boyunca oldukça büyüyeceğini gösteriyor. Ayrıca Avrupa'daki şehirlerden de çok daha ucuz. Bu da demek oluyor ki; Avrupa ülkelerinden İzmir'e yoğun bir ilgiyle karşılaşabiliriz"

FİRMALARIN DA GÖZÜ İZMİR'DE
Türkiye genelinde 2019 yılında en fazla göç veren şehrin İstanbul olduğunu hatırlatan Önder, "Bu göçün varış adresi İzmir oldu. Sadece insanlar değil, firmalar da bu göçe katıldı. Büyük firmalar operasyon merkezlerini artık İzmir'e taşıyor. Yerli ve yabancı yatırımcılar da gözünü İzmir'e çevirmiş durumda. İstanbul ve Ankara'daki her 10 beyaz yakalıdan 4'ü İzmir'e; özellikle Urla, Güzelbahçe ve Narlıdere tarafına yerleşip İzmir'de çalışmayı planlıyor" dedi.

AİLELER, EĞİTİM İÇİN ÇOCUKLARIYLA GELİYOR
İzmir'e gelmek isteyen bu büyük kitleye ulaşabilmenin en hızlı ve etkili yolunun internet olduğuna dikkat çeken Burçin Cepkenli Önder, "İzmir, ayrıca bir eğitim kenti olduğundan; aileler çocuklarıyla birlikte İzmir'e göçmeye başladı. Sadece aileler değil, Türkiye çapındaki önemli eğitim kurumları da İzmir'e taşınıyor. Diğer yandan kentin her yerinden denize ulaşabilme imkanı, demokrasinin, refahın ve özgürlüğün hakim olduğu, ulaşım kolaylığı ve gün geçtikçe artan yatırım olanakları İzmir'e olan ilgiyi artırıyor" diye konuştu.

SATMAK İÇİN DİJİTALLEŞİN
Türkiye'deki 82 milyon insanın 76 milyonunun cep telefonuyla yaşadığının altını çizen Önder, "Bunların yüzde 90'ından fazlası ise akıllı telefon kullanıyor. Ülkemizde günlük ortalama 2 saat 51 dakika boyunca vatandaşlar sosyal medyayı kullanıyor. Bu açıdan bakarsak; İzmir'deki 3.8 milyon, dünyadaki ise 4 milyar insana bir şey satmak istiyorsanız dijitalleşmek zorundasınız" ifadesini kullandı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Nursl k

20.07.2020 - 15:38
İzmir kemalpaşa örnekköy göletleri ne yakin konumda villaların olduğu bölgede 14.500metrekare villalik tarlamiz sarılıktır yatırımcıların dikkatine asla kaybettirmez
Diğer Haberler

İzmir'de taksimetre tarifesine 2 yıl sonra ayarlama yapıldı. İzmir'deki taksilerde indi bindi ücreti ne kadar oldu?

İzmir'in Güzelbahçe ilçesinde Yelki mevkisine yapılması planlanan Go-Kart pisti için vatandaşlar tarafından eylem yapıldı. Ellerindeki pankartlarla pist çevresinde yür...

İzmir'in Konak ilçesinde silahlı bir kavga meydana geldi. Kavganın ortasında kalan 10 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün duyurusuna göre, bugün ülke genelinde havanın parçalı ve yer yer çok bulutlu olacağı öngörülüyor. Denizli, Uşak ve Burdur çevreleri, Ayd...

İzmir'de hafta sonu itibariyle ise yükselen hava bulutlanmayı arttıracak ve yerel yağışları beraberinde getirecek. İzmir’in 1,5 aylık yağmur hasreti son bulacak. Peki ...

İzmir'in Bornova ilçesindeki zincir bir marketteki görüntüler şok etti. İndirime girdiği ve kavanoz kapağı olduğu iddia edilen ürün için vatandaşlar izdiham yarattı.

İzmir İl Hıfzısıhha Kurulu artan Koronavirüs vakaları nedeniyle yeni tedbirler kararları aldı. Alınan karara göre İzmir'de toplu taziye ziyaretleri yasaklandı.

Yazarlar
Website Security Test