Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ege'nin kırsal ilçeleri Salihli ve Kula için kırsal turizm bilgilendirmesi

17.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Salihli TSO’da düzenlenen panelde, ülkemizde örneklerine son zamanlarda sıkça rastlanan kırsal turizm konusunda Salihli, Kula ve yakın çevresinde neler yapılabileceği konusunda Kırsal Turizm Derneği tarafından bilgilendirme yapıldı.

“Salihli Sürdürülebilir Kırsal Kalkınma ve Kırsal Turizm” konulu panel, ilgili kurumların temsilcilerinin de katılımıyla Salihli Ticaret ve Sanayi Odası’nın Sardes Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak, Salihli İlçe Tarım Müdürü Ali Demir, Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, Salihli ve Kula Belediyeleri temsilcileri, turistik tesis işletmecileri, mahalle muhtarları, Salihli Kadın Kooperatifi yetkililerinin de katıldığı toplantıda, Salihli ve civarı için kırsal turizmde yol haritası oluşturulmaya çalışıldı.

Kırsal Turizm Derneği Başkanı Nedim Zurnacı, bu turizm türünün yaygınlaştırılması için yapılması gerekenleri anlattı. Kırsal turizmin, uygulandığı yerlerin kalkınması konusunda iyi bir model olduğunu vurgulayan Zurnacı, kalkınmanın ancak yerel halkın katılımıyla ve aşağıdan yukarıya bir modelle mümkün olabileceği vurgusunu yaptı.

Ege Üniversite Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Füsun Baykal, kırsal turizm konusu üzerinde 30 yıldır araştırma yaptığını belirterek, bu modelin son yıllarda giderek yükselen bir trend haline geldiğini kaydetti. Tatillerini köylerde ve kırsalda geçirmek isteyenlerin sayısının her geçen yıl arttığına vurgu yapan Prof. Baykal, kırsal turizmde kadının baş rolde olduğunu belirterek, “Yerel organizasyonlar, yayla şenlikleri, festivaller çok talep görüyor. Yörenin yemeklerini sunmak çok önemli. Bu alanda kadınlar hep ön planda. Onlara büyük görev düşüyor” dedi.

Jeopark iyi bir model
Salihli’de jeoturizmin geliştirilebilecek bir alan olduğunu belirten Prof. Baykal, “Kula ile birlikte oluşturulan Kula- Salihli Jeopark’ı çok iyi bir model. Kalkınmada yakın köylerin veya ilçelerin ortak hareket etmesi başarılı sonuçlar verir. Bu modelleri Avrupa’da da görüyoruz.” şeklinde konuştu.

Kula Belediyesi Proje Koordinatörü Sait Bozer de Türkiye’nin ilk ve tek Unesco sertifikalı jeoparkı olan Kula -Salihli Jeoparkı’nın kuruluş öyküsünü anlattı. Projeye Salihli’nin bu yılın Ocak ayında dahil edildiğini belirten Bozer, “Kula ve Salihli’nin ortak hareket etmesinden başarılı sonuçlar alınacağına inanıyoruz. Özellikle konaklama konusunda Salihli’den destek alacağız.” dedi.

Kırsal kalkınmanın iyi bir model olduğunu belirten Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel de panel sonunda yaptığı değerlendirme konuşmasında, kırsal turizmi desteklediklerini belirterek, “Tarihi ve turistik güzelliklerimiz var. Ama bunları bir türlü ticarete entegre edemiyoruz. Bu konuda her türlü desteği vermeye hazırız” ifadesini kullandı.
Panel sonunda katılımcılar Salihli ve Kula için geliştirilebilecek kırsal turizm modelleri hakkında panelistlere sorular yöneltti. Katılımcıların, kırsal turizm konusunda bir hayli istekli ve umutlu oldukları dikkat çekti.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Sahnelerin sevilen ismi İzmirli genç sanatçı Derya Uluğ, İzmirli hayranlarıyla buluşmaya hazırlanıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 10 Kasım Atatürk'ün ölüm yıl dönümü kapsamında hazırladığı etkinliklerdeki görüntüler duygulandırdı. İzmir'de saat 9.05'te hayat durdu.

İzmir 10 Kasım'da Ata'yı anmak için hazırlıklarını tamamladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün anısın...

Royal In Medya, yerli, yabancı binlerce markaya ev sahipliği yapan İzmir’in değerlerini, ulusal ve uluslararası arenada tanıtma, yaşatma ve onure etmek amacı ile Altın...

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) 3’üncüsünü düzenlediği Ar-Ge ve İnovasyon Yarışması’nın kazananları belli oldu. Yarışmanın açılışında konuşan İAOSB Yönet...

Genç Başarı Eğitim Vakfı’nın İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), Milli Eğitim Müdürlüğü, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) ve Teknopark iş birliğiyle düzenlediği GençB...

Yayın hayatı süresince Ege Bölgesi'nin en ciddi kuruluşlarından biri olan Ege TV, tekrar izleyici karşısına çıkıyor.

Yazarlar
Website Security Test