Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir'de jiletle boğazı kesilen doktor olayı sonrası protesto

17.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir'de Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaşanan olay sonrası basın açıklaması yapıldı. Türk Sağlık Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Şenol ATICI, 'Sağlıkta Şiddet' adlı açıklamada konuştu.

İzmir'de Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde meydana gelen bir kişinin doktoru jiletle yaralaması olayı sonrası Türk Sağlık Sen İzmir 2 Nolu Şube'den olayın protesto edildiği bir basın açıklaması yapıldı.

Basın açıklamasında konuşan Şenol ATICI yaşananları kınayarak 'Sağlıkta Şiddet' başlığıyla Türkiye'de yaşanan olaylara dikkat çekti.

Basın açıklaması:

Sağlık Çalışanlarına şiddet, çözüme kavuşturulmadıkça içinden çıkılmaz bir hal almaya devam ediyor.

Gün geçmiyor ki, sağlıkta şiddetle alakalı yeni bir habere , bir olaya denk gelmeyelim. Saldırganlar şiddet uygulandığında, hastaneyi birbirine kattığında sağlık hizmetlerine daha kolay ve hızlı ulaşabileceği gibi tuhaf bir anlayışa sahip olmuştur. Bugün yine Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bir asistan doktorumuzun boynuna jilet atılarak ciddi yaralama saldırısı yapılmıştır.

Doktorumuza acil şifalar diliyoruz. Kendisini tedavi edip şifa veren ele bu alçak saldırıyı yapan insanlıktan çıkmış şahsa da en ağır cezanın verilmesini istiyoruz.

Türkiye’de Sağlıkta şiddet çözülmesi gereken temel meselelerden biridir.
Bugün artık sağlık çalışanları can güvenliklerinden yoksun bir şekilde hizmet üretmektedirler.Herkes evine akşam sağ salim gidebileceğinden endişelidir.
Şiddet, ağır darp, bıçaklama ve silahlı saldırı gibi ölümle sonuçlanabilecek bir seviyeye çıkmıştır. Kısacası sağlık çalışanlarının hayati her dakika tehlike altındadır.

Bunun için sağlıkta şiddete acil çözümler ve ağır yaptırımlar gereklidir. Çünkü sağlıkta şiddetin durmak bir yana artarak devam etmesindeki en önemli neden etkin ve caydırıcı tedbirlerin hayata geçmemesidir.

Örneğin tutuklu yargılama sadece kağıt üstünde kalmaktadır. Uygulamada pek hayata geçmeyince, şiddet uygulayan elini kolunu sallaya sallaya gezdikçe çözüm olmamaktadır.

Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara, sağlık kurumlarında ortalığı birbirine katanlara bu işin sonunun tutuklu yargılanmak olduğunun idrakine varmaları sağlanmalıdır. Devletin ceza sistemi ve uygulayıcıları bunu hissettirmelidir.

Bunun yanı sıra şiddetin bir tedavi biçimi olarak algısı yıkılmalı, şiddet uygulayanların acil haller dışında kamu sağlık hizmetlerinden belli bir ücret karşılığı yararlandırılması getirilerek bu durum tersine çevrilmelidir. Yani kişi sağlık çalışanına şiddet uyguladığında ücretsiz sağlık hizmetinden faydalandırılmayacağını bilmelidir.
Şiddetin kendisine bir fatura çıkaracağını anlamalıdır.

Tüm bunların yanı sıra Türk Sağlık-Sen olarak önerimiz sağlık hizmeti veren birimlerin ve yerlerin hiçbir ayrım gözetilmeden ( Sıfır Toleranslı Alan) olarak tanımlanmasıdır. Sıfır toleranslı alanlarda işlenen suçlara en sert yaptırımlar uygulanır ve bu suçlara karşı hakimlerin bir takdir yetkisi de bulunmaz. Para cezasına çevrilme veya hafifletici sebepler göz önüne alınmayarak cezalar net bir biçimde verilir. Böyle bir alan tanımlaması ile eminiz ki sağlık kurum ve kuruluşları daha güvenli yerler haline geleceklerdir.

Özellikle vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi için yoğun bir çalışma yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Televizyonda kamu spotlarından, hastanelerde hasta ve hasta yakınlarına sağlıkta şiddetle ilgili broşürler verilmesi gibi sosyal çalışmalar gerçekleştirilmelidir. Artık sağlıkta şiddetin ve cinayetin son bulmasını istiyoruz.

Bu konuda sendika olarak teklifimizi Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere tüm yetkili mercilere gönderdik. Sağlıkta şiddet konusunda da bu tarz çözümlerin faydalı olacağına inanıyoruz. Gereğinin yapılmasını bekliyoruz.Umarız ki çözüm için gerekli adımlar bir an önce atılır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Amerikan Koleji’nin 141 yıllık tarihi kampüsündeki asırlık 151 zeytin ağacının bahçeye dökülen zeytinleri için proje geliştiren öğrenciler, zeytin hasadı düzenle...

Bekçi kimlik sorabilir mi? İzmir Bornova'da mahkemeden emsal karar. Mahkeme bekçiler kimlik soramaz şeklinde bir karar verdi.

AKP'li Ahmet Uğur Baran, Caher Dudayev Bulvarı'nda yaşanan yaya geçidi sorununa tepki gösterdi. Baran, ''Engelliler buradan nasıl geçecek?'' diye sordu.

Sadece ''İzmir'e özel'' bir ürün daha çıktı. Kadın kuaförü iki kardeş, İzmir'e özel bir saç rengi bulduklarını söyledi.

Motosikletli kuryelerin yaşadığı problemler Radyo Trafik İzmir’de masaya yatırıldı. Sipariş yetiştirme çabası, trafikte yaşanan zorluklar, özlük haklarındaki eksiklikl...

Mövenpick Hotel Izmir ve Medical Park işbirliğiyle, İzmirliler ile sanat ve iş dünyasının önemli isimlerini buluşturan Kent Söyleşileri, Atatürk’e ayrılan bu ayki etki...

Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD), deneyim ve misyonunu aktarmak amacıyla fahri üyelerle yeni üyeleri Bizbize Yemeği’nde biraraya getirdi. İş dünyasının önde gelen...

Yazarlar
Website Security Test