Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir'de toplu ulaşımdaki sorunlar masaya yatırılacak

21.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (İESOB), Dünyanın toplu taşımacılık alanındaki en büyük organizasyonu olan Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte toplu ulaşım konferansı düzenleyecek.

2020 yılının ilk yarısında hayata geçirilmesi planlanan konferans, İzmir’de düzenlenen ikinci uluslararası ulaşım konferansı olacak. ‘Bireysel Taşımacıların Kurumsallaştırılması, Kentiçi Ulaşımda Ücret Entegrasyonu’ başlıklı konferansın ilki 2013 yılında İESOB, UITP ve ESHOT Genel Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştirilmiş ve yurt içi ve yurt dışından 400’ün üzerinde katılımcı ağırlanmıştı.

Hazırlıklar başladı
Yeni konferans hazırlıkları için İzmir’de bulunan UITP direktörü Kaan Yıldızgöz, İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu’ya makamında ziyarette bulundu. Ziyarette Yıldızgöz, ‘Dijitalleşme Çağında Taksiler’ adlı kitabını da Birlik Başkanı Mutlu’ya hediye etti.
İzmir’deki ulaşım sistemi ve karşılaşılan sorunlar hakkında istişarede bulunan İESOB Başkanı Mutlu, İESOB Ulaşım müdürü Alpay Kılıçkaya ve UITP Direktörü Yıldızgöz, daha sonra Büyükşehir Belediyesi’ne geçerek Başkan Tunç Soyer ile ikinci konferansın ön görüşmelerini gerçekleştirdiler.
2. kez İzmir'de toplantı düzenlenmesinden büyük heyecan duyduğunu dile getiren UITP Direktörü Kaan Yıldızgöz, İzmir'in dünya markası olma yolunda her türlü çalışmaya destek vereceğini de ifade etti.

Esnafın ağırlığı
Yeni bir konferansın kent ulaşımına olumlu katkılar sağlayacağını belirten Başkan Mutlu da, İESOB’nin Türkiye'de UITP'ye üye olan ilk esnaf kuruluşu olduğunu hatırlattı.
Türkiye’de esnaf teşkilatlarının ulaşım sektöründe önemli yeri bulunduğunu kaydeden Mutlu, ‘Gerek şehirlerarası gerekse kent içi yük ve yolcu taşımacılığında önemli işlevlerimiz bulunuyor. Günde yaklaşık 2 milyon 332 bin kişinin toplu ulaşımdan yararlandığı İzmir’de 800 bin kişinin ulaşımını üyelerimiz sağlıyor. Rakamlar, servisçi, minibüsçü, taksici esnafı ve ilçe araçlarıyla esnaf teşkilatının kentteki ulaşım faaliyetlerinin üçte birini üstlendiğini göstermektedir. Dolayısıyla söz konusu toplu ulaşım olduğu zaman, esnaf teşkilatının yapılacak her etkinliğin ve çalışmanın içerisinde, merkezinde yer alması bir zorunluluktur.’ dedi.

Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) nedir?
Toplu taşımacılık sektörünün dünyadaki en büyük kuruluşu olan UITP, 1885 yılında kuruldu. UITP’in üyeleri, dünya genelinde 1700’den fazla kurumdan oluşuyor. Kurum üyeleri, 100 ayrı ülkenden toplu taşımacılık işletmecileri, bakanlıklar, yerel yönetimler, endüstri kuruluşları, araştırma merkezleri, akademisyenler ve danışmanlardan meydana geliyor. Merkezi Brüksel’de bulunan UITP’nin; Dubai, Moskova, İstanbul, Sao Paulo, Abidjan, Bangalore, Johannesburg, Hong Kong, Melbourne, Shenzhen, New York ve Tahran’da ofisleri bulunuyor.
UITP’nin İzmir’deki üyeleri arasında ise İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, ESHOT, Kentkart, İzmir Metro, İZBAN ile İzmir Şoförler ve Otomobilciler Odası gibi köklü kuruluşlar da yer almakta.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Amerikan Koleji’nin 141 yıllık tarihi kampüsündeki asırlık 151 zeytin ağacının bahçeye dökülen zeytinleri için proje geliştiren öğrenciler, zeytin hasadı düzenle...

Bekçi kimlik sorabilir mi? İzmir Bornova'da mahkemeden emsal karar. Mahkeme bekçiler kimlik soramaz şeklinde bir karar verdi.

AKP'li Ahmet Uğur Baran, Caher Dudayev Bulvarı'nda yaşanan yaya geçidi sorununa tepki gösterdi. Baran, ''Engelliler buradan nasıl geçecek?'' diye sordu.

Sadece ''İzmir'e özel'' bir ürün daha çıktı. Kadın kuaförü iki kardeş, İzmir'e özel bir saç rengi bulduklarını söyledi.

Motosikletli kuryelerin yaşadığı problemler Radyo Trafik İzmir’de masaya yatırıldı. Sipariş yetiştirme çabası, trafikte yaşanan zorluklar, özlük haklarındaki eksiklikl...

Mövenpick Hotel Izmir ve Medical Park işbirliğiyle, İzmirliler ile sanat ve iş dünyasının önemli isimlerini buluşturan Kent Söyleşileri, Atatürk’e ayrılan bu ayki etki...

Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD), deneyim ve misyonunu aktarmak amacıyla fahri üyelerle yeni üyeleri Bizbize Yemeği’nde biraraya getirdi. İş dünyasının önde gelen...

Yazarlar
Website Security Test