Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir'de mahkemeden emsal karar 'araç alıp ekspertiz yaptırmayan vatandaş haklı'

22.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir 5. Sulh Hukuk Mahkemesi araç alıp ekspertiz yaptırmayan ve tramere (Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi) bakmayan vatandaşı haklı buldu. Mahkeme, ''Tüketicinin Araç Alırken Tramere Bakma Zorunluluğu Yok'' dedi.

İzmir’de vatandaş B.Ö, İzmir’de faaliyet gösteren Ö.A. Ltd. Şti’nden 325.000 TL’lik BMW marka bir araç satın aldı. Satış esnasında davalı şirketin beyanına güvenen B.Ö. aracı satın aldı. Bu esnada araç üzerinde herhangi ekspertiz incelemesi yaptırmayan ve tramer sorgusu yapmayan vatandaş, aracı belli bir süre kullandıktan sonra aracı başka birine satmak istedi. Aracın eksper taraması sonrasında kazalı olduğunu öğrenen mağdur B.Ö. soluğu Avukat Alperen Cihan Çetinkaya’nın yanında aldı. B.Ö. Avukat Çetinkaya aracılığıyla İzmir 5. Sulh Hukuk Mahkemesine tespit ve tazminat davası açtı.

Mahkeme Alıcıyı Haklı Buldu
Açılan dava sonucunda yerel mahkeme ‘‘Vatandaşın aracı ekspertize gösterme veya tramer sorgusu yaptırma zorunluluğu yoktur, satışı gerçekleştiren şirket ise serbest meslek erbabı olduğundan ayıplı maldan sorumluluğu vardır.’’ diyerek, davalı şirketin, vatandaşa 40.000 TL tazminata ödemesine hükmetti. Mahkeme sonrasında müvekkili adına açıklama yapan Avukat Alperen Cihan Çetinkaya, şöyle konuştu:
“Müvekkilim, ticaretle uğraşmayan bir vatandaş olarak güvene dayanarak araç aldığını, vatandaşın araç alırken aracı ekspertize gösterme veya tramer sorgusu yaptırma gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak aksine bu işi ticaret olarak yapan davalının ise dürüstlük kuralları ve güvene dayalı bir ticaretle bağlı olan davalının, piyasa değeri 285 bin lira olan aracı 325 bin liraya satması kanuna aykırıdır. Bu zararın firmadan tahsil edilmesi amacıyla dava açtık. Mahkeme, bizim talebimizi haklı görerek davalının 40 bin lira tazminat ödemesine hükmetti”

Davalı, Reddini İstedi
Davalı Firma ise mahkemeye gönderdiği savunmasında, davacı B.Ö.’nün alım-satım esnasında bu ayıbı rahatlıkla tramer sorgusuyla görebileceğini veya ekspertize göstererek tespit edebileceğini, vatandaşın kötü niyetli olduğunu belirterek, davanın reddini istedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir'de taksimetre tarifesine 2 yıl sonra ayarlama yapıldı. İzmir'deki taksilerde indi bindi ücreti ne kadar oldu?

İzmir'in Güzelbahçe ilçesinde Yelki mevkisine yapılması planlanan Go-Kart pisti için vatandaşlar tarafından eylem yapıldı. Ellerindeki pankartlarla pist çevresinde yür...

İzmir'in Konak ilçesinde silahlı bir kavga meydana geldi. Kavganın ortasında kalan 10 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün duyurusuna göre, bugün ülke genelinde havanın parçalı ve yer yer çok bulutlu olacağı öngörülüyor. Denizli, Uşak ve Burdur çevreleri, Ayd...

İzmir'de hafta sonu itibariyle ise yükselen hava bulutlanmayı arttıracak ve yerel yağışları beraberinde getirecek. İzmir’in 1,5 aylık yağmur hasreti son bulacak. Peki ...

İzmir'in Bornova ilçesindeki zincir bir marketteki görüntüler şok etti. İndirime girdiği ve kavanoz kapağı olduğu iddia edilen ürün için vatandaşlar izdiham yarattı.

İzmir İl Hıfzısıhha Kurulu artan Koronavirüs vakaları nedeniyle yeni tedbirler kararları aldı. Alınan karara göre İzmir'de toplu taziye ziyaretleri yasaklandı.

Yazarlar
Website Security Test