Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İAOSB’den AR-GE ve inovasyona tam destek

8.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) 3’üncüsünü düzenlediği Ar-Ge ve İnovasyon Yarışması’nın kazananları belli oldu. Yarışmanın açılışında konuşan İAOSB Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş, “Devlet AR-GE harcamalarına 2013’ten beri daha çok destek vermesine rağmen 2013 öncesinin bile gerisine düştük.” dedi.

18 projenin katıldığı İAOSB 3. Ar-Ge ve İnovasyon Yarışması’nda finale kalan 6 şirkete ödül verildi. Yarışmanın birinciliğini ‘Bobin Boyalarında Kalite, Enerji ve Maliyet İyileştirilmesi’ projesiyle DYO Boya Fabrikaları Sanayi ve TİC. AŞ. kazandı.

“Türkiye ekonomisi büyürken cari açıkta büyüyor”
Gayri Safi Milli Hasıla (GSMH) içerisinde Araştırma Geliştirme (AR-GE) harcamalarının 0.93’ten 0.33’e düştüğüne vurgu yapan Hilmi Uğurtaş, “Yüksek teknoloji üreten ülkeler arasında 30 ila 40’ıncı sıralar arasında bulunuyoruz. 2013 yılından bu yana 6 yılda geldiğimiz noktada bir adım ileriye gidemediğimiz gibi GSMH içinde AR-GE harcamalarının oranı yüzde 0.93’ken bugün 0.33’e düştü. Türkiye ekonomisi ne zaman büyüse cari açıkta büyüyor. Devlet bugün inovasyon için 2013’ten daha fazla kaynak ayırıyor ve AR-GE merkezlerine teşvik veriyor. Buna rağmen özel sektörün AR-GE harcamaları sürekli geriye gidiyor. İleriye gidelim derken 2013’ün dahi gerisine düşüyoruz. Ülkemizin bir yere gelebilmesi için teknolojiye yatırım yapılması şart. Bunun yanında beşeri sermayeye gerekli önemi vermeliyiz. Sermaye bulsak dahi eğer eğitimli insan gücümüzü zenginleştiremez ve arttıramazsak Körfez ülkelerinin durumuna düşeriz. Bu ülkelerde para çok ama teknoloji ve sanayi hiç yok.” dedi.

Meslek liselerinin nitelik olarak kötü olduğuna ve sektörde kalifiye eleman bulamadıklarına dikkat çeken Uğurtaş, “Eğitim seferberliği yapmamız gerekiyor. Meslek liselerindeki eğitimin yetersizliği ortada, sanayi sektörü kalifiye eleman bulamıyor. Üniversitelerimizde temel bilimlere gençlerimizin girmesini teşvik etmeliyiz. AR-GE ve inovasyon merkezlerinde eğer eğitilmiş elemanlarımız yoksa bu merkezlerimizde istediğimiz hedeflere ulaşma şansımız da asla yoktur. Şunu da söylemekte fayda var ki mühendis uygulayandır ancak yaratan ve bulan temel bilimlerdir. Sadece öğretmen yetiştirmek amacıyla faaliyet sürdüren fen fakültelerini daha işlevsel hale getirmeliyiz. Bu anlamda hepimize büyük görevler düşüyor. Türkiye’nin öncelikle nitelikli elemana ihtiyacı var. Bunun yolu nitelikli eğitimden geçiyor. Eğer yeterince akademisyenimiz, dersliklerimiz yoksa ve gençlerimizi yeterince eğitemiyorsak bu kadar çok üniversite açmak ne ölçüde doğru? Sonuçta şuan, çok sayıda üniversite mezunu işsiz gencimiz bulunuyor.” ifadelerini kullandı.

KAZANANLAR VE PROJELERİ İSE ŞU ŞEKİLDE:

1. Bobin Boyalarında Kalite, Enerji ve Maliyet İyileştirilmesi projesiyle DYO Boya Fabrikaları Sanayi ve TİC. AŞ.

2. İki Eksende Hareket Edebilen Alt Gövdeye Sahip “H” tipi Eksantrik Pres Tasarımı ve Prototip İmalatı projesiyle Dirinler Makine San. Tic. A.Ş.

3. Hidrostatik Kendinden Yürüyüşlü Vakumlu Yol Süpürme Makinesi - CityMouse projesiyle ÇEKSAN Yol Süpürme Araç Mak. San. Tic. LTD. ŞTİ.

Mansiyon ödülleri
Kauçuk veya Poliüretan Kaplanmış Merdaneler İçin CNC Kontrollü Silindirik Taşlama Tezgahı Tasarımı ve İmalatı projesiyle Atılım Metal Kauçuk SAN. TİC. A.Ş.

Ultra Hızlı, Robotik Kontrollü Paket Toplama Makinesi Tasarım ve Prototip İmalataı projesiyle MARMAK Otomatik AMB. MAK. SAN.TİC. LTD. ŞTİ.

Jant-Bijon Bağlantılarının Titreşim Altında Gevşeme Dirençlerinin Tespiti ve Yüksek Gevşeme Dirençli Yeni Bijon/Jant Tasarımı ve İmalatı projesiyle Norm Cıvata San. Tic. A.Ş. ve CMS Jant ve Makine Sanayii A.Ş.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu tarafından "Pandemi döneminde de adrese teslim, kişiye özel kadro ilanları devam ediyor" başlığıyla yapılan basın açıklamasında mevzua...

Tire’de Zeytin Sineği Zararlısına karşı Olipe (plastik şişe ile yapılmış) Tuzaklarla Toplu ve Eş Zamanlı Mücadele Uygulaması, Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması Proj...

İzmir'in Tire ilçesinde inanılmaz bir olay yaşandı. Pazar tezgahı altında doğum yapan kadın İzmirlilerin gündemine oturdu.

Haziran ayına iki gün kala Afyonkarahisar'ın Şuhut ilçesine kar yağdı!

İzmir'de Koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı hayatını kaybedenlerin sayısı açıklandı. İzmir'de ve diğer şehirlerde hayatını kaybedenlerin sayısı A Haber canlı yayınında te...

İstanbul, Ankara ve İzmir’in de bulunduğu 15 ilde ise giriş-çıkış yasağı 3 Haziran’a kadar uzatılmıştı. İzmir'de normalleşme adımları olarak şehre giriş çıkışların açı...

Ünlü Deprem Profesörü Şener Üşümezsoy, Akdeniz’de son zamanlar sıkça yaşanan depremleri Instagram hesabından yorumladı.

Yazarlar
Website Security Test