Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Foça'da kadın hakları için Uluslararası Sözleşmeler Semineri başladı

16.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir’in Foça İlçesi’nde katılımcılarının ve konuşmacılarının tamamı kadınlardan oluşan ve kadın haklarına yönelik konuların irdelendiği ''Uluslararası Sözleşmeler Semineri'' başladı.

Seminerde; İç Hukukun yetmediği alanlarda dayanak oluşturan Uluslararası Sözleşmeler’den nasıl yararlanılacağı, toplumsal cinsiyet ayrımı dolayısıyla kadınların tabi olmaya zorlandığı ikincil konumları ve bundan kaynaklanan ayrımcılığın yok edilmesi konuları ele alınıyor.

Foça Barış Kadınları platformu tarafından Foça Belediyesi Karakum Plajı Sosyal Tesisleri'nde gerçekleştirilen toplantıda, İstanbul Sözleşmesi konusuyla  Avukat Şenay Tavuz, Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılması Sözleşmesi (CEDAW) konusuyla  Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Doçent İlknur Yüksel Kaptanoğlu, B.M.Güvenlik Konseyi 1325 numaralı Kararı konusuyla eğitimci Sevna Somuncuoğlu konuşmacı olarak yer aldı. Foça belediye meclisinin kadın üyeleri, Foça Barış Kadınları, Foça Forum, Yenifoça Forum Platformu, Foça Kent Konseyi Kadın Meclisi,Foça Çevre Platformu(FOÇEP), bazı siyasi partilerin kadın kolları temsilcileri ile İzmir ve çevre illerden davet edilen kadın platform ve STK temsilcileri seminere katıldı.     

Foça Barış Kadınları Platformu Sözcüsü Filiz Saltuğ Kardam yaptığı konuşmada hem kendi grubunun üyelerini, hem de Foça'da, İzmir’de ve yakın çevresinde özellikle kadına yönelik şiddet ve barışla ilgili hak temelli çalışmalar yürüten S.T.K. ların, derneklerin, toplulukların, inisiyatiflerin, kadın temsilcilerini, yerel yönetimlerde ve kent konseyleri kadın meclislerinde özellikle bu alanda sorumluluk taşıyan kadınları bir araya getirerek birlikte çalışma zemini yaratmak istediklerini söyledi. Bunun için ilk olarak ilgili uluslararası sözleşmelerde kazanılan hakları engelleme çalışmalarına karşı farkındalık yaratmak ve konuyu gündemde tutmak için eğitim amaçlı olarak  semineri planladıklarını belirtti.

Filiz Saltuğ Kardam; “ Bu semineri Uluslararası sözleşmelerin kadına yönelik şiddetin ve ayrımcılığın önlenmesi, kadınların şiddetten korunması, toplumda eşit haklı bireyler olarak yer almaları açısından önemli hukusal dayanaklar oluşturduğunun hatırlatılması ve bilinmesinin gereğine inandığımız için yapıyoruz. Bu sözleşmeler imzalandığında bize önemli haklar veren maddeler uygulanıyormu. Hayır. Ülke yönetimleri bunları imzalıyor, sonra kendi standartlarına dönüyor ve yükümlülüklerini yerine getirmiyorlar. Ama bunların bağlayıcı yönleri var. Öncelikle bu sözleşmeleri öğrenmemiz, sonra ihtiyaç halinde nasıl savunma yapacağımızı bilmemiz gerekli. Bu sözleşmeleri işletmek kadınlara, kadın hareketlerine, kadınların mücadele etmesine bağlıdır. Biz seminerde katılımcıların hem soru sormalarına hem de somut örneklerden yola çıkılarak çalışma yapmalarına olanak sağlayacak şekilde oturumlar düzenledik."dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Global Compact Türkiye kurumsal sürdürülebilirlik alanındaki çabalara ivme kazandırmak ve bu çalışmaların Türkiye’deki etki alanını genişletmek amacıyla güçlü iş birli...

İdlib'de meydana gelen saldırıda şehit olan Türk Askerleri için İzmir iş dünyasının başsağlığı mesajları...

Neşeli eller gönüllü topluluğu, ‘İyilik bulaşıcıdır’ diyerek bundan tam yedi yıl önce, Behçet Uz çocuk hastanesinde, beş kişilik bir arkadaş topluluğu ile etkinlikler ...

İYİ Parti Karşıyaka İlçe Olağan Kurultayı 8 Mart 2020 günü yapılacak. İzmir'de doğan ve şimdiye dek birçok dernekte görev yapan Dilek Köktaş adaylığını açıkladı.

Mart ayında 5. yılını kutlayacak olan İzmir Park Kadın Kulübü, yine dopdolu bir programla üyelerini ağırlayacak.

Milas Güney Ege 11. Uluslararası Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı 5 Mart'ta açılıyor. Perşembe günü, saat 11.00'de açılacak fuara bu yıl, Türkiye'nin çeşitli bölgeleri...

120 otel ve 35 restoranla yıllık 245 milyon liralık ekonomik büyüklüğe sahip Alaçatı Turizm Derneği, yeni yönetimini belirledi. Bu kapsamda, derneğin yönetim kurulu ba...

Yazarlar
Website Security Test