Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir'de çöpünü evde ayrıştıranlara ucuz ulaşım sağlanacak

18.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ege Plastik Sanayicileri Dayanışma Derneği Başkanı Şener Gençer, İzmir'de geri dönüşüm için hane halkına ve yerel yönetimlere önemli bir çağrıda bulundu.

Evsel atıkların çöpe atılmadan önce evde ayrıştılması için yerel yönetimlere çağrı yapan Gençer, “Bir kampanya yapalım, çöpünü ayrıştıran İzmirli otobüse, metroya, tramvaya daha ucuz binsin. Bunu da yine İzmirim Kart aracalığıyla çok rahat yapabiliriz. Böylece Türkiye'ye örnek oluruz” dedi.

Plastik Sanayicileri Federasyonu önceki gün yönetim kurulu toplantısını, Ege Plastik Sanayicileri Derneği (Ege PLASDER) ev sahipliğinde Ege Bölgesi Sanayi Odası'nda gerçekleştirdi. Federasyon Başkanı Ömer Karadeniz, önümüzdeki yıl İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) Amerika'ya yönelik ticari heyet iş görüşmelerinden üyelerin de yararlanması için girişimde bulunduklarını ve olumlu sonuçlandığını belirtti. İSO'nun sağlayacağı desteklerden üyelerin de faydalanabileceğini ifade eden Karadeniz, federasyonun adının “Türkiye Plastik Sanayicileri Federasyonu” olarak değiştirilmesi için de başvuruda bulunduklarını açıkladı.

Yönetim kurulu toplanısında plastik, kauçuk ve kompozit sektörünün sorunları ile çevre ve geri dönüşüm konuları da masaya yatırıldı. Ege PLASDER Başkanı Şener Gençer, geri dönüşümün ülke ekonomisine tahminlerin de ötesinde katkı sağladığını ancak bu potansiyelin yeterince değerlendirilemediğini söyledi.

“En büyük yatırım geri dönüşümdür”
Geri dönüşüm ile atıkların tekrar ekonomiye kazandırıldığını söyleyen Gençer, Türkiye'de yetişkin bir kişinin günde 1.5 kilogram evsel atık ürettiğini, bunun önemli kısmını da ambalajların oluşturduğunu belirtti. 4.5 milyon nüfuslu İzmir'de ayda ortalama 6 milyon evsel atığın ortaya çıktığını ve bunun hala yerinde ayrıştırılmaması nedeniyle önemli bir kısmının ekonomik kayba neden olduğunu söyleyen Gençler, evlerdeki atıkların çöpe gelmeden önce ayrıştırılması için kampanya önerdi.

"İndirimli bilet verilsin"
Gençer, “Belediyeler evlerden çöpü ayrıştırarak alsa, ekonomik değeri 1.5 milyar lirayı bulan bu 6 milyon ton atık ekonomiye kazandırabilir. İzmirliler duyarlıdır ancak onları teşvik etmek de önemli. Örneğin, çöpünü evinde ayrıştıran belediye ekibine İzmirim Kart aracılığıyla teslim edebilir. Ekip de elindeki mobil pos cihazıyla bu karta indirim uygulayabilir. Böylece çöpünü ayrıştıran toplu ulaşım araçlarından daha ucuza faydalanır. Bu bir teşvik önerisi ve büyük bir katılım olacağını düşünüyorum” dedi. Gençer son dönemde poşetlerin paralı satılmasına da değinerek “Poşet üreticileri üretim için makine yatırımlarını yapıp borçlandılar, ancak paralı sisteme geçince talep düştü. Üreticiler zorda, acilen çözüm bulunması gerekiyor” diye konuştu.

Yönetim kurulu toplantısının ardından Eximbank Ege Bölge Krediler Müdürü Egemen Kılıç, ihracat kredileri ve sigorta sistemleriyle ilgili, PETKİM Petrokimya Holding Pazarlama Müdürü Mevlüt Çetinkaya da sektörün 2020 yılı projeksiyonu hakkında sunum yaptı. Federasyon yönetim kurulu daha sonra EBSO Meclis Başkanı Salih Esen'i ziyaret ederek sektör hakkında bilgilendirmede bulundu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cemal Elmasoğlu, Gümrük Müşavirlerine ”Şehirler Arası Görev Amaçlı Seyahat Belgesi” müjdesi verdi.

İzmir'de kuyumcuların haftanın 5 günü açık olacağı bildirildi. Bayraklı Çarşı Esnaflar Derneği Başkanı Ertuğrul Civelek, İzmir Esnaf Sanatkarlar Odası ve İzmir Ticaret...

11 gün önce Koronavirüs (Kovid-19) belirtileri ile hastaneye giden Mine Var isimli vatandaşın hayatını kaybettiği açıklandı.

Türkiye'deki koronovirüs vakalarının görüldüğü haritaya göre Ege Bölgesi’ndeki toplam 6 ilin 73 ilçesinde vakaya rastlandı. Ege Bölgesi'nde Koronavirüs dağılımı nasıl?...

Aydın-Denizli Otoyolu Projesi'nde ihale tarihi 1 ay ötelenerek 11 Haziran oldu.

Kemeraltı Esnaf Derneği bir basın açıklaması yaptı. Dernekten yapılan açıklamada hükumete yeterli tedbir almadığı gerekçesiyle sitem var.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından il bazlı haritalandırma çalışması kamuoyuna sunulmuştu. İşte Koronavirüs'ün İzmir'de yayılımını gösteren harita.

Yazarlar
Website Security Test