Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bekçi kimlik sorabilir mi? İzmir Bornova'da mahkemeden emsal karar

21.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bekçi kimlik sorabilir mi? İzmir Bornova'da mahkemeden emsal karar. Mahkeme bekçiler kimlik soramaz şeklinde bir karar verdi.

Bekçiler kimlik sorabilir mi? Birçok vatandaş bu sorunun cevabını merak ediyor. Türkiye'de son zamanlarda gece bekçiliği görevinin geri gelmesi ve çok sayıda insanın KPSS ile bekçilik görevine getirilmesi sonrası bu durum bekçilerin yetkilerinde de değişikliğe sebep oldu.

Sosyal medyada bekçilerle ilgili birçok konu konuşulmakta. Vatandaşlar bekçilerin günün her saatinde kendilerini durdurup kimlik sorabildiğini ifade ediyorlar. Bekçilerin neredeyse polis statüsünde hareket ettikleri ve hatta bazılarının tamamen polis gibi davrandığı iddia ediliyor.

İzmir Bornova'da bekçiler ve vatandaşlar arasında yaşanan gerginlik mahkemeye taşındı. DuvaR'ın haberine göre, İzmir 35’nci Asliye Ceza Mahkemesi, mahalle bekçileri yetkileriyle ilgili verdiği kararda, Polis Vazife ve Selahiyetleri Kanunu’nu hatırlatarak, "Polis vazife ve selahiyetleri kanununun polislere verdiği kimlik sorma ve kaba üst araması yapma yetkisi bekçilere verilmemiştir" hükmünü verdi. Bekçilerle vatandaşların yaşadığı gerilim sonrasında vatandaşlar bekçilere küfür etti ancak mahkeme "Bekçilerin görev sınırlarını aşmaları, kimlik sorma haklarının olmaması ve vatandaşı zorlamalarından dolayı hakaret suçundan işlem yapılmamıştır" gerekçesiyle vatandaşlara herhangi bir ceza vermedi.

Öte yandan Emniyet Genel Müdürlüğünün internet sitesinden yapılan açıklamada "Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin Vazifeleri ile ilgili Olarak Riayet Etmeleri Gereken Hususları Gösterir Yönetmeliğin 16. maddesindeki “Bekçiler bölgeleri içinde dolaşan şüpheli şahısları takip eder ve hüviyetlerini araştırırlar” hükmüne göre Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin kişilere kimlik sorma yetkileri mevcuttur" denildi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türk sinemasının altın çağını yaşadığı günümüzde yeni filmler birbiri ardına vizyona girerken, İzmir Optimum yine çok değerli bir filmin özel gösterimine ev sahipliği ...

İzmir’in önde gelen turizm etkinliklerinden 13. Travel Turkey Fuarı dünyanın dört bir yanından gelen katılımcıların akınına uğradı.

Bornova Doğa Koleji'nde öğretmenlerin maaşı ödenmiyor gerekçesiyle kolejde bulunan öğrencilerin velilerinden basın açıklaması yapılacak.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, İzmir'de Türkiyeli turizm acentesi temsilcileriyle bir araya geldi. Sektörel destek çağrısını di...

Köyünün belgeselini çekip, kitabını yazan Banu Ersan belgeselde oynayan Barbaroslular’la birlikte ödül aldı.

Ege Giyim Sanayileri Derneği, (EGSD) Rönesans Ajans ve İzmir Moda Tasarımcıları Derneği işbirliği ile bu yıl yedinci kez gerçekleşecek olan İzmir Fashion Week 17-19 Ar...

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Şubesi tarafından İslam Toplumu – Avrupa Milli Görüş heyetinin katılımıyla ‘Kulluk Bilinci’ konulu İhsan Sohbet...

Yazarlar
Website Security Test