Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bekçi kimlik sorabilir mi? İzmir Bornova'da mahkemeden emsal karar

21.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bekçi kimlik sorabilir mi? İzmir Bornova'da mahkemeden emsal karar. Mahkeme bekçiler kimlik soramaz şeklinde bir karar verdi.

Bekçiler kimlik sorabilir mi? Birçok vatandaş bu sorunun cevabını merak ediyor. Türkiye'de son zamanlarda gece bekçiliği görevinin geri gelmesi ve çok sayıda insanın KPSS ile bekçilik görevine getirilmesi sonrası bu durum bekçilerin yetkilerinde de değişikliğe sebep oldu.

Sosyal medyada bekçilerle ilgili birçok konu konuşulmakta. Vatandaşlar bekçilerin günün her saatinde kendilerini durdurup kimlik sorabildiğini ifade ediyorlar. Bekçilerin neredeyse polis statüsünde hareket ettikleri ve hatta bazılarının tamamen polis gibi davrandığı iddia ediliyor.

İzmir Bornova'da bekçiler ve vatandaşlar arasında yaşanan gerginlik mahkemeye taşındı. DuvaR'ın haberine göre, İzmir 35’nci Asliye Ceza Mahkemesi, mahalle bekçileri yetkileriyle ilgili verdiği kararda, Polis Vazife ve Selahiyetleri Kanunu’nu hatırlatarak, "Polis vazife ve selahiyetleri kanununun polislere verdiği kimlik sorma ve kaba üst araması yapma yetkisi bekçilere verilmemiştir" hükmünü verdi. Bekçilerle vatandaşların yaşadığı gerilim sonrasında vatandaşlar bekçilere küfür etti ancak mahkeme "Bekçilerin görev sınırlarını aşmaları, kimlik sorma haklarının olmaması ve vatandaşı zorlamalarından dolayı hakaret suçundan işlem yapılmamıştır" gerekçesiyle vatandaşlara herhangi bir ceza vermedi.

Öte yandan Emniyet Genel Müdürlüğünün internet sitesinden yapılan açıklamada "Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin Vazifeleri ile ilgili Olarak Riayet Etmeleri Gereken Hususları Gösterir Yönetmeliğin 16. maddesindeki “Bekçiler bölgeleri içinde dolaşan şüpheli şahısları takip eder ve hüviyetlerini araştırırlar” hükmüne göre Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin kişilere kimlik sorma yetkileri mevcuttur" denildi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmirlilier Balçova kent ormanında denize girmeye başladı: Maske yok, sosyal mesafe yok. Balçova Kent Ormanı tarafındaki denizin kirliliği de hesaba katılmadı.

İzmir'in plajları 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren atlı polislerin gözetiminde. Yaya devriye, Yunus, Martı ve köpekli polislerin sürekli denetim yaptığı plajlarda, 1 ...

Torbalı Bülbüldere Mahallesi yakınlarındaki tarla yolunda çıkan silahlı kavgada emekli polis olduğu öğrenilen bir kişi hayatını kaybetti, 2 kişi yaralandı.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin en kıdemli üyesi olan Haluk Cansın, 96 yaşında hayatını kaybetti. Haluk Cansın kimdir?

Rus milyarder Alexander Svetakov, 4 çocuğu ve eşiyle birlikte Muğla'nın Bodrum ilçesinde bulunan Yalıkavak Mahallesi'ndeki Tilkicik koyunu kapatarak tatil yaptı.

CHP’li Burak Oğuz için mahkeme kararını verdi. Oğuz'a 6 yıl 3 ay hapis cezası verilirken mahkeme Oğuz'un yattığı süreyi dikkate alarak tahliye kararı verdi.

161 yıllık Paterson Köşkü’nde restorasyon çalışmalarına yeniden başladı. Köşk kültür amaçlı kullanılacak. Köşkün restorasyonu 2021 yılında tamamlanacak.

Yazarlar
Website Security Test