Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir Karaburun'da bulunan Sazak Köyü SİT alanı ilan edildi

27.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir'in Karaburun ilçesinde bulunan ve Yunanistan ile yapılan nüfus mübadalesi döneminde terk edilen eski Rum köyü Sazak, kentsel SİT alanı ilan edildi.

1923 yılında Türkiye-Yunanistan arasında imzalanan mübadele anlaşması sonrası boşaltılan Sazak köyü, o tarihten günümüze kadar taş evleri ile varlığını sürdürüyordu. Evrensel'in haberine göre, Zaman içerisinde definecilerin tahribatına maruz kalan köyün korunmasına dönük Karaburun Kent Konseyi, 2018 yılı Ağustos ayında basın duyurusu yapmıştı. Konsey duyurusunda, "Geçmişten günümüze hala ayakta kalmayı başarmış onlarca hikayeyi ve hüznü barındıran Sazak Köyünün definecilerin yağmasından korunması için acilen koruma altına alınmalı" demişti. Bu çağrının ardından İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü konunun incelenmesi yönünde çalışma başlatmış, Çeşme Müze Müdürlüğünden gelen teknik bir ekip ile Karaburun Kent Konseyi Başkanı, Parlak Muhtarı ve yerel rehberler eşliğinde Sazak Köyü'nde saha çalışması yapılmıştı. Bu saha çalışması Çeşme Müze Müdürlüğü tarafından İzmir 1. Nolu Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na bir rapor olarak sunulmuştu.

Yapılan çalışmaların ardından Sazak köyünün, yöresel taş malzemeli olarak yapılan dönemin sivil mimari örnekleri ve 1 kilise kalıntısının, kültürel miras olarak korunması gerektiği belirtildi. Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun Kentsel Sitler, Koruma ve Kullanma Koşullarına ilişkin ilke kararına dayanılarak Sazak köyü kentsel SİT alanları niteliklerini taşıması nedeni ile "Kentsel SİT alanı" olarak tescillendi.

Köyün tapu kayıtlarına "Kentsel SİT alanı" şerhinin işlenmesine, koordinatlı haritanın ve koruma amaçlı imar planı yapılıncaya kadar alana ilişkin geçiş döneminde koruma esaslı çalışmanın İzmir 1. Nolu Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğü uzmanlarınca hazırlanmasına karar verildi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Cevat Yücel

29.11.2019 - 12:03
Yarımada için çok güzel bir gelişme,umarım devamı gelir.
Diğer Haberler

İzmirlilier Balçova kent ormanında denize girmeye başladı: Maske yok, sosyal mesafe yok. Balçova Kent Ormanı tarafındaki denizin kirliliği de hesaba katılmadı.

İzmir'in plajları 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren atlı polislerin gözetiminde. Yaya devriye, Yunus, Martı ve köpekli polislerin sürekli denetim yaptığı plajlarda, 1 ...

Torbalı Bülbüldere Mahallesi yakınlarındaki tarla yolunda çıkan silahlı kavgada emekli polis olduğu öğrenilen bir kişi hayatını kaybetti, 2 kişi yaralandı.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin en kıdemli üyesi olan Haluk Cansın, 96 yaşında hayatını kaybetti. Haluk Cansın kimdir?

Rus milyarder Alexander Svetakov, 4 çocuğu ve eşiyle birlikte Muğla'nın Bodrum ilçesinde bulunan Yalıkavak Mahallesi'ndeki Tilkicik koyunu kapatarak tatil yaptı.

CHP’li Burak Oğuz için mahkeme kararını verdi. Oğuz'a 6 yıl 3 ay hapis cezası verilirken mahkeme Oğuz'un yattığı süreyi dikkate alarak tahliye kararı verdi.

161 yıllık Paterson Köşkü’nde restorasyon çalışmalarına yeniden başladı. Köşk kültür amaçlı kullanılacak. Köşkün restorasyonu 2021 yılında tamamlanacak.

Yazarlar
Website Security Test