Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

TDU Savunma Sistemleri yatırım için Torbalı’yı tercih etti

11.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türk Savunma Sanayine anti radar özellikli kumaş üreten ve bu sayede askeri araçları görünmez kılan TDU Savunma Sistemleri, yatırım için Torbalı’yı tercih etti.

Türk Savunma Sanayine anti radar özellikli kumaş üreten ve bu sayede hava-kara ve deniz araçlarını görünmez kılan TDU Savunma Sistemleri A.Ş.’nin Torbalı OSB’deki fabrikasını ziyaret eden Torbalı Ticaret Odası (TTO) Başkanı Abdulvahap Olgun, Genel Müdür Ümit Öztürk’ten bilgi aldı. TTO Başkanı Olgun, Meclis Üyeleri Mahmut Öztaş ve Zekeriya Orpak’a bilgi veren TDU Savunma Sistemleri Genel Müdürü Ümit Öztürk, 2000’li yıllardan beri radarla görünmezlik teknolojileri üzerine çalıştıklarını belirterek, 2013 yılında KOSGEB ArGe desteği ile anti radar özellikli ‘gizleme ağı’ prototipi geliştirdiklerini söyledi. Torbalı’da yatırım yapmaktan mutlu olduklarını kaydeden Öztürk “Torbalı OSB’de 10 bin metrekarelik alanda fabrikamızı kurduk. Lokasyon olarak doğru bir yerdeyiz. Türk Savunma Sanayinin dışa bağımlılığını azaltacak projeler üzerinde çalışıyoruz" dedi.

Dünyada savunma araçlarına anti radar özelliği katabilen pazarın büyük bir bölümüne sahip ABD ve İsrail’den sonra Torbalı’da TDU’nun hizmete girmesi ile Milli Savunma Bakanlığı’nın dışa bağımlılığı ortadan kalktı. Torbalı’da böyle önemli bir fabrikaya ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını kaydeden Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun “Dünya pazarını elinde bulunduran ABD ve İsrail’den sonra Türkiye’de gece görüşlü termal kameraya duyarlı ve anti radar özellikli kumaş üreten fabrikanın Torbalı’da olması bizi çok mutlu etti. Yatırım için Torbalı’yı tercih eden Başkanlığını Mustafa Sabri Ünlütürk’ün yaptığı Yönetim Kurulu Üyelerine ve Ekoten A.Ş.’ye teşekkür ediyoruz” dedi.

ŞİŞİRELEBİLİR SAHTE HEDEF ÜRETİYOR
Torbalı Ticaret Odası heyetini uygulama alanında Agro UTV arazi aracı ile gezdirip bilgi veren Ümit Öztürk TDU’nun kuruluş hikâyesini anlattı. TDU Savunma Sistemleri A.Ş.’nin, Torbalı’daki Sun Grup firmalarından Savunma Sanayi alanında faaliyet gösteren Teknik Tekstil firması olduğunu belirten Öztürk, “TSK’nın ve yabancı orduların teknik tekstil alanındaki ihtiyaçlarını yerli ve milli bir firma olarak karşılamak amacıyla ArGe çalışmaları sonucunda ürün yelpazesini genişletmekteyiz. Multispektral Gizleme Ağı, Mobil Kamuflaj Sistem, Keskin Nişancı Elbisesi, Askeri Şişme Çadır, Mobil Komuta Merkezi, Mobil Hangar, Genel Maksat Kamuflaj Örtü, Korozyon Örtüsü, Soğuk İklim Örtüsü, Yanmaz Kumaş, Şişirilebilir Sahte Hedef ve Gözetleme Balonu bu çalışmaların sonucu olarak ortaya çıkmıştır.” dedi.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde gerçekleştirmiş olduğu; Fırat Kalkanı Operasyonu, Zeytin Dalı Harekâtı ve Barış Pınarı Harekâtında görev yapan askerlerden geri dönüşler aldıklarını kaydeden Öztürk, “TDU Savunma A.Ş. olarak düşmanı aldatmaya yönelik TSK envanterinde bulunan tankların birebir kopyasını üretmeye başladık. İskelet ve özel bir kumaştan oluşan Şişirilebilir Sahte Hedeflerin ağırlığı 140 kilo ve elde taşınarak kurulabiliyor. Şişirildiğinde ise sahte bir hedef haline dönüşüyor. Şişirilebilir Sahte Hedefler faal olarak da Zeytin Dalı Harekâtı sırasında düşman teröristleri şaşırtma amaçlı kullanıldı, kullanılmaya da devam ediyor.” dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Global Compact Türkiye kurumsal sürdürülebilirlik alanındaki çabalara ivme kazandırmak ve bu çalışmaların Türkiye’deki etki alanını genişletmek amacıyla güçlü iş birli...

İdlib'de meydana gelen saldırıda şehit olan Türk Askerleri için İzmir iş dünyasının başsağlığı mesajları...

Neşeli eller gönüllü topluluğu, ‘İyilik bulaşıcıdır’ diyerek bundan tam yedi yıl önce, Behçet Uz çocuk hastanesinde, beş kişilik bir arkadaş topluluğu ile etkinlikler ...

İYİ Parti Karşıyaka İlçe Olağan Kurultayı 8 Mart 2020 günü yapılacak. İzmir'de doğan ve şimdiye dek birçok dernekte görev yapan Dilek Köktaş adaylığını açıkladı.

Mart ayında 5. yılını kutlayacak olan İzmir Park Kadın Kulübü, yine dopdolu bir programla üyelerini ağırlayacak.

Milas Güney Ege 11. Uluslararası Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı 5 Mart'ta açılıyor. Perşembe günü, saat 11.00'de açılacak fuara bu yıl, Türkiye'nin çeşitli bölgeleri...

120 otel ve 35 restoranla yıllık 245 milyon liralık ekonomik büyüklüğe sahip Alaçatı Turizm Derneği, yeni yönetimini belirledi. Bu kapsamda, derneğin yönetim kurulu ba...

Yazarlar
Website Security Test