Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Şırıngalı çikolatanın satışı durduruldu

13.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ankara’da 7 yaşındaki Mert Yağız Köksal okul kantininden aldığı şırıngalı çikolatadan hayatını kaybetmişti. Ardından Diyarbakır’da şırıngalı çikolatanın kapağını açmaya çalışırken kapağın soluk borusuna kaçması sonucu 7 yaşındaki Umut Bilgi de hayatını kaybetti. İzmir Kantinciler Esnaf Odası (İKEO) konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

MEHMET KOCABIYIK

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu’nun ev sahipliğiyle İESOB’da düzenlenen toplantıda İKEO Yönetim Kurulu Başkanı Rasim Topçu, “İzmirli velilerin içi rahat olsun. İzmir’de bulunan 8 yüz kantinciye bu konuda bilgilendirmede ve ikazda bulunuldu. İzmir’de bulunan tüm okul kantinlerinde bu çikolatanın satışı durduruldu.” dedi.

Böyle bir ürünü tasarlayan ve ticaretini yapan üretici firmayı kınıyorum diyen Topçu, “Ankara’daki bu vahim olay hiçbir kantinci arkadaşımızın veya hiçbir insanın kabul edebileceği bir şey değildir. Biliyoruz ki bu melek yavrumuz bir daha asla geri gelmeyecek. Böyle bir ürünü tasarlayan ve ticaretinin yapan üretici firmayı da kınıyorum. Dünyada hiçbir şey insan hayatı kadar değerli değildir. Hele ki bu hayat bizlere emanet edilen çocuklarımızın hayatıysa. İzmir’deki okul kantinlerindeki meslektaşlarımız güvenli hizmetlerini titizlikle ve özenerek vermektedirler.” ifadelerini kullandı.

“Tehlike kantinlerde değil dışarıda”
Öğrencilerin kantin dışında bu ve çok daha kötü ürünleri temin etme şanslarının olduğuna vurgu yapan Rasim Topçu, “Kantinlerimizin hijyenliği, güvenli ürünlerin satılması ve personel eğitimleri konularında resmi kurumlarla ortak çalışmalar yapıyoruz. Biz kantinciler olarak çok büyük denetlemelerle işimizi yapıyoruz. Bu durumdan da memnunuz bu sayede işimizi çok daha kaliteli yapıyoruz. Ancak hem merdivenaltı üretimleri hem de okul çevrelerini kendine ticaret merkezi yapmış kötü niyetli kişilerin de bir an önce çocuklarımızın çevrelerinden uzaklaştırılmaları gerekiyor.” dedi.

İzmir Kantinciler Esnaf Odası Başkanı Rasim Topçu, “Okul içinde kurulan öğretmenler komisyonları ve tarım, sağlık, milli eğitim bakanlıklarıyla kantinler sürekli denetleniyor. Odamız da tüm esnafımıza periyodik olarak eğitimler veriyor ve denetimle görevli yönetim kurulu üyelerimiz de aralıksız üyelerimizi dolaşıyor.” diyerek sözlerine son verdi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Global Compact Türkiye kurumsal sürdürülebilirlik alanındaki çabalara ivme kazandırmak ve bu çalışmaların Türkiye’deki etki alanını genişletmek amacıyla güçlü iş birli...

İdlib'de meydana gelen saldırıda şehit olan Türk Askerleri için İzmir iş dünyasının başsağlığı mesajları...

Neşeli eller gönüllü topluluğu, ‘İyilik bulaşıcıdır’ diyerek bundan tam yedi yıl önce, Behçet Uz çocuk hastanesinde, beş kişilik bir arkadaş topluluğu ile etkinlikler ...

İYİ Parti Karşıyaka İlçe Olağan Kurultayı 8 Mart 2020 günü yapılacak. İzmir'de doğan ve şimdiye dek birçok dernekte görev yapan Dilek Köktaş adaylığını açıkladı.

Mart ayında 5. yılını kutlayacak olan İzmir Park Kadın Kulübü, yine dopdolu bir programla üyelerini ağırlayacak.

Milas Güney Ege 11. Uluslararası Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı 5 Mart'ta açılıyor. Perşembe günü, saat 11.00'de açılacak fuara bu yıl, Türkiye'nin çeşitli bölgeleri...

120 otel ve 35 restoranla yıllık 245 milyon liralık ekonomik büyüklüğe sahip Alaçatı Turizm Derneği, yeni yönetimini belirledi. Bu kapsamda, derneğin yönetim kurulu ba...

Yazarlar
Website Security Test