Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir Ekonomi Muhabirleri Derneği duayen gazetecilerle buluştu

25.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Çalışanlarının ortaklığı ile yeniden yapılanan, Türk ekonomi basınının saygın yayın organı Dünya Gazetesi’nin üst düzey yöneticileri İzmir’de Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyeleri ve kurumsal iletişimciler ile bir araya geldi.

Çalışanlarının ortaklığı ile yeniden yapılanan, Türk ekonomi basınının saygın yayın organı Dünya Gazetesi’nin üst düzey yöneticileri İzmir’de Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyeleri ve kurumsal iletişimciler ile bir araya geldi.

Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi’nin İzmir Hilton Oteli’nde düzenlediği toplantıda, Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ, Genel Koordinatör Vahap Munyar, Yayın Kurulu Başkanı Şeref Oğuz ve Araştırma Müdürü Bader Arslan yeni dönemde Dünya Gazetesi’nin vizyonunu aktardı. Toplantıya İzmir’deki gazeteciler, şirket ve kurumların kurumsal iletişim yöneticileri yoğun ilgi gösterdi.

Dünya Gazetesi’nin Anadolu iş dünyasının sesini Türkiye’ye duyurma konusunda elini güçlendirdiğini dile getiren Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Murat Demircan, “Gazetecilik mesleği zor bir dönemden geçiyor. EMD İzmir Şubesi olarak 152 üyeye sahibiz. Bunların sadece 48’i aktif gazetecilik yapıyor. 39 tane de kurumsal iletişim alanında çalışan arkadaşımız var. Kalanlar emekli ya da işsiz. Umarız daha fazla arkadaşımız aktif çalışma hayatına katılır. Son 2 yıl mesleğimiz açısından oldukça kötü geçti. Şimdi iyi geçecek bir yıla ihtiyacımız var. Dünya Gazetesi’nin çalışanların ortaklığında başlattığı yeni oluşum hepimiz için yeni bir umut oldu” diye konuştu.
Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ da gazetedeki yeni oluşumun zorunluluk nedeniyle ortaya çıktığını dile getirerek, “Sektörün koşulları, yönetimin bazı tasarrufları nedeniyle sıkıntıya düşen Dünya’yı çalışanlar olarak biz sürdürelim istedik. Hukuki, ekonomik açıdan sancılı olsa da iyi bir noktaya geldik. Temennimiz bütün yayın organlarının yaşaması. Steinbeck’in ‘en kötü koşullarda bile gazeteciliğin içine bir iyilik sızmıştır’ şeklinde bir sözü var. Bizler topluma dayanak oluyoruz. İster kağıt baskı, ister sayısal olsun geleceği olan bir iş yapıyoruz. Bizim arkamızdaki tek güç bugüne kadar yaptıklarımız” dedi.

Önümüzdeki günlerde sermaye artırımına gideceklerini belirten Güldağ, “Bununla birlikte sermayenin yüzde 25’i tazminatlarına karşılık gazetenin çalışanlarına ait olacak. Yüzde 25’lik kısmını ekonomi gazetecileri, akademisyenler, hukukçulardan oluşan, bir tür hakem heyeti işlevi görecek arkadaşlarımız alabilecek. Kalan kısmını da küçük hisse paylarına bölüştürmek suretiyle dışarıya açacağız. İş dünyası, gazeteci, entelektüel, kanaat önderleri ile gazetenin geleceğini ve sürdürülebilirliğini teminat altına alacağımızı düşünüyoruz. Türkiye ekonomisini yabancı yayın kuruluşlarından izlemek bize ağır geliyor. Burada olup bitenleri anlatabilecek insanlarımız var. Türkiye boş, çölleşmiş bir ülke değil. Biz, herhangi bir kesimle kavgayı öne çıkarmayacağız. Kavga etmek isteyenler bizim sağladığımız bilgi üzerinden yine etsin. Önceliğimiz en fazla bilgiyi, ilginç kılaraktan insanlara ulaştırmak olacak. Türkiye’de Resmi Gazete’yi doğru düzgün yorumlayanları unuttuk. Bağımsız, bağlantısız gazeteciliği cesaret unsuru olarak kullanmak istiyoruz. Biz bu işi okuyucular doğru bilgiye kavuşsun diye yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Dünya Gazetesi Genel Koordinatörü Vahap Munyar ise Dünya Gazetesi’ndeki yeni yapılanmanın hem gazeteciler, hem iş dünyasında heyecan yarattığını vurgulayarak, “Bu kimsenin zenginleşmesi projesi değil. Mevcut çalışanların istihdamının devam etmesi ve yeni istihdam yaratmak için yola çıktık” diye konuştu.
Yeni yapılanmanın ardından dünyaya inanılmaz bir teveccüh olduğunu söyleyen Dünya Gazetesi Yayın Kurulu Başkanı Şeref Oğuz da, “20 yılda gazetenin ürün, okurun müşteri olarak görülmeye başladığı bir süreç yaşadık. Bizlerin daha iyi bir Türkiye için yapabileceği en önemli şey daha iyi gazetecilik yapmak” dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Global Compact Türkiye kurumsal sürdürülebilirlik alanındaki çabalara ivme kazandırmak ve bu çalışmaların Türkiye’deki etki alanını genişletmek amacıyla güçlü iş birli...

İdlib'de meydana gelen saldırıda şehit olan Türk Askerleri için İzmir iş dünyasının başsağlığı mesajları...

Neşeli eller gönüllü topluluğu, ‘İyilik bulaşıcıdır’ diyerek bundan tam yedi yıl önce, Behçet Uz çocuk hastanesinde, beş kişilik bir arkadaş topluluğu ile etkinlikler ...

İYİ Parti Karşıyaka İlçe Olağan Kurultayı 8 Mart 2020 günü yapılacak. İzmir'de doğan ve şimdiye dek birçok dernekte görev yapan Dilek Köktaş adaylığını açıkladı.

Mart ayında 5. yılını kutlayacak olan İzmir Park Kadın Kulübü, yine dopdolu bir programla üyelerini ağırlayacak.

Milas Güney Ege 11. Uluslararası Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı 5 Mart'ta açılıyor. Perşembe günü, saat 11.00'de açılacak fuara bu yıl, Türkiye'nin çeşitli bölgeleri...

120 otel ve 35 restoranla yıllık 245 milyon liralık ekonomik büyüklüğe sahip Alaçatı Turizm Derneği, yeni yönetimini belirledi. Bu kapsamda, derneğin yönetim kurulu ba...

Yazarlar
Website Security Test