Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İESOB Kadın Platformu şiddete 'yeter artık' dedi

31.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Esnaf ve Sanatlarlar Odası (İESOB) Kadın Platformu 2020'den beklentilerini aktardığı toplantıda 'Kadına ve Aile İçi Şiddete Son' mesajını açıkladı.

İESOB ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu da katıldı. SEDAW Antlaşmasını hatırlatan Kadın Platformu Başkanı Gönül Vural, "SEDAW Antlaşması uyarınca kadına karşı her türlü şiddetin önlenmesine imza koyan bir ülkenin kadınları olarak 'Yeter Artık' diyoruz." dedi.

Ekonomiye katkı veren, çalışan kadınların bakış açısının yansıtıldığı toplantıda 2019 yılında ‘Kadına Şiddet’ konusunda üzücü olayların yaşandığını hatırlatan İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Kadın Platformu Başkanı Gönül Vural, yeni yılda kadına, çocuğa ve aile içi şiddeti önleyecek tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi.

İESOB Kadın Platformu’nun İnsan Hakları Haftası’nda da aktivitelerde bulunduğunu hatırlatan Gönül Vural, "İnsan hakları; insanların arasında hiçbir ayırım yapmaksızın insanların doğuştan sahip olduğu vazgeçilmez eşit özgür yaşama hakkıdır. Dil, din, ırk etnik köken ayrımı yapmaksızın tüm insanların sahip olduğu temel hak ve özgürlüktür. 10 Aralık 1948 tarihli İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nde ve Anayasamızda açıkça belirtildiği gibi, yaşama hakkı en temel hak iken, ne yazık ki dünyadaki savaşlar terör ve cinayetler bu yaşam hakkını yok ediyor. Ülkemizdeki kadın cinayetleri içimizi acıtan kanatan bir yara. Kadına şiddet gün geçtikçe artıyor. Birleşmiş milletlerin SEDAW Antlaşması uyarınca kadına karşı her türlü şiddetin önlenmesine imza koyan bir ülkenin kadınları olarak ‘Yeter Artık’ diyoruz." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin acı tablosu

Türkiye’nin uluslararası arenada karnesinin kötü olduğunu hatırlatan Vural, "Cinsiyet eşitliğinde 144 ülkeden 130’uncu sıradayız. 2019 yılında 10 ayda, 413 çocuk cinsel istismarı, 405 kadın cinayeti, 500 kız çocuk evliliği var. Biz kadınlar Atatürk’e çok şey borçluyuz. 1926’da Medeni Kanunun kabulü ile erkeklerle evlilikte, miras hukukunda eşitlendi. Kadınlar kadın birey olarak nüfusta saydırdı. Avrupa ülkelerinden bile önce 1930’da yerel yönetimlerde, 1934’de genel seçimlerde seçme ve seçilme hakkı verdi. İş alanında, eğitimde kadınları destekledi. Ayrıca kadının bedensel hakları var, kadının bedeni kendine aittir. Kadın kocasının iznini almadan istediği işte çalışabilir, bu hakkı var, ama bir türlü eşit işe eşit ücret hakkına kavuşamıyor. Kadın ne ister? Yasamak, çalışmak, eğitimde sağlıkla her alanda var olmak, özgür olmak, erkekle eşit olmak ister. Oysa biz hala kadına, çocuğa tacize, kadın cinayetlerine dur diyemedik. Daha etkin yasal düzenleme ve örgütlenme için çalışımlarına katkı koymak için bizde varız. Güneşten ışık yontan, aydınlık yarınlara koşan esnaf kadınlara selam olsun. 2020 yılının dünyada ve ülkemizde insan haklarına saygının, sosyal barışın sağlandığı yıl olmasını diliyoruz." dedi.

"Unuttuğumuz sanılmasın"

Kadın taciz ve cinayetlerini unutmayacaklarını açıklayan İESOB Kadın Komisyonu Başkan Yardımcısı Emine Gürler ise, her gün bir yenisi eklenen kadın cinayetleri, taciz, tecavüz ve şiddet haberlerinin üzüntülerini katladığını belirtti.

Gürler, "Bazen içinizdeki hıçkırıkları isyanı haykırmak için sözler yetersiz kalır. Hangisi daha acı diye düşünürsünüz. Sanılmasın ki unuttuk unutacağız. Sebebi ne olursa olsun hiçbir canlının katledilmesini kabul edemeyiz. Her türlü fiziki sözlü şiddetin ortadan kalkması kadın cinayetlerinin taciz ve tecavüzlerin son bulması ilgililerin gerekli cezayı indirimsiz olarak uygulamasını diliyoruz." ifadelerini kullandı.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Global Compact Türkiye kurumsal sürdürülebilirlik alanındaki çabalara ivme kazandırmak ve bu çalışmaların Türkiye’deki etki alanını genişletmek amacıyla güçlü iş birli...

İdlib'de meydana gelen saldırıda şehit olan Türk Askerleri için İzmir iş dünyasının başsağlığı mesajları...

Neşeli eller gönüllü topluluğu, ‘İyilik bulaşıcıdır’ diyerek bundan tam yedi yıl önce, Behçet Uz çocuk hastanesinde, beş kişilik bir arkadaş topluluğu ile etkinlikler ...

İYİ Parti Karşıyaka İlçe Olağan Kurultayı 8 Mart 2020 günü yapılacak. İzmir'de doğan ve şimdiye dek birçok dernekte görev yapan Dilek Köktaş adaylığını açıkladı.

Mart ayında 5. yılını kutlayacak olan İzmir Park Kadın Kulübü, yine dopdolu bir programla üyelerini ağırlayacak.

Milas Güney Ege 11. Uluslararası Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı 5 Mart'ta açılıyor. Perşembe günü, saat 11.00'de açılacak fuara bu yıl, Türkiye'nin çeşitli bölgeleri...

120 otel ve 35 restoranla yıllık 245 milyon liralık ekonomik büyüklüğe sahip Alaçatı Turizm Derneği, yeni yönetimini belirledi. Bu kapsamda, derneğin yönetim kurulu ba...

Yazarlar
Website Security Test