Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir'de partilerin il başkanlarının toplantısında neler konuşuldu?

15.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CHP İzmir İl Başkanı Yücel, AK Parti İzmir İl Başkanı Sürekli ve İYİ Parti İzmir İl Başkanı Kırkpınar kentin bekleyen proje ve çözülmesi gereken sorunları için düzenlenen toplantıda buluştu. Toplantıda neler konuşuldu? Partilerin il başkanları İzmir'in hangi sorunlarını masaya yatırdı?

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar bir araya geldi. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İzmir İl Başkanı Veysel Şahin ise hastalığı nedeniyle buluşmada yer almadı. İl başkanları toplantısında kentin sorunları ve çözüm noktalarının masaya yatırıldığı aktarıldı. Zirve sonrasında başkanlar basın açıklamasında bulundu ve gazetecilerden gelen soruları yanıtladı.

Egedesonsöz'den Mehmet İşler, il başkanlarının kent sorunlarıyla ilgili değerlendirmelerini aktardı. AK Parti İl Başkanı Sürekli merkezi yönetim ve büyükşehire ayrı ayrı seslenerek, “İzmir’le ilgili önemli konuları görüştük. Cumhur İttifakı ortağımız MHP İl Başkanı Veysel Şahin’in ani bir rahatsızlığı çıktı. Başarı dileklerini, selamlarını iletti. İyileşir iyileşmez kendisiyle bir araya geleceğiz ve bugünkü toplantıdan çıkan sonucu kendisine ileteceğiz. Başkanlarıma teşekkür ediyorum. İzmir için güzel bir başlangıç yaptık. Devamı da gelecek. İzmir’i konuştuk. Sohbet ettik, siyaseti konuştuk, ailelerimizden konuştuk. Gündem sadece İzmir’di. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de Ankara’yla ilgili projelerde gecikmeler olduğu yönünde açıklamaları var. Bürokrasiden kaynaklandığını ifade etti. Bunlar önemliydi. Gecikmeler olağan olabilir, takipsizlik olabilir, bazen size göre gecikmeler vardır ama yoktur. Bazen Ankara’dan yazı geliyor, ‘şu sebepten olmuyor’ diye. Takip etmek gerekiyor. Herkes iyi niyetli bir şekilde çalışıyor. Büyükşehir de Ankara da görevini yapsın. İzmir’e hizmetimizi yapalım. Somut örnekler var. İZBAN… Yerel iktidar ile merkezi iktidarın birlikte yaptığı dünyada eşi görülmemiş bir proje. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile merkez ortak yaptık. Bunun gibi projeler kazandırmayı düşünüyoruz. Ortak yanlarımızı öne çıkarmalı, farklılıklarımızı bırakmalıyız. Mesela Konak tüneli için talep geldi, anında onay geldi. Onun dışında yine Bostanlı balıkçı barınağı gündemde. Burada da esasında niyet olarak bir farklılık yok. Büyükşehir burayı çekek yeri yapmak istiyor. Balıkçıların barınak probleminin çözülmesi gerekiyor. Özkanlar pazar yeri örneği var. Önemli bir sorundu. Bornova Belediyesi girişimleriyle, karayolları girişimleriyle sorun çözüldü. Pazarcılar tezgahlarını açıyorlar. Buca metrosu gibi anında onay gelen projeler var. Bunları diyalogla yerine getireceğiz. Mekanizma kurduk. İl başkanları bunu takip edecekler. Bir de bürokratların Ankara’da takibi gerekli. Bu konuda da mutabık kaldık” dedi.

CHP'DEN "MERKEZİ YÖNETİM" VURGUSU

CHP İzmir İl Başkanı Yücel ise, “Bizler TBMM’de temsil edilen siyasi partilerin il başkanları olarak bu görevlerin yaşadığımız kente, temsil ettiğimiz siyasi partilere ve ülkemize hizmet etmek için yapıldığının bilincindeyiz. Bugün Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarıdır, yarın başka bir parti olabilir. İzmir’de CHP iktidardadır, yarın başka bir parti olabilir. Ne olursa olsun halkımızın bize vermiş olduğu görevi bilerek yerelde iktidar olan parti olarak farklı siyasi düşüncelerin de beklentilerini karşılayacak bir anlayışla hizmet etmeye çalışıyoruz. Kerem Ali Sürekli’nin daveti bizim için çok önemliydi. İzmir’de CHP’li yerel yönetimlerin projeleri genel iktidar tarafından onaylanması ve daha çabuk olarak halka ulaştırılması noktasında kendilerinin desteği çok önemli. İYİ Parti ve MHP’nin de desteği çok önemli. Kentin temel ihtiyaçlarının belirlenmesi noktasında birbirimizi anlayarak çözüm üretmek zorundayız. Bu her şeyden önce bizim görevimizdir. İzmir’in bekleyen projeleriyle ilgili beyin fırtınası oluşturduk. İzmirlilerin hizmet alma noktasında birbirimize destek olma ve bu birlikteliği belirli periyotlarda devam ettirme noktasında kararlar aldık. Ben kentimiz için hayırlı olduğunu düşünüyorum. Bekleyen projeler var. Elektrik fabrikasının ihalesi cumhurbaşkanımızca onay bekliyor. Orada İzmirliler için çok farklı bir şekilde İzmir’in tarihini yansıtacak şekilde projelerin yapılması düşünülüyor. Halkapınar otogar, Buca metroları var. Balıkçı barınağı var. Bunların bir an önce İzmir’e kazandırılmasını beklediğimizi ilettik. Bürokraside bu süreci yavaşlatan bir durum varsa bunun hızlandırılması için bize düşen varsa özeleştiri yaparak düzelteceğiz. Hükümet kanadından da bunu bekliyoruz. Verimli bir toplantı olduğunu düşünüyorum” açıklamasını yaptı.

İYİ PARTİ: BİZ HEM BÜYÜKŞEHİR’DEN HEM DE GENEL İKTİDARDAN DESTEK İSTİYORUZ

İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar da, “Bu akşam benim için çok önemliydi. İzmir’in bir ilkler şehri olduğunu biliyoruz. İlk defa İzmir’i yerelde yönetenlerle hükümet ve muhalefet kanadının il başkanları kentin sorunlarıyla ilgili tespit için bir arada olmak ve yerine getirilmesi gereken talepleri konuşmak için bir araya geldi. Büyükşehir’in de Ankara’nın da üzerine düşeni yerine getirmesi için çok verimli bir toplantı gerçekleşti. İYİ Parti İl Başkanı olarak bu fikrin babası olduğumu deklare edeceğim. Deniz Yücel’in bizi ziyaretinde, ‘inşallah 4 partinin il başkanı olarak bir araya geliriz’ demiştim. Biz İYİ Parti olarak 2 buçuk yıllık bir partiyiz. Yerel yönetimlerle ilgili çalışmalarımız oldu. Belediyecilikte İYİ Parti’nin neler yapacağı konusunda önemli işler ortaya koyduk. Bugün 1 tane belediyemiz var; Tire Belediyesi… Biz hem Büyükşehir’den hem de genel iktidardan destek istiyoruz. Kaklıç havalimanının sivil havalimanı olması ve ikinci havalimanı olması noktasında isteğimi bildirdim. Başkanlar da hemfikir oldu. İkincisi; Karşıyaka’nın stadı yok! Karşıyaka Atatürk’ün methiyesine layık olmuş bir spor kulübüdür. Kerem Ali Bey’in de benim de Karşıyaka üzerinde emekleri olmuştur. Karşıyaka stadını istiyor. Kerem Ali Bey iyi niyetini ortaya koydu. Bir çalışma başlatılmış. Kentin ilçelerinden gelen istekleri dosya halinde topladım, ilettim. Bu toplantıların devam etmesi yönünde çok büyük arzu içindeyim. İnşallah da devam edecek” ifadelerini kullandı.

 

KARŞIYAKA STADI İÇİN ZİRVE YAPILACAK!
Kırkpınar’ın ardından AK Partili Sürekli bir kez daha söz aldı ve “Birbirimize dosya takdimi yaptık. İzmir’de 5 tane Cumhur İttifakı belediye başkanı var. Onların da büyükşehir ile aradaki koordinasyon yönünden sıkıntıları ve talepleri var. Başkanlarıma 5 tane Cumhur İttifakı ilçesinin dosyalarını ilettim. Onlar da Ankara’da bekleyen dosyaları takdim ettiler. Takip edeceğiz. Statla ilgili sıcak bir gelişme var. Sadece stat değil, tesislerle ilgili spor bakanımız, Genel Başkan Yardımcımız Hamza Dağ ve İzmir Milletvekilimiz Alpay Özalan, kulüp başkanıyla birlikte toplantı gerçekleşecek. Gerekli destekler verilecek. O stat oraya yapılacak. Ezcümle söyleyeyim! Karşıyaka spor kulübüne tesisler kazandırmayı hedefliyoruz” dedi.

23 NİSAN İÇİN ORTAK PROGRAM!
Sürekli ayrıca 23 Nisan 1920 TBMM’nin yüzüncü yılı… Etkinlikleri 4 siyasi parti olarak birlikte düzenleyeceğiz. Birkaç etkinlik düzenleyeceğiz” açıklamasını yaptı.

İZMİR’İN HAYRINA OLAN HİÇBİR ŞEYE KARŞI ÇIKMAYIZ
CHP’li Yücel uzlaşıya dikkat çekerek, elektrik fabrikası ve balıkçı barınağı özelinde, “İzmir’in hayrına olan hiçbir şeye karşı çıkmayız. İki il başkanımızın da aynı şekilde destek vereceklerine ben inanıyorum. İzmir’i ilgilendiren her konu olabilir. Tartışarak sonuç alabiliriz. Bunlar hukuki süreç gerektiren, bilimsel süreç gerektiren konular” açıklamasını yaptı.

KAYYUM ATANMASIYLA İLGİLİ RAHATSIZLIĞIMIZ VAR!
Urla’ya atanan kayyumla ilgili gelen soruyu yanıtlayan Yücel, “Başkanımız için kamu davası açıldı. İddianamesi düzenlendi. Önümüzdeki günlerde duruşması yapılacak. Önümüzdeki toplantıda bu konuşulur, bugün konuşulmadı. Kayyum atanmasıyla ilgili bir rahatsızlığımız var. Samimi bir şekilde ifade etmek istiyorum. Belediye başkanımızın yargılandığı davadaki isnatlar başkan seçilmeden önceki zamana ilişkin. Belediye ve başkanlığıyla ilgili iddia yok. Kayyum atanmasını doğru bulmuyoruz” dedi.

ÇİĞLİ TRAMVAYINA ONAY İÇİN DESTEK OLACAĞIZ AMA TAKİBİNİ BELEDİYE YAPACAK!
AK Partili Sürekli, önceki dönemlerde de il başkanlarının birbirine dosya vermesinin hatırlatılması üzerine konuştu. Ayrıca CHP ve AK Partili temsilcilerin ‘üvey evlat tartışması’ üzerinden birbirlerini zaman zaman suçlamasının sorulması karşısında açıklama yapan Sürekli, “Bunları açıklığa kavuşturmak için buradayız. Burada çözüm odaklı yaklaşacağız. Sıkıntılar neyse konuşulan konular çerçevesinde çözüm bulacağız. Geçmişte iyi niyetli yaklaşımlar oldu. Mutlaka sonuçlar alındı. Hepsi çözülmedi! Arkadaşların görev süreleri tamamlandı. Biz tüzel kişiliğiz, devamlılık arz ederiz. Tekrarlıyoruz. Somut somut ilerleyeceğiz. Elektrik fabrikası gündemde, Bostanlı balıkçı barınağı gündemimizde… Cumhur İttifakı ilçe belediyelerinin bazı öncelikleri var. Onların bizzat basın önünde değil de telefon diplomasisiyle 4 il başkanı takip edeceğiz. Bu akşamın sonuçlarını beraber yapacağız. Çiğli tramvayının onayı var. Buna olumlu baktığımızı Büyükşehir gurubumuz da ifade etti. Ankara’dan ivedilikle onaylanması için çalışıyoruz. Biz destek olacağız ama takibini de belediye bürokrasisi yapacak” ifadelerini kullandı.

KEMALPAŞA OLAYI İÇİN: İYİ BİR YÖNETİCİ SORUN ÇÖZER, SORUN YARATMAZ
Kemalpaşa’ya kurulması planlanan üniversite kampüsü için CHP’li Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı’nın süreç dışında tutulmasıyla ilgili gelen soruyu yanıtlayan Yücel “Kemalpaşa’da kurulması planlanan Demokrasi Üniversitesi kampüsüyle ilgili başkanımız (Kerem Ali Sürekli) gerekli desteği sağlayacağını söyledi. Oranın seçilmiş belediye başkanının bunun dışında tutulması doğru değil. İyi bir yönetici sorun çözer, sorun yaratmaz. Bürokraside tıkanma yaşanıyorsa biz bunun önünü açmakla görevliyiz. Önümüzdeki günlerde Rıdvan Karakayalı’nın da sürece dahil edileceğine inanıyorum” dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Koronavirüsle mücadele hızla artan vakaların gölgesinde tam gaz devam ederken, 5 ilde kritik salgın toplantısı gerçekleştirildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan İzmir...

İzmir'de 30 Ekim 2020 tarihinde yaşanan deprem sonrası yapılacak deprem konutlarının yapılacağı Bornova'ya bağlı Doğançay mahallesindeki alan, Cumhurbaşkanlığı Kararı ...

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Kasım ayı Meclis Toplantısı video konferans yoluyla Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un da katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıya ka...

Urla ilçesinde 56 lüks villanın bulunduğu, içerisinde iş insanlarının da yaşadığı bir sitede kumar oynatılmak için yer temin edildiği iddia ediliyor. 56 konuttan 30'un...

İzmir'de, İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan kararlar sonrasında AVM'lerin boşaldığı gözlemlendi. AVM'lere gelen az sayıda vatandaş ise aldıkları yemekleri bahçel...

İzmir Gaziemir ilçesinde park halindeki kamyona arkadan ciple çarpan 46 yaşındaki polis memuru Mehmet Çeken hayatını kaybetti.

İzmir İl Hıfzıssıhha Kurulu koronavirüs salgını için alınan yeni tedbirleri açıkladı. Yeni tedbirler AVM'ler ve sahillere yönelik alındı.

Yazarlar
Website Security Test