Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yeni CHP İzmir İl Başkanı belli oldu mu?

8.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CHP İzmir İl Başkanlığı için heyecan başladı. Yeni CHP İzmir İl Başkanı belli oldu mu? Deniz Yücel tekrar seçildi mi?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Örgütü, yeni başkanını seçmek için sandık başına gidiyor. Kültürpark’taki Celal Atik Kapalı Spor Salonu’nda saat 10:00’da başlayan kongrede CHP İzmir İl Örgütü mevcut Başkan Deniz Yücel ile devam kararı aldı.

CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Cüneyt Oğuz süreçte aday olacağını kamuoyuna duyurmuştu. Oğuz’un 654 il delegesinin yüzde 10’u olan 65 imzayı bulup bulamayacağı merak ediliyordu. Kongrenin divan başkanlığına Ankara’dan Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca atandı.

Mevcut İl Başkanı Deniz Yücel ve beraberindeki heyet kongre salonuna giriş yaptı ve partilileri selamladı.

ACELE KAMULAŞTIRMA MESAJI
İl Başkanı Yücel kongrenin açılış konuşmasını yaptı. Kürsüye gelen Yücel iktidara yüklendi. İzmir’deki kamulaştırma hamlesi ve kötü ekonomi gidiş üzerinden sert ifadeler kullanan Yücel, “Urla’da 511 parselde köylünün, çiftçinin, DİSK’in arazilerine el konulurken kendi arazilerine dokunulmayan Ensar Vakfı var. Cumhurbaşkanı bir kararname çıkarmış. Acele kamulaştırma kararı verilmiş. Şanslı ve ayrıcalıklı kurumlarından olan Ensar Vakfı’nın arazilerine dokunulmuyor. Kıt kanaat yaşayan vatandaşın arazini alınırken inci Ensar Vakfı’nın arazine dokunulmamış. Acele kamulaştırma yapılacak şeyler yurt savunmasıdır. Burada cumhurbaşkanının aldığı karar halkın mı yoksa belli kişilerin yararına mı? Kamu yararı nerede? Peşini bırakmayacağız! Vatandaşın bir karış toprağını yandaşa, sermaye odaklarına yedirmeyeceğiz” dedi.

EKONOMİ ÇÖKTÜ
Yücel, “Bugün Türkiye’de ekonomi çökmüş durumda. 7 milyonu aşkın işsiz var. 2020’nin Ocak ayında 600 binin üzerinde icra dosyası var. 500 binin üzerinde atanamayan öğretmen, 1 buçuk milyon üzerinde EYT’li yurttaşımız var. 18 sene önce iktidara geldiklerinde komşularıyla sıfır sorun yaşayan Türkiye sorun yaşamadığı komşusu kalmayan ülke haline gelmiştir. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun da ifade ettiği gibi Türkiye yönetilmiyor, Türkiye savruluyor. Bu işe dur demek sizlerin görevi. Bu işe dur demek CHP’nin ve örgütlerinin görevidir. Bu gidişe dur demek vatanını, milletini seven tüm yurttaşlarımızın görevidir. CHP kurulduğu günden beri tarihiyle özdeşleşmiş bir misyonu var. Kurucumu ve ilk genel başkanımız Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları tam bağımsız bir Türkiye için mücadele ettilerse siz de bu ülkedeki insanların daha huzurlu, daha çağdaş ve daha demokratik bir ülkede yaşaması için mücadele ediyorsunuz” diye konuştu.

BU BAŞARIDA HEPİMİZİN PAYI VAR
“31 Mart yerel seçimlerinde Mart’ın sonu bahar olsun dedik. Baharı getirdik. Türkiye genelinde bir başarı yakaladık. 31 Mart yerel seçimlerinde CHP 11 büyükşehir ve il ile içe belediyeleri kazandık. İzmir’de Yüzde 58 gibi rekor bir oyla seçim kazandık. İzmir’de 22 olan belediye sayımızı 24’e çıkardık. 24 ilçede kendi adaylarımızda 1 ilçede ittifak ortağımız İYİ Parti adayıyla Millet İttifakı olarak toplamda 25 ilçede seçim kazandık. 25 sene sonra İstanbul ve Ankara’yı kazandık. Bu iller AKP’ye genelde iktidara taşıyan iller. Bugün Türkiye nüfusunun neredeyse yüzde 50’sini CHP’li belediyeler yönetiyor. Bu başarıda hepimizin payı var. Bu başarıda ittifak ortaklarımızın, Atatürk ilke ve devrimleri için kaygılanan ve mücadele eden yurttaşlarımızın emeği var. Ama bu başarının bir de mimarı var. Göreve geldiği günden beri CHP’yi ve örgütlerini topumun tüm kesimleriyle kucaklaştıran, herkes için adalet diyerek 435 kilometre yürüyen, Millet İttifakı’nın kurulmasına öncülük eden ve attığı doğru adımlarla süreci doğru yürüyen CHP Genel Başkanı Kemal Kııçdaroğlu’nu kutluyorum ve İzmir il örgütü adına şükranlarımı sunuyorum” dedi.

ÜRETEN, PAYLAŞAN, MUTLU GEÇECEK BİR KONGRENİN ÖRGÜTÜMÜZE HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM
Kongre özelinde değerlendirme yapan Yücel, “Bugün CHP’yi iktidara taşıyacak kadroları seçeceğiz. İlçe kongrelerimizi yaptık. Parti içi kadrolarımızı yenilediğimiz bu süreçte mahalle delege seçimlerinden bu yana sandığa irade yansıtan tüm üyelerimize teşekkür ediyorum. Yeni seçilen ilçe başkanlarını, yöneticileri ve delegeleri kutluyorum. Birlikte görev yaptığımız ilçe başkanları ve yöneticilerimize teşekkür ediyorum. CHP bugün genel başkanı, milletvekilleri, belediye başkanları, meclis üyeleri ve tüm örgüt ve kadrolarıyla Türkiye’yi yönetmeye hazırdır. CHP bugün iktidara çok yakın. Üreten, paylaşan bir Türkiye'nin kurulması için mutlu geçecek bir kongrenin örgütümüze hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

DİVAN BAŞKANI KARACA: GENEL BAŞKAN’IN SELAMINI İLETİYORUM

Kongrenin divan başkanlığına getirilen Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, “Hak, hukuk, adalet diyerek milyonları arkasına alarak Ankara’dan İstanbul’a yürüyen, 31 Mart’ta siyaset mühendisliğiyle kurduğu ittifakla Türkiye’ye nefes aldıran genel başkanımızın selamlarını iletiyorum” dedi.

OYLAMA YAPILDI BLOK LİSTE REDEDDİLDİ!

Divan Başkanı Karaca kongrenin blok mu çarşaf mı yapılacağı noktasında oylama yaptırdı. Fakat öncesinde blok listeyle seçime gidilme noktasında bir eğilim oluştuğunu ifade eden Karaca lehte ve aleyhte söz vereceğini aktardı. Bunun üzerine blok listenin aleyhinde konuşan İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, “Farkındaysanız ilk kez bir konuda hemfikiriz. Nedir bu? Yaşadığımız ilk seçimde iktidar olacağız. İlk genel seçimde CHP mutlaka iktidar olacak. Peki yıllardır partiye emek vermiş, ak saçlı arkadaşlarımız, partinin iktidar gittiği bugünlerde partiye emek vermek istediklerini, yönetim kurulu üyesi, disiplin kurulu üyesi olmak, kurultay delegesi olmak istediklerini söylüyorlar. Bunu talep ediyorlar. Bugüne kadar 37 yıldır aktif siyasetin içinde, geçmiş dönemlerde il başkanlığı yapmış, ön seçimden çıkmış bir kardeşiniz olarak çarşaf liste birleştirir, blok liste ayrıştırır diyorum. Blok listenin en fazla zararı seçilecek olan il başkanı ve genel başkanına olur. 655 delegesi olan İzmir’in listelerde yaklaşık yer bulabilecek arkadaşımızın sayısı 95 civarındadır. 540 civarında il delegesi arkadaşlarımız kendi adını bu listede göremeyecek. Ama örgütün kantarına çıkmak istiyor. Niye engel oluyoruz? Bırakın yarışsınlar. Kimse aleyhte konuştuğum için buradan bir tartışma çıkmasını beklemesin. Bekleyenler çok beklersiniz. Kavga etmeyeceğiz. Birleşerek çıkacağız ve doğrusunu yapacağız. İktidara yürüyen bir partinin İzmir gibi bir ilde kongre yakışan kongre çarşaf liste ile yapılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Bunun ardından İzmir eski Milletvekili Sabri Ergül’ün önce aleyhte sonrasında da lehte konuşmak için söz istemesi şaşkınlık yarattı. Ergül’e söz hakkı tanımayan Karaca delegeler arasında oylama yaptı. Açık ara farkla çarşaf liste kazandı.

CHP’DE FETÖ VE TEK ADAM OLMAZ!
Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan yaptığı kısa konuşmada, “CHP’de ne olmaz? Demokrasi dışında bir şey olmaz! FETÖ, tek adam olmaz. Her gün ağız dolusu bir şekilde CHP’ye küfredenlere söylüyorum; FETÖ’nün siyasi ayağını arıyorsanız bu salonda değil sarayda arayacaksınız! Biz kazanacağız. Biz iktidara yürüyoruz. İktidar ateşinin fitilini yakacak İzmir il delegelerini sevgi ve saygıyla selamlıyorum” açıklamasını yaptı.

YÜZDE 58’LİK REKOR İÇİN YÜCEL’E TEŞEKKÜR EDİYORUM

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Tam 10 ay oldu… Bu 10 ay içinde İzmir’in tarihindeki en büyük yatırımlarından birine başladık. Buca metrosu… 1 milyar 70 milyon dolarlık bir projeydi. İzmir’de yepyeni bir adım atıyoruz. Aslında bu sadece bir metro projesi değil. Türkiye’de demir ağ atılımlarıyla ilerliyoruz, en büyük yatırımlarına bu dönemde imza atacağız. 3 yıl içinde körfez temizliğini sağlayacağız. Kooperatiflere sahip çıkmak ve onlarca yüzlerce proje ve başlığımız var. 2 ay sonra 1 yılda neler yaptıklarımızı bütün Türkiye ile paylaşacağız. Hepinizin gurur duyacağı, onur duyacağınız 1 yıl olacak. Yüzde 58’lik rekor başarıyı kazanmamıza emek veren tüm milletvekillerimize, sevgili Deniz Yücel başkanımıza, il ve ilçe yöneticilerine, tüm CHP’lilere teşekkür ediyorum” dedi.

ERGÜL-KARACA GERGİNLİĞİ!
Konuşmacılar kürsüye gelerek bir bir salona seslendi. Ayrıca kongre delegelerinin imzalarıyla gelen önergeyle konuşma sürelerinin 5 dakikayı geçmemesi istendi. CHP’li eski Vekil Ergül söz aldı ve uzun bir konuşma yaptı. Süre kısıtlaması için genel merkeze eleştiriler sıralayan Ergül’e Divan Başkanı Karaca müdahale etti. Ergül ise, “Sözümü kesme hakkınız yok” dedi. Karaca da, “Bu kısıtlama genel merkezimiz tarafından ifade edilmemiştir” cevabını verdi. Ergül sonrasında sözlerini sürdürdü ve “Bu örgüt her şeye egemendir. Bırakın konuşsun” dedi. Ergül’ün kürsüyü terk etmesinin ardından Karaca, “Bir hususu düzeltmeliyim. Konuşmaların 5 dakika ile sınırlandırılması talebi İzmir İl kongre delegelerinin 90’ına yakın imzayla gelmiş bir önergedir. Divan olarak bunu oylatmak bizim sorumluluğumuzdur” diye konuştu. Oylamada 5 dakikalık süre sınırı kabul edildi.

ADAY OLACAKLARA DAVET
Karaca ayrıca saat 14:30’a kadar il başkan adayı olmak isteyenleri yeterli imza sayısı ile divana davet etti. Yönetim kurulu, disiplin kurulu ve kurultay delegeleri için aday olmak isteyen partililerin de saat 16:30’a kadar başvuru yapması istendi.

URUNGA ADAY OLAMADI SERT KONUŞTU: SİYASET YÜREK GEREKTİRİR YÜREĞİN KADINI ERKEĞİ YOKTUR MERT OLANI NAMERT OLANI VARDIR
Süreçteki gelişmelere vurgu yapan ve İl Başkanı Yücel’in açık bir şekilde desteklenmesini ima eden Urunga, “CHP İzmir’de ilk defa bir adaylık birine tevdi edildi. Tabanın sesinden mi korktuk? Bugün size soruyorum bu yolda mola vermek yok. Bu yol aydınlığın, medeniyetin, bağımsızlığın yolu. İşte, parti içi mücadele de bu anlayışla olmalıdır. Buraya gelirken il delegesi arkadaşlarımızla beraber liyakat sahibi kadroları seçmek için heyecanla, umutla geldik. Yarışlar partilerin umudunu güçlendirir, bu savaş değil yarıştır. Daha çok çalışmanın daha iyiye ulaşmanın iddiasıdır. Bizleri bu iddiadan alı koymaya çalışan kimdir? Bu anlayışı, örgütlü ruhu yok eden kimdir? Keşke tek başıma imzayla çıktığım bu yolda burada sizlere tek başına çıktığım adaylık yarışında bir kadın olarak aday olabilseydim. Tam da bugün 8 Şubat günü ilk defa bir kadının milletvekili olarak meclise girdiği gündür. Keşke bir başkan adayı olarak burada sizlere kürsüde konuşabilseydim. Akşam salonun kapıları maalesef kapalıydı, pankartlarımız asılamadı. Sabah pankart asmaya gelen arkadaşlarımız tartaklandı. Biz neyi kimden kaçırıyoruz? Biz kimlerle yarışıyoruz arkadaşlar? Ne olursa olsun mücadeleye devam ediyoruz. Unutmuyoruz çünkü devrimciyiz, solcuyuz. yıkılmayız, yorulmayız. Hem parti içinde hem de parti dışı mücadele içinde canla başla mücadele etmeye varız! Siyaset yapmak doğru bildiğin yolda yürümek için cesaret işidir. Cesaret ve yürek gerektirir. Yüreğin kadını erkeği yoktur. Ya mert olanı vardır, ya da namert olanı” dedi.

DENİZ YÜCEL TEK ADAY!
Öte yandan İl Başkan Yardımcısı Cüneyt Oğuz’un yeterli imza sayısına ulaştığı ve divana teslim etti. Deniz Yücel de yeterli imzayı toplayınca iki adaylı seçim olacağı öngörülmüştü. Ancak bazı delegelerin hem Oğuz hem de Yücel'e imza verdiği ortaya çıkınca delegeler yeniden divana çağrıldı. Mükerrer oy veren delegeler tercihini Deniz Yücel'den yana yapınca Oğuz'un yeterli oy sayısı geriledi ve aday olamadı. Bu yüzden seçime Deniz Yücel tek aday olarak girecek.

BU, İZMİR’E YAPILMIŞ BİR HAKARETTİR!
Divana iletilen mükerrer imzaların tespit edilmesi ve 30 tanesinin geri çekilmesi sonrasında adaylığı düşen Cüneyt Oğuz söz aldı ve konuşma yaptı. Oğuz, “Ben bildiğiniz üzere geçtiğimi hafta il başkanlığına adaylığımı açıkladım. Bir takım baskılar karşısında sadece aday olmak, 65 imzayı toplamak için verdiğim mücadele gece gündüz devam etti. 80’in üzerinde imzayı divana verdik. Bir takım mükerrer imzalar olduğu tespit edildi. Bu imza toplama kampanyası 1 ay önce ilçe başkanları tarafından başlatılmış bir kampanya. Bugün burada kongre heyecanının çok daha fazla olduğu bir kongrede il başkanı olabilmek için yarışmak isterdim. Yarım saat verilen süreyle bize verilen bu hak elimizden alınmıştır. Divan başkanımız hukukçu olmasına rağmen bu hakkımızı elimizden almıştır. Bu demokrasiye cumhuriyete yapılan bir prangadır. Büyük bir baskı altındayız. Adalet tecelli etti başından beri savunduğumuz çarşaf liste kazandı. Çarşaf liste tüzükte yazar. Şimdi çarşaf liste ile tek adaylı bir seçime gidilecek. Hepinizin vicdanlarına sesleniyorum; sizlerin içinden çıkmış bir arkadaşınız olarak CHP’de üye olmak çok önemlidir. CHP’de herkes 1 buçuk milyon oy veren cumhuriyet sevdalısına karşı sorumludur. Bugün bu kararı kendi menfaatiniz için vermiyorsunuz. Sizleri delege yapan, oy veren insanların sorumluluğunu sırtınızda taşıyorsunuz. Bu salondan çıkacak sonucun daha demokratik olmasını dilerdim. Deniz Yücel bu seçimi kazansaydı, ben onu sırtıma alıp taşıma sözünü vermiştim. Maalesef olmadı. 600 tane seçilmiş ve 55 tane doğal delege arkadaşımız var. Sizlerin iradesine zincir vurulmuştur. Bu İzmir delegasyonuna yapılmış bir hakarettir. Bunu kabul etmiyorum. Bugün buradan bir mesaj vereceksiniz. İzmir çok önemlidir. 8 bin 500 yıllık tarihinde bu kutsal topraklarda medeniyetler yaşamış. Biz bugün onların temsilcileriyiz. Biz şu an bir takım algı operasyonlarıyla 21 yüzyılda CHP’yi bu hale getiriyoruz. Sizlerin vicdanına güveniyorum” çıkışını yaptı.

KARACA: DİVANA SATAŞMA VAR!
Divan Başkan Karaca ise, “Divana bir sataşma var. Bilgilendirme yapmak istiyorum. Lütfen sataşma olarak algılamayın” dedi. Karaca yüzde 10’luk adaylık şartının tüzükte yer almasını hatırlattı ve “Cüneyt Oğuz’a 75 civarında bir imza vardı. Deniz Yücel’in de 540 civarında bir imza ile başvurusu oldu. İki adaya oy verenler divanımıza çağrılmıştır. 30 delegemiz Cüneyt Oğuz’dan imzasını çekerek Deniz Yücel’i tercih etmiştir. 3 kişi de Deniz Yücel’den imzasını çekerek Cüneyt Oğuz’a verilmiştir. Divanın davetine gelmeyen 12 delege de her iki listeden de düşülmüştür. 65 imza sağlanamamış olduğundan Cüneyt Oğuz’un adaylığı geçerli imzayı bulamadığından onaylanmamıştır” diye konuştu.

ÇARŞAF LİSTE BELLİ OLDU!
30 kişinin yer alacağı il yönetim kurulu için 173 başvuru divana teslim edildi. Belediye meclisi eski üyeleri, ilçe eski yöneticileri, ilçe eski başkanları ve mevcut yönetimlerde görev alan çok sayıda partilinin yeni oluşacak yönetim kurulunda görev almak istediği görüldü.

KADIN KOLLARI İL BAŞKANI BALCI’DAN SÜRPRİZ
Kadın Kolları İl Başkan Nurşen Balcı’nın yönetime girmek istemesi dikkat çekti. Bunun yanında 2 yıldır görev yapan il yönetiminde görev alan; Yasemin Menokan, Bülent Oray, Özkan Tice, Leman Tunus, Azmi Kumova, Sedredil Coşkuner, Ali Yaşar Çalışkan, Harun Düşenkalkan, Yaşar Erdoğdu, Ulaş Gül, Mert Onur Uzar, Adnan Alabay, Fulya Alçay, Özlem Kart, Çetin Özdemir çarşaf listede yer aldı.

Balçova’da uzun yıllar ilçe başkanlığı yapan ve görevi Binnur Akın’a devreden Aygül Eryılmaz, Karabağlar İlçe eski Başkanları Polat Manduz ve Orhan Polat, Karaburun İlçe eski Başkan Bülent Çumçum, Buca İlçe eski Çağdaş Kaya, Konak İlçe eski Başkanı Mehmet Şakir Başak’ın kızı Azize Pelda Tokan, İl Disiplin Kurulu Üyesi Ahmet Yıldız, İl eski Yöneticisi Orhan Karaoğlu, İzmir Romanlar Derneği Başkanı Abdullah Cıstır gibi isimlerin de listede yer alması dikkat çekti.

Büyük hali için tıklayın.

Büyük hali için tıklayın.

Büyük hali için tıklayın.

Büyük hali için tıklayın.

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel geçtiğimiz hafta Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret etmiş ve şu mesajı vermişti;

CHP İzmir İl Başkanlığı'ndan şu bilgilendirme yapılmıştı;

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanlığı 37. Olağan İl Kongresi, 8 Şubat 2020 Cumartesi günü, Saat 10.00'da Kültürpark Celal Atik Spor Salonu'nda yapılacaktır. Kongremizi takip etmek isteyen basın mensuplarımızın, İl Başkanlığımızdan veya kongre günü saat 09.00'da kurulacak kayıt masalarından "Basın Giriş Kartlarını" almaları gerekmektedir. Giriş kartları, kurum kimlik kartı veya Sarı Basın Kartı olan basın mensuplarımıza verilecektir.

Kongre öncesi Kültürpark Celal Atik Spor Salonu;

Kongrede İl Başkanı Deniz Yücel ve CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmalarından kesitlerin yer alacağı kısa bir video izletilecek. Kongrede delegelere kumanya dağıtıldı. Salonda seçim kurulu 8 sandık ve 80 kabin kurdu. Salonda özel bir süsleme yapılmadı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir’de etkili olan ve gece saatlerinde şiddetini artıran kuvvetli sağanak yağış sebebiyle Konak Belediyesi’nin Fen İşleri ile Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tam...

Erman Toroğlu’nun “Böyle çingenelik olur mu?” sözlerine tepki gösteren Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, “Farklılıklarımız zenginliğimizdir! Biz işte böyle güzeliz...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP'li Deniz Karakurt'a destek vermek için Menemen Belediyesi'nin olağan meclis toplantısına katıldı.

Kooperatifçilik alanındaki başarılarıyla ünü Türkiye sınırlarını aşarak Birleşmiş Milletler tarafından Dünyaya Örnek Kalkınma Modeli seçilen Tire Süt Kooperatifi, şimd...

İzmir Valiliği, kura seçiminin yapılması için Menemen Belediye Meclisi’ni 12 Ocak günü olağanüstü toplantıya çağırdı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, tarihe geçecek bir dayanışmanın öncülüğünü yaptı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Alevi Bektaşi Federasyonu temsilcilerini ağırladı.

Yazarlar
Website Security Test