Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Balık yeme zamanı: Balık bol, yasak geliyor, fiyatlar uygun

27.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir’in balığı ve yöreye özgün balık yemekleriyle ünlü ilçesi Foça’da balıkçılar vatandaşa çeşidin bolluğu, fiyatın uygunluğu ve sağlık için balık tüketme çağrısı yaptılar.

Foça Balık Hali esnafı Koronavirüs salgını nedeniyle lokanta ve restoranların kapanmasını, balık büfelerinin sadece paket servis olarak hizmet vermesini, vatandaşın bol balık yeme fırsatı olarak değerlendirmesini önerdiler.

FOÇALI BALIKÇILAR HER ŞEYE RAĞMEN HER GÜN DENİZE AÇILIYOR
Balıkçılar; yaşanan salgın sıkıntısına rağmen küçük tekneleriyle her gün balığa çıktıklarını, yakaladıkları balıkları günlük tüketim için Foça Balık Hali’nde ve ilçedeki kendi tezgahlarında direkt vatandaşa satmaya çalıştıklarını belirttiler. Teknesiyle avdan dönen balıkçılardan İbrahim Güleç; büyük emek harcadıklarını, ancak bol ve lezzetli deniz ürünlerini düşük fiyatlarla satmaya çalıştıklarını söyledi. İbrahim Güleç; “ Şu an balıkçılarımızın en az yarısı her şeye rağmen işlerine ara vermeden her gün denize açılıyorlar. Başka gelirleri , başka geçim kaynakları yok. Balık durumu iyi. Ancak satışlar şu an iyi değil. Hal’e yada elden satmaya çalışıyoruz. Ama fiyatlar çok düşük.” Dedi.

FİYATLAR UCUZ YASAKLARA AZ KALDI BALIK TÜKETİN
Foça Balık Hali esnaflarından Menderes Gün Hal’e günlük taze ve bol balık geldiğini, Hal’de balığa rağbet olduğunu ve yasakların başlamasına kısa bir süre kala vatandaşları bol balık tüketmeye davet ettiklerini söyledi. Menderes Gün; “ Her gün bol balık geliyor. Fiyatlarımız ucuz. Bu günlerde en çok deniz levrekleri, hamsi ve sardalya satıyoruz. Her tür balığımız mevcut. Halkın ilgisi de var. Tabii sokağa çıkamama ve işyerlerinin kapalı olması durumundan dolayı biraz azalma var. Teknecilerimiz her akşam denize açılıyor. Sabah tezgahlarımızda günlük taze balık oluyor. İsteyen sabah 09.00 da mezattan isteyen dükkanlarımızdan balığını alıyor. Şimdi hamsi sardalya dönemi. Levrek, Foçanın ünlü barbunları, çipura, topan kefal, normal kefal, sargoz, turna, zargana, dil’in yağlanmış ve en lezzetli zamanları. Balık çok yararlıdır. Omega oranı yüksektir. Ettende tavuktan da daha iyidir. Fiyatlarımızda düşük. Herkese balık yemesini tavsiye ederim. “dedi.
Tezgahlarda hamsi ve sardalyanın 5 -15, Deniz Çipurası ve Levreği’nin 40-60, barbun ve tekir’in 40-50, Fener Balığı ve Çimçim Karides’in 50 -60 liradan satıldığına dair etiketler yer alıyor.

Balık hali esnafı, salgın için hijyen önlemleri aldıklarını, sabah 08.00 akşam 20.00 saatleri arasında açık olduklarını, vatandaşa önce sağlık dileyerek uygun olanları lezzetli ve ucuz balık almaları için hal’e beklediklerini söylediler.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu tarafından "Pandemi döneminde de adrese teslim, kişiye özel kadro ilanları devam ediyor" başlığıyla yapılan basın açıklamasında mevzua...

Tire’de Zeytin Sineği Zararlısına karşı Olipe (plastik şişe ile yapılmış) Tuzaklarla Toplu ve Eş Zamanlı Mücadele Uygulaması, Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması Proj...

İzmir'in Tire ilçesinde inanılmaz bir olay yaşandı. Pazar tezgahı altında doğum yapan kadın İzmirlilerin gündemine oturdu.

Haziran ayına iki gün kala Afyonkarahisar'ın Şuhut ilçesine kar yağdı!

İzmir'de Koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı hayatını kaybedenlerin sayısı açıklandı. İzmir'de ve diğer şehirlerde hayatını kaybedenlerin sayısı A Haber canlı yayınında te...

İstanbul, Ankara ve İzmir’in de bulunduğu 15 ilde ise giriş-çıkış yasağı 3 Haziran’a kadar uzatılmıştı. İzmir'de normalleşme adımları olarak şehre giriş çıkışların açı...

Ünlü Deprem Profesörü Şener Üşümezsoy, Akdeniz’de son zamanlar sıkça yaşanan depremleri Instagram hesabından yorumladı.

Yazarlar
Website Security Test